1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Akupresura – mapa czułych punktów

Akupresura to metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu. (Fot. iStock)
Akupresura to metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu. (Fot. iStock)
Akupresura, czyli uciskanie odpowiednich punktów ciała, może zdziałać cuda w przypadku wielu dolegliwości. To nie cuda zresztą, tylko tradycyjna chińska medycyna, którą można stosować w domu i jest znana jako akupresura. Co to oznacza? Jak znaleźć punkty meridianowe na ciele człowieka?

W samolocie do Egiptu: „Czy na pokładzie jest lekarz?” – głos stewardessy zakłócił spokój dr Elżbiecie Rybińskiej. Jeden z pasażerów, 40-latek, stracił przytomność. Zawał? Udar? Tętno prawie niewyczuwalne. Zawartość apteczki nieprzydatna, sytuacja coraz bardziej niebezpieczna. Doktor Rybińska mogła zrobić jedno: wykorzystać swoją wiedzę o akupunkturze i punktach na ciele, które są na nią podatne. Igieł przy sobie nie miała, ale udało jej się zastosować akupresurę – uciskała kolejne punkty reanimacyjne. Mały palec lewej ręki mężczyzny – naciskała miejsce tuż przy zewnętrznej stronie paznokcia. Tam znajduje się punkt serca (gdy ktoś z niewiadomego powodu straci przytomność, można bezpiecznie próbować nacisku na to miejsce). Uciskała czubek nosa (co ułatwia odzyskanie przytomności, nawet w wypadku zatrucia alkoholem) i małżowinę uszną (jest na niej 151 punktów akupunkturowych; Chińczycy patrzą na małżowinę jak na płód w łonie matki: głowa to płatek uszny, kręgosłup – zewnętrzna krawędź ucha, a środek – narządy wewnętrzne). Mężczyzna odzyskał przytomność.

Wówczas, w samolocie do Kairu, dr Rybińska postanowiła zorganizować warsztaty akupresury dla wszystkich chętnych, aby mogli udzielać pomocy w nagłych wypadkach, ale też pomóc sobie. Co to jest akupresura? Akupresura oparta jest na tej samej wiedzy i tych samych znaczących energetycznie punktach naszego organizmu co akupunktura. Nie wymaga używania igieł, ale uciskania, a przynosi efekty.

Akupresura – punkty na ciele: mapa

Kiedy na skutek wielu godzin pracy przy komputerze w pozycji, która nie jest naturalna, blokuje się przepływ energii i nie możesz myśleć – znajdź punkt na wysokości kącików oczu, w zagłębieniu, tam gdzie kończy się brew. Uciskanie tego punktu na ciele według akupresury pomoże odzyskać świeżość i jasność umysłu. Jeśli boli cię kark, poszukaj na szyi z tyłu głowy, tam gdzie kończy się kość potyliczna, dwóch zagłębień.

Naciskaj je po trzy sekundy: raz, dwa, trzy… do 10. Jeśli odczuwasz duszność, na skutek stresu czy zmęczenia, znajdź meridian pośrodkowy przedni – na mostku na poziomie czwartej przestrzeni międzyżebrowej. U mężczyzn jest on umiejscowiony na poziomie brodawek sutkowych, u kobiet lepiej obliczyć cztery przestrzenie między żebrami, bo piersi mogą zmylić.

W połowie drogi między pępkiem a mostkiem jest kolejny w akupresurze punkt na ciele: alarmowy przedni, ważny dla żołądka. Uaktywnianie go pomaga, bo każe energii szybciej krążyć po kanałach energetycznych, co przyspiesza cyrkulację krwi i trawienie. Aby znaleźć punkty, które bezpośrednio mogą pomóc schudnąć, musimy poznać chińską miarę odległości cun. Każdy ma ją przy sobie, bo cun to szerokość kciuka człowieka. Punkty wspomagające odchudzanie położone są po dwóch stronach pępka (w odległości trzech cun) i poniżej w odległości jednego cun.

Jeśli stres i zła dieta osłabiają twój apetyt na seks, uciskaj zgodnie z zasadami akupresury punkty na ciele znajdujące się na poziomie kości łonowej z przodu i z tyłu na wysokości nerek (anatomicznie to kolec biodrowy tylny i przedni). To polepszy sprawność seksualną, a problemy z erekcją i oziębłością znikną. Bóle głowy? Usuwamy je, pracując nad tymi samymi punktami meridianowymi na ciele człowieka, które polepszają pracę jelita grubego: na dłoni, nad linią, która powstaje, gdy złączymy kciuk i palec wskazujący. Przy katarze, bólu zatok i alergii pomocne będą trzy punkty: przy skrzydełkach nosa i między łukami brwiowymi. Naciskamy je 10 razy i przytrzymujemy po 3 sekundy. Na początku brwi, w pobliżu nasady nosa znajdziemy akupresurowe punkty na ciele na czkawkę. Naciskamy i trzymamy tak długo, aż czkawka minie. Płacz? Niekiedy nie możemy się powstrzymać się od łez, a ani czas, ani miejsce na szlochy. Pomóc może wówczas znany w medycynie chińskiej punkt na ciele „radość życia”, który znajduje się po wewnętrznej stronie łokcia, w miejscu, gdzie kończy się fałd łokciowy.

Dr Elżbieta Rybińska lekarz medycyny, psychiatra, jako jedyna w Polsce opracowała mapy punktów akupunkturowych, które zaakceptował profesor Wang.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze