1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Aloes – dobrodziejstwo natury

Polecamy aloes – pielęgnacja z nim jest zdecydowanie przyjemniejsza. (Fot. iStock)
Polecamy aloes – pielęgnacja z nim jest zdecydowanie przyjemniejsza. (Fot. iStock)
Mięsiste zielone liście pełne drogocennego miąższu, który nawilża, regeneruje, koi i… robi o wiele więcej. Mowa oczywiście o aloesie. W jakich produktach go znajdziemy i jakie są jego właściwości? Zapraszamy do lektury.

Aloes – pielęgnacja na szóstkę z plusem

Kiedy myślę o aloesie, przypomina mi się dzieciństwo i pokój babci pełen kwiatów w doniczkach. W samym centrum na parapecie stał właśnie aloes. Zawsze fascynowały mnie jego nietypowe liście, ale wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile bogactwa w sobie kryją.

To wspaniałe, że aloes – o cennych właściwościach leczniczych i szerokim zastosowaniu – możemy hodować w domu. To naprawdę niewymagająca roślina. W końcu jest sukulentem – przystosowała się o życia w warunkach bez wody i potrafi ją gromadzić w specjalnie wykształconej tkance. W przeciwieństwie do miejsc, gdzie występuje naturalnie i wyrasta na kilkumetrową roślinę o grubych liściach, w środowisku domowym przyjmuje niewielkie rozmiary.

Aloes można uprawiać samodzielnie w domu na parapecie. (Fot. iStock) Aloes można uprawiać samodzielnie w domu na parapecie. (Fot. iStock)

Żeby skorzystać z dobrodziejstw aloesu, wystarczy odciąć liść od rośliny, rozciąć jego skórkę i wydobyć miąższ łyżeczką (możemy go zblendować i w ten sposób przygotować żel, który bezpośrednio nałożymy na skórę). Alternatywą jest rozcięcie liścia i potarcie żelem skóry (np. rany czy drobnego oparzenia). Ważna informacja: roślina powinna mieć co najmniej 3 lata i na tydzień przed zbiorem należy przestać ją podlewać.

Jeśli masz w swoim domu aloes, pielęgnacja twojej skóry nabierze innego wymiaru.

Aloes – właściwości kosmetyczne i nie tylko

Aloes właściwości ma wiele. W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jest o nim głośno, powstają coraz to nowe specyfiki, które sprawdzają się w walce z oparzeniami, alergiami czy nawet trądzikiem. Jednak właściwości aloesu wykorzystywano już w starożytności – egipskie papirusy potwierdzają, że był on wykorzystywany jako środek leczniczy.

Ta lecznicza roślina pełna jest wartości odżywczych. Jej liście – wypełnione jasną żelową substancją – składają się z wody i różnych składników aktywnych. To właśnie wodzie zawdzięczamy silne działanie nawilżające tego sukulentu, a składnikom – właściwości lecznicze. Jednym z nich jest acemannan, czyli polisacharyd (złożona molekuła cukru), który działa jak naturalny antybiotyk, przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry, spowalnia procesy jej starzenia, poprawia elastyczność, łagodzi swędzenia po ukąszeniu owadów oraz poparzenia słoneczne, a także zawiera substancje pomagające spowolnić bądź zahamować stany zapalne. Myślę, że to, co wymieniłam, przekona was do tego, że aloes to naprawdę dobrodziejstwo natury.

Aloes – zastosowanie

Aloes na twarz

Jeśli chodzi o inne właściwości aloesu, dominuje on przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Nic dziwnego, w końcu łagodzi, nawilża, regeneruje i służy wszystkim rodzajom skóry. To naturalny eliksir piękności. Nie może być inaczej, ponieważ aloes zawiera masę witamin, minerałów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych i enzymów. Dzięki nim skóra nabiera równego kolorytu, staje się gładka, rozświetlona i jędrna (np. dzięki temu, że polisacharydy przyspieszają produkcję włókien kolagenowych).

Wspomniałam o tym, że aloes nada się do każdej skóry – to prawda. Oczywiście najbardziej pokocha go skóra sucha, która wymaga intensywnego nawilżenia, jednak równie wdzięczne będą cera trądzikowa (która doceni przeciwzapalne działanie aloesu) oraz naczynkowa (ze względu na właściwości łagodzące). Aloes sprawdzi się także w pielęgnacji cery dojrzałej i tłustej – tak, ta roślina potrafi się dostosować do każdej cery. A jeśli obawiacie się zatkanych porów, uspokajam: aloes nie wykazuje właściwości komodogennych, zatem sprawdzi się u wszystkich osób z cerą skłonną do zapychania.

Aloes, jak już wspomniałam, poradzi sobie także ze skórą problemową. Dobrym rozwiązaniem jest aloes na trądzik, ponieważ zadziała na cerę kojąco i bakteriobójczo, przyspieszając jej gojenie.

Dobra wiadomość jest też taka, że wyciąg z aloesu często jest składnikiem toników, balsamów, żelów do pielęgnacji twarzy i ciała, maseczek czy nawet pomadek. Wybierając produkt, zwracajcie uwagę na skład – aloes musi być dość wysoko; im wyżej, tym wyższa jego zawartość w kosmetyku.

Żel aloesowy możemy nałożyć na twarz zamiast serum, który dostarczy skórze składniki odżywcze. A może wolisz jego zastosowanie w maseczce? Warto kupić lub zrobić maseczkę na bazie aloesu, np. łącząc go z miodem – twarz będzie gładka, odświeżona i pełna blasku. Aloes sprawdzi się także jako baza pod makijaż lub tonik – możesz go stworzyć, mieszając żel aloesowy z hydrolatem i witaminą E.

Nie zapominajmy o tym, że różne żele z aloesu świetnie sprawdzą się w okresie letnim, choćby dlatego, że łagodzą skutki poparzeń słonecznych czy swędzenie po ugryzieniach owadów. Dodatkowo złagodzą stany zapalne czy ewentualne podrażnienia (np. po goleniu), zmniejszą obrzęki i opuchliznę, zregenerują naskórek, rozjaśnią blizny i przebarwienia oraz dostarczą skórze cenne składniki odżywcze. To produkt must-have na wakacje i nie tylko.

Aloes na włosy

Innym świetnym zastosowaniem jest aloes na włosy. To naturalny humektant, co oznacza, że świetnie nawilża kosmyki. Pokochają go włosy suche, zniszczone, z tendencją do łamania. Jednocześnie sprawdzi się w pielęgnacji skalpu – pomoże w walce z suchym łupieżem oraz skutecznie pobudzi cebulki do wzrostu.

Możemy go aplikować na skórę głowy (wcierając niewielką ilość), na całe pasma, jak i na końcówki albo robić płukanki. Aloes do włosów sprawdzi się także w ich olejowaniu jako baza pod olej – najpierw nakładamy na pasma żel aloesowy, a następnie olej dopasowany do porowatości naszych włosów. Mieszankę trzymamy min. 40 minut i potem obficie spłukujemy. Żel z aloesu można też dodać do ulubionej maski lub odżywki.

Istotna informacja: aloes jako humektant może powodować puszenie się włosów, dlatego aloes do włosów polecany jest szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych. Jednak pamiętaj, żeby nie zniechęcać się na starcie – przetestuj żel z aloesu, bo może to właśnie on stanie się twoim włosowym niezbędnikiem.

Aloes – właściwości lecznicze

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze aloesu, to mówiąc bardzo ogólnie, aloes działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i znieczulająco. Popularne jest picie soku z aloesu, ponieważ wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, m.in. reguluje pH żołądka. Dodatkowo korzystnie wpływa na wzrok, uzupełnia niedobory witamin i mikro- oraz makroelementów, a nawet ma zbawienny wpływ na cukrzyków, gdyż pobudza trzustkę do zrównoważonej produkcji insuliny.

Aloes ma zastosowanie w stomatologii, poprawia pracę układu pokarmowego, skóry i zmniejsza stany zapalne w organizmie. (Fot. iStock) Aloes ma zastosowanie w stomatologii, poprawia pracę układu pokarmowego, skóry i zmniejsza stany zapalne w organizmie. (Fot. iStock)

Sok z aloesu – na co stosować?

Sok z aloesu stosuje się również w kuracjach odchudzających – reguluje pracę układu trawiennego i działa oczyszczająco, ponadto pobudza wzrost dobroczynnych bakterii Lactobacillus. Dodatkowo ma on działanie antyoksydacyjne i wspiera układ immunologiczny.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania soku z aloesu? Na pewno nie może on być przyjmowany w okresie ciąży i karmienia piersią, przy schorzeniach jelit i nerek oraz przy chorobie hemoroidalnej. Oczywiście podawanie soku aloesowego dzieciom i młodzieży powinno odbyć się po konsultacji lekarskiej – nie zaleca się picia soku dzieciom do 12 roku życia.

Jak widzicie, aloes sprawdzi się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. To element obowiązkowy każdego wakacyjnego wyjazdu. To co, pakujesz do walizki?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze