1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kremy przeciwstarzeniowe – kiedy zacząć stosować kosmetyki na pierwsze zmarszczki?

Młoda dziewczyna dbająca o skórę twarzy (Fot. materiały partnera)
Młoda dziewczyna dbająca o skórę twarzy (Fot. materiały partnera)
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak skomplikowaną barierą ochronną jest skóra. Jej wielowarstwowa budowa sprawia, że chronione są nasze organy wewnętrzne, nie mamy też problemów z termoregulacją.

Choć skóra chroni nas przez całe życie, zaczyna się starzeć już po ukończeniu przez nas 25 lat (od tego czasu obserwuje się rocznie 1 proc. ubytek kolagenu), a po trzydziestce proces ten nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45. roku życia, a nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry widocznych jest jeszcze przed pięćdziesiątką.

Należy jednak mieć świadomość, że stan skóry na każdym etapie naszego życia wynika z indywidulanych różnic w jej budowie oraz funkcjonowaniu, które są efektem kombinacji wielu zmiennych, wśród których wymienić należy: wiek, płeć, czynniki genetyczne, funkcjonowanie układu hormonalnego, ekspozycję na promieniowanie słoneczne, stopień rozwoju mięśni i ścięgien.

Właśnie dlatego maksymalnie zindywidualizowany dobór kremów przeciwstarzeniowych ma dla naszej skóry znaczenie kluczowe.

Krem na pierwsze zmarszczki dla dwudziesto- i trzydziestolatki?

W kosmetologii i medycynie estetycznej, podobnie jak w każdej innej dziedzinie medycyny, kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Obserwując członków bliższej i dalszej rodziny jesteśmy w stanie zorientować się, czy odziedziczyliśmy dobre geny i w związku z tym – w jakim tempie i w jaki sposób starzeje się nasza skóra.

Bez względu na wiek, do czynników przyspieszających starzenie się skóry zalicza się:

  • brak nawilżenia,
  • nieprawidłowe oczyszczanie,
  • błędy w pielęgnacji,
  • dietę ubogą w tłuszcze,
  • spożywanie dużej ilości cukru,
  • nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV,
  • stres,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • zaburzenia hormonalne.

Profilaktyka przeciwstarzeniowa

Aby podjąć prawidłową profilaktykę przeciwstarzeniową, trzeba znać mechanizm powstawania zmarszczek.

Jako pierwsze pojawiają się na naszych twarzach zmarszczki mimiczne – już między 25. a 30. rokiem życia. Zwykle zlokalizowane są na czole (równoległe linie oraz tzw. lwia zmarszczka), wokół oczu (tzw. kurze łapki) i nad ustami (tzw. zmarszczki palacza). Na tym etapie zmarszczki wciąż mają charakter dynamiczny, co oznacza, że dopóki skóra ma prawidłową strukturę i uwodnienie, wystarczy zmiana mimiki twarzy, aby się wygładziła. Innymi słowy: możemy starać się zapanować nad swoja nadekspresywnością, choć bywa to bardzo trudne – przecież nie przestaniemy się śmiać, aby ograniczyć powstawanie zmarszczek…

Z czasem, gdy procesy starzenia się skóry postępują, zmarszczki mimiczne utrwalają się. Ubytek kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego sprawiają, że skóra staje się odwodniona, traci sprężystość. Skórze dojrzałej, czyli w okolicy 45. roku życia, brakuje elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona i zmęczona. Ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu, zmniejsza się ich liczba i dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry. Jeśli przyspieszymy naturalny proces starzenia poprzez nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne i niechęć do używania kosmetyków z filtrami UV, nastąpi także tzw. fotostarzenie się skóry – przyśpieszona degeneracja kolagenu, jeszcze szybsza utrata jędrności i pojawienie się trwałych zmarszczek oraz przebarwień.

Jeżeli dodatkowo palimy papierosy, stosujemy źle zbilansowaną dietę i jesteśmy nieustannie narażeni na stres, stan skóry prędko będzie się pogarszał. Krem na pierwsze zmarszczki należy zacząć stosować właśnie teraz. Warto postawić na taki, który odbudowuje barierę ochronną skóry, dba o jej nawilżenie oraz ma działanie antyoksydacyjne.

Przeczytaj także:

Krem nawilżający na zmarszczki (Fot. materiały partnera) Krem nawilżający na zmarszczki (Fot. materiały partnera)

Co najbardziej szkodzi młodej skórze?

Intensywny tryb życia młodych ludzi nie sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Nie należy ulegać złudzeniu, że pierwsze objawy starzenia, w tym pierwsze zmarszczki, są niegroźne, a skóra zawsze zregeneruje się sama. Wciąż jeszcze łatwo zarwać noc, położyć się spać bez zmycia makijażu, godzinami grać na komputerze czy oglądać ulubione seriale albo pochłaniać bez większych konsekwencji fast food. Należy pamiętać, że żadne z tych zachowań nie pozostaje obojętne dla skóry!

Zarwana noc skutkuje zaburzeniem procesów autoregeneracyjnych skóry. Jeśli długotrwale ignorujemy nasz rytm dobowy, proces starzenia się będzie szybszy. Niezmyty makijaż wraz z sebum oraz zanieczyszczeniami, gromadzącymi się na skórze przez cały dzień, utworzą „okład” uszkadzający jej warstwę ochronną i przyspieszający oksydacyjne starzenie się. Praca przed monitorem, wpatrywanie się w ekran smartfona to narażanie skóry na elekrtosmog oraz światło niebieskie – obydwa czynniki naruszają ochronną barierę hydrolipidową. Wreszcie nieodpowiednia dieta, bazująca na żywności wysoko przetworzonej to potężne źródło wolnych rodników, które uszkadzają strukturę DNA komórek skóry, niszczą jej barierę ochronną i włókna kolagenowe, a w efekcie przyspieszają procesy starzeniowe.

Zmiana nawyków oraz sięgnięcie po to rozwiązanie pomagające spowolnić proces starzenia się skóry.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Warto mieć świadomość, że błędy popełniane w pielęgnacji skóry młodej i/albo zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą nasilać stany zapalne i stawać się przyczyną powstawania trądziku u osób dorosłych – pojawia się on najczęściej właśnie ok. 25-30. roku życia. Nawet jeśli borykamy się z trądzikiem, procesy degeneracyjne skóry nie zwalniają! Należy wówczas starannie rozplanować działania pielęgnacyjne, aby nie dopuścić do kumulacji uszkodzeń – i tych związanych z nieprawidłowym leczeniem trądziku, i tych związanych ze starzeniem. Warto przy tym mieć stale na uwadze fakt, że skóra trądzikowa także (a może zwłaszcza…) potrzebuje solidnego nawilżenia, a agresywne preparaty jej dedykowane mogą działać wysuszająco, co jest korzystne tylko miejscowo i tylko doraźnie, a nie jako długoterminowa strategia leczenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy krem przeciwstarzeniowy?

Krem przeciwstarzeniowy, czyli krem działający profilaktycznie, powinien nie tylko działać doraźnie, redukując pierwsze zmarszczki mimiczne, ale także odbudowywać barierę ochronną skóry, zatrzymywać wilgoć w głębszych warstwach skóry oraz nadawać jej wypoczęty wygląd.

Młoda skóra szybko reaguje na dobrze dobrany krem przeciwstarzeniowy – skóra dojrzała, która nieporównanie szybciej traci wodę również coraz wolniej absorbuje składniki odżywcze. Czas między 25. a 35. rokiem życia należy więc wykorzystać maksymalnie efektywnie: właśnie wtedy profilaktyczna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa przynosi szybkie i spektakularne efekty, a nasze działania przygotowują skórę na dalszą walkę z objawami starzenia.

Odbudowana w porę bariera hydrolipidowa skóry (płaszcz hydrolipidowy), składająca się z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych, zapobiega pojawianiu się takich objawów starzenia się, jak:

  • suchość,
  • uczucie ściągnięcia,
  • ziemisty kolor,
  • skłonność do podrażnień i uczuleń,
  • nadprodukcja sebum.

Jeśli dopuścimy do uszkodzenia tej bariery, a wszystkie wymienione wyżej objawy pojawią się równocześnie, zmarszczki mogą okazać się najmniej absorbującym problemem…

Krem pod oczy na pierwsze zmarszczki

Jeśli mamy problem z przedwczesnymi objawami starzenia się skóry, warto sięgnąć także po krem pod oczy – osobny preparat przeznaczony do wyjątkowo delikatnej i wymagającej na tym obszarze cery. Dzięki m. in. mikrokapsułowanej witaminie C oraz niskocząsteczkowemu kwasowi hialuronowemu krem tołpa. na pierwsze zmarszczki pod oczami głęboko nawilża, widocznie zmniejsza zmarszczki mimiczne oraz natychmiastowo wygładza skórę.

Synergiczne używanie nawilżającego kremu do twarzy oraz kremu pod oczy naturalnie chroni i wzmacnia skórę wrażliwą, czyniąc ją mniej podatną na wymienione wyżej czynniki przyspieszające jej starzenie się. Duża zaletą obu preparatów jest brak w składzie parabenów, sztucznych barwników, SLS-u, silikonów oraz oleju parafinowego.

Krem pod oczy zapobiega powstawaniu pierwszych zmarszczek. (Fot. materiały partnera) Krem pod oczy zapobiega powstawaniu pierwszych zmarszczek. (Fot. materiały partnera)

Podsumowanie

Starzenie się skóry to złożony proces, który zaczyna się już po 25. roku życia. Wielu z nas przegapia monet, w którym należy wdrożyć przeciwzmarszczkową profilaktykę przeciwstarzeniową, łudząc się, że jeszcze przyjdzie na to czas – później. A trzeba działać metodycznie i długofalowo. Pielęgnacyjne zaniechania mszczą się szybko, a efekty starzenia nie zawsze da się odwrócić. Dobrze dobrany krem przeciwzmarszczkowy dla osób w wieku 25–30–35 lat, np. nawilżający krem wygładzający tołpa. to kluczowy element profilaktyki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze