1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. ZUM - Wykluczone

ZUM - Wykluczone

123rf.com
123rf.com
„Globus”, „choroba miodowego miesiąca” to dolegliwości, które razem z zapaleniem zatok stanowią złośliwe trio skutecznie wykluczające rzesze kobiet z codziennego funkcjonowania, korzystania z życia lub znacznie ograniczające czerpanie przyjemności. I to nie tylko w okolicach wspomnianej nocy poślubnej, ale przez wiele lat. Jak częste to dolegliwości, skąd się biorą i jak się im przeciwstawić – przeczytasz o tym poniżej.

Nasz miniporadnik inicjuje akcję „Niewykluczone”, której pomysłodawcą jest marka Urinal. Chcemy promować postawę społeczną kobiet, które nie dają się wykluczyć z przyjemności życia z jakiegokolwiek powodu. Akcja „Niewykluczone” popiera kobiety, które starają się być przygotowane na każdą okazję, są świadome i energiczne – działają aktywnie, nie oglądają się za siebie i nie rozpaczają w momencie porażki. Zawsze szukają wyjścia z sytuacji, nie pozwalają się wykluczyć z ważnych aspektów życia. Dzisiaj o tym, jak nie dać się wykluczyć częstym, „kobiecym” schorzeniom.

Migrena jest kobietą!

I to nie tylko z powodu żeńskiej formy językowej, ale dlatego, że ta przypadłość trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a dane epidemiologiczne mówią, że nawet co czwarta kobieta cierpi z powodu migreny. Niestety przyczyny migreny nie są do końca poznane, przyjmuje się jednak, że odpowiedzialne za nią są po prostu geny.

Skąd wiadomo, że ból, który odbiera nam radość życia i znaną z wielu dowcipów chęć do wieczornych igraszek, jest migreną, a nie „zwykłym”, incydentalnym bólem? Migrena zwykle zaczyna się z jednej strony głowy, by po pewnym czasie zająć całą głowę. Ból jest napadowy, odczuwany jako tętniący, silny. Ból migrenowy może trwać od 4 do nawet 72 godzin (czyli nawet 3 dni!), przy czym może to być ból trwały, nieprzerwany, ale może też nawracać w kilkunastominutowych powtórzeniach. Migrena nie zapomina. Powraca. Najczęściej po kilku miesiącach, ale w skrajnych przypadkach potrafi nękać już co kilka dni. Niektórzy chorzy cierpią na tzw. migrenę z aurą. W tej odmianie dolegliwości napad bólu można przewidzieć, ponieważ poprzedzają go charakterystyczne symptomy np. zaburzenia widzenia.

Aby uniknąć migreny:
  • Zrezygnuj z produktów zawierających: tyraminę (banany, jogurty, twarde sery, orzechy); fenyloetyloaminę (czekolada, czerwone wino); glutaminian i azotan sodu, słodziki. Ogranicz kawę i napoje zawierające kofeinę (cola, pepsi, napoje energetyzujące). Nie pij alkoholu.
  • Dbaj o odpoczynek, w tym odpowiednią ilość snu.
  • Znajdź optymalny dla Ciebie sposób radzenia sobie ze stresem. Może to być medytacja, joga, masaże, aromaterapia, wizualizacje, jogging, nordic walking, malowanie na szkle itp.
  • Regularnie przyjmuj magnez.
  • Pij napary z kozłka lekarskiego.

Miodowy miesiąc? Tylko po ślubie!

Zakażenie układu moczowego, czyli „choroba miodowego miesiąca”, to sprzymierzeniec migreny w skutecznym obniżaniu jakości życia, uniemożliwianiu czerpania radości z zabawy, uprawiania sportu i seksu. To właśnie intensywne stosunki płciowe są między innymi czynnikiem wywołującym nieprzyjemne dolegliwości.

Jak wiele kobiet wyklucza z normalnego funkcjonowania? Dużo, za dużo – bo aż 40-50% kobiet w ciągu swojego życia boryka się z tą przypadłością. Dla porównania – schorzenie to dotyka tylko 4-5% mężczyzn, czyli aż dziesięciokrotnie mniej! Winowajczyniami odpowiedzialnymi za te nieprzyjemne dolegliwością są dwie bakterie: Escherichia coli, która wywołuje 90% zachorowań i gronkowiec saproficzny – 10%.

Osoby cierpiące na ZUM mają silną i ciągłą potrzebę oddawania moczu, siusiają często, ale bardzo niewielkimi wręcz mikroskopijnymi porcjami (kilka kropel). Bardzo często potrzeba wyjścia do toalety uniemożliwia normalny sen, chorzy czują potrzebę wielokrotnego odwiedzania toalety w nocy. ZUM objawia się także bólem w podbrzuszu, pieczeniem w okolicy cewki moczowej, bólami przy siusianiu, podwyższoną temperaturą ciała, a nawet krwią w moczu,.

Aby nie dać się wykluczyć ZUMowi:
  • Pij dużo płynów. Optymalna ilość przyjmowanych płynów to 1,5 litra w ciągu doby.
  • Przyjmuj żurawinę w postaci tabletek. Dzięki temu zapobiegniesz przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.
  • Dbaj o codzienną higienę intymną. Pamiętaj, aby myć i wycierać się zawsze w tym samym kierunku: od przodu do tyłu. Dzięki temu unikniesz przeniesienia bakterii z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej.
  • Przed stosunkiem wypij dodatkową szklankę wody oraz umyj części intymne.
  • Zrezygnuj z antykoncepcji opartej na środkach plemnikobójczych.
  • Jeśli czujesz potrzebę wysiusiania się, zrób to od razu.

 Ach, te nieprzyjazne zatoki!

Trzecim schorzeniem, który sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować, boli Cię głowa i nawet Twoje ulubione tiramisu nie sprawia Ci przyjemności, jest zapalenie zatok. Spowodowane jest ono infekcją bakteryjną, a objawia się zatkanym nosem, katarem, bólem głowy i twarzy. Przy zapaleniu zatok nie czujesz także smaku ani zapachu.
Aby nie dać się zatokom:
  • Pij dużo płynów, ok. 1,5 litra dziennie.
  • Dbaj o zróżnicowaną i zdrową dietę. Jedz pięć niewielkich posiłków dziennie. Nie głodź się, ale i nie przejadaj.
  • Uprawiaj sport.
  • Zaszczep się przeciwko grypie i infekcjom bakteryjnym. Oczywiście, wcześniej skonsultuj się ze swoim lekarzem.
  • Dbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz.
  • Unikaj przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze