Nawet jeśli nie jesteście specjalistkami od branży beauty, z pewnością nieraz słyszałyście, że krem z ceramidami warto mieć w swojej kosmetyczce. Dlaczego? Ceramidy odgrywają istotą rolę w zdrowiu i kondycji naszej skóry. Przeczytajcie, czym dokładnie jest ten kluczowy składnik i w jakich kosmetykach znanych marek go znajdziecie.
Wyobraźcie sobie, że najbardziej zewnętrzna warstwa waszej skóry to mur zbudowany z cegieł i zaprawy. Cegłami w tym przypadku są komórki warstwy rogowej, spajającą je zaprawą zaś – cement międzykomórkowy. W jego skład wchodzą: cholesterol, kwasy tłuszczowe oraz – w znacznej większości – interesujące nas ceramidy. Są one rodzajem lipidów, czyli tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Jeśli mur (bariera hydrolipidowa) jest szczelny, skutecznie utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry, zapobiega utracie wody i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To dzięki ceramidom skóra jest nawilżona, miękka w dotyku, elastyczna. Jeśli zaś ceramidów jest za mało, mur ulega zniszczeniu, a wtedy cera staje się podatna na podrażnienia, przesuszenia, zaczerwienienia i powstawanie niedoskonałości.
Czytaj także: Bezkremowe noce – czy skóra może wyglądać lepiej bez wieczornej pielęgnacji? Sprawdzamy
Chociaż dążymy do tego, żeby nasza skóra produkowała jak najwięcej ceramidów, jest kilka czynników, które mogą stanąć nam na przeszkodzie.
- Stosowanie silnie działających produktów kosmetycznych. Szczególnie zawierających alkohol lub inne składniki wysuszające. Niekorzystnie działają także substancje złuszczające.
- Czynniki zewnętrzne. Na zmniejszoną produkcję ceramidów wpływają m.in.: stres, promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy, nadmierne opalanie itp.
- Choroby skóry. Skóra osób ze schorzeniami skóry, takimi jak łuszczyca, AZD (atopowe zapalenie skóry) czy ezgema, produkuje mniej ceramidów.
- Starzenie się skóry. Czynnik, na który niestety nie mamy wpływu. Produkcja ceramidów w skórze spada wraz z wiekiem, co skutkuje tym, że komórki naskórka wolniej się odnawiają.
Na szczęście to, że nasza skóra produkuje mniej tych cennych składników, nie oznacza, że nie możemy dostarczać ich zewnętrznie. Braki ceramidów możemy bowiem uzupełniać kosmetykami, które je zawierają. Słowem: uszczelniamy wspomniany mur. Dlaczego warto to robić?
Co nam daje stosowanie ceramidów? Mówiąc krótko: to, że nasza skóra będzie zdrowa, piękna i promienista. Odpowiedni poziom ceramidów jest bowiem kluczowy do tego, by prawidłowo funkcjonowała. Co to dokładnie znaczy?
- Nawilżenie i utrzymanie wilgoci.
- Wzmocnienie i naprawę płaszcza hydrolipidowego.
- Poprawę elastyczności i sprężystości skóry (co pomaga w zwalczaniu objawów starzenia się skóry, takich jak utrata jędrności i pojawienie się zmarszczek).
- Działanie kojące i łagodzące.
- Dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Na szczęście rynek kosmetyczny obfituje w mnóstwo kosmetyków z ceramidami, szczególnie tych o właściwościach odżywczych i regenerujących. Pamiętajcie, im bliżej początku składu są ceramidy, tym więcej jest ich w danym produkcie. My szczególnie lubimy sera i kremy do twarzy z ceramidami – zwłaszcza jeśli w składzie znajdują się inne pożądane składniki, takie jak np. kwas hialuronowy, skwalan, kwasy tłuszczowe czy cholesterol. Na uwagę zasługują także składniki zaliczane do grupy NMF (Natural Moisturaizing Factors), czyli naturalnych czynników nawilżających. Są to chociażby: aminokwasy, gliceryna, mocznik czy kwas mlekowy.
Ceramidy a peptydy
Omawiając ceramidy, nie sposób nie wspomnieć o peptydach, które są krótkimi sekwencjami aminokwasów stanowiącymi budulec skóry. Przede wszystkim stymulują produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry, a których produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem. W związku z tym można powiedzieć, że ich głównym zadaniem jest działanie przeciwstarzeniowe. Dodatkowo odpowiadają za wiązanie wody w naskórku czy biorą udział w jego procesach regeneracyjnych. Istotne jest to, że ze względu na swoją małą wielkość peptydy mogą wnikać głęboko w strukturę skóry, a co za tym idzie – pomagają innym składnikom aktywnym dostać się głębiej. Na przykład ceramidom. Dlatego świetnym pomysłem jest łączenie ceramidów i peptydów w rutynie pielęgnacyjnej, ich działanie bowiem będzie uzupełnione, przynosząc skórze jeszcze większe korzyści. Skóra będzie zregenerowana, bardziej nawilżona i odżywiona, a przez to będzie wyglądała zdrowiej i młodziej.
Dobra wiadomość jest też taka, że ceramidy są łatwo transportowane w głąb skóry ze względu na ich strukturę chemiczną i podobieństwo do lipidów skóry. Ponadto są jej naturalnym składnikiem, dlatego nas nie podrażnią ani nie zwiększą ryzyka alergii (jednak reakcje uczuleniowe lub podrażnienia mogą wynikać z innych składników zawartych w produkcie). Dlatego odpowiedź na pytanie „Jak często stosować ceramidy w kosmetykach?” brzmi – jak często potrzebujecie. Ważne, by zachować regularność, jeśli chcecie odbudować barierę hydrolipidową: zalecane jest stosowanie ich średnio dwa razy dziennie, rano i wieczorem, aby utrzymać skórę nawilżoną i chronioną przez cały dzień. Pamiętajcie też, by na serum z ceramidami i/lub krem z ceramidami następnie nałożyć krem z filtrem SPF.
Holika Holika, CeraBarrier Moisture Active Cream
Gęsty krem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy z kompleksem Cerative, który zawiera 5 rodzajów ceramidów oraz optymalną mieszankę fitosteroli. Dzięki temu wspiera proces regeneracji skóry i zapobiega utracie wilgoci, zapewniając kompleksową ochronę i pielęgnację. Ponadto w składzie znajdziemy m.in. nawilżające i odżywiające skórę oleje: ze słodkich migdałów i jojoba, a także łagodzącą alantoinę.
Holika Holika, CeraBarrier Moisture Active Cream: 123,89 zł/50ml (Fot. materiały prasowe)
Mixa, Ceramide Protect
Ceramide Protect marki Mixa to wielofunkcyjny krem z ceramidami, który nadaje się zarówno do twarzy, ciała, jak i rąk. Został stworzony z myślą o skórze bardzo suchej i wrażliwej – z jednej strony ma intensywnie nawilżać, z drugiej zaś wspierać barierę ochronną skóry. W składzie znajdziemy 3 dominujące składniki: ceramidy, skwalan (silnie nawilża, ma właściwości antyoksydacyjne) oraz glicerynę (przyciąga i zatrzymuje wodę).
Mixa, Ceramide Protect: 59,99 zł/400 ml (Fot. materiały prasowe)
Bandi Professional, Home Expert, Krem naprawczy barierowy fitoceramidy + probiotyki
Krem z ceramidami wprost stworzony do odbudowy i ochrony naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Koi, nawilża, wygładza, redukuje przesuszenia oraz usprawnia regenerację naskórka. Co znajdziemy w składzie? Kompleks bogaty w ceramid 3 i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, silnie łagodzącą mączkę z owsa oraz wzmacniający mikrobiom skóry kompleks pre- i probiotyków.
Produkty dostępne tylko w wybranych salonach kosmetycznych. (Fot. materiały prasowe)
Resibo, Instant Barrier
Dobry krem z ceramidami zawiera koktajl ceramidów, prebiotyków, witamin i pantenolu oraz kompleks Hydroviton Plus – właśnie to znajdziemy w kremie regenerującym barierę hydrolipidową od marki Resibo. Instant Barrier nawilża, przyspiesza odnowę skóry i otula ją bogatą, ale szybko wchłaniającą się formułą. Idealnie uzupełnia pielęgnację retinoidami i kwasami.
Resibo, Instant Barrier: 79 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)
Dr. Jart+, Ceramidin Cream
Ten kultowy krem z ceramidami w żółtej tubce od marki Dr. Jart+ jest światowym bestsellerem i jednym z chętniej wybieranych, jeśli chodzi o odżywcze kremy z ceramidami. Kluczowe składniki to: opatentowany kompleks ceramidów, roślinny kompleks regenerujący oraz wyciąg z owoców ognika. Skóra od razu staje się elastyczna, gładka i doskonale nawilżona.
Dr. Jart+, Ceramidin Cream: 86,90 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)
Bielenda Professional, SupremeLab, krem na noc
Ten krem marki Bielenda z ceramidami intensywnie odżywi waszą skórę, gdy wy będziecie spały. Efekt? Odnowiony płaszcz hydrolipidowy, dogłębne nawilżenia i ochrona. W składzie znajdziemy, oczywiście, ceramidy, a ponadto takie składniki, jak skwalan, kwasy tłuszczowe czy fitoestrole – czyli wszystko, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery skórnej.
Bielenda Professional, SupremeLab, krem na noc: 77,99 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)
Czytaj także: 8 kremów na noc, które dokonują cudów, gdy śpisz
BasicLab, Esteticus, serum regenerujące strukturę skóry
Przy kompleksowej pielęgnacji skóry przyda wam się także serum z ceramidami. To od marki BasicLab, o mlecznej konsystencji, zawiera ceramidy, naturalną witaminę E, prebiotyk oraz oleje z dzikiej róży i ogórecznika. Tym samym zapewnia wielokierunkowe działanie odżywcze, regeneruje naskórek i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry.
BasicLab, Esteticus, serum regenerujące strukturę skóry: 239,99 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)
Nacomi, serum ceramidowe Ceramidy 5 %
Serum z ceramidami to idealny sposób na zaopiekowanie się skórą suchą i odwodnioną, wrażliwą oraz tą z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Szczególnie jeśli jest wzbogacone o peptydy i naturalne składniki aktywne, tak jak serum Nacomi z ceramidami. Stymuluje odbudowę płaszcza hydrolipidowego, a przy tym łagodzi stany zapalne, nawilża i działa przeciwstarzeniowo. Słowem: działa niczym kojący opatrunek na cerę, która potrzebuje ukojenia.
Nacomi, serum ceramidowe Ceramidy 5 %: 50 zł/30 ml