1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie

Homeopatia dla kobiet w ciąży – na jakie dolegliwości?

SHUTTERSTOCK
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety – czas radości i oczekiwania na dziecko, a zarazem okres znacznego obciążenia dla całego ustroju. I choć ciąża uznawana jest za stan fizjologiczny, wiąże się z nią cały szereg uciążliwych dolegliwości. Każda ciężarna powinna pozostawać przez cały czas pod stałą opieką lekarza położnika i być poddawana okresowym badaniom kontrolnym.

Ze względu na bezpieczeństwo dziecka optymalnie byłoby, gdyby kobieta w ciąży nie musiała przyjmować żadnych lekarstw obarczonych działaniami niepożądanymi. Nie zawsze jest to jednak możliwe i dlatego w niektórych sytuacjach korzystne jest zastosowanie leków homeopatycznych.

Homeopatia jest to metoda lecznicza oparta na zasadzie podobieństwa, mająca za zadanie wspieranie naturalnych procesów samoregulacji organizmu i przywracanie stanu równowagi. Leki homeopatyczne pozbawione są skutków ubocznych oraz nie wchodzą w interakcje z innymi substancjami. Po konsultacji z lekarzem mogą stanowić cenne uzupełnienie leczenia dolegliwości okresu ciąży.

Najczęstsze dolegliwości okresu ciąży

Nudności i wymioty są jednym z pierwszych objawów ciąży - występują od ok. 4 tygodnia i są charakterystyczne dla I trymestru. Uważa się, że ich przyczyną jest hormonalne przestrojenie organizmu (wzrost poziomu hormonów), większa wrażliwość sensoryczna (smaki, zapachy) oraz stres. Zalecana jest wówczas lekkostrawna, zbilansowana dieta, niewielkie porcje posiłków podawane częściej, popijanie wody niegazowanej, odpoczynek.

Lekarz może dobrać w zależności od objawów jeden z poniższych leków homeopatycznych:

SEPIA 9CH, 5 granulek, 2-5x dziennie

 • objawy nasilają się pod wpływem zapachów kuchennych lub widoku jedzenia – apetyt na kwaśne – uczucie pustki w żołądku
IPECA 9CH, 5 granulek, 2-3x dziennie
 • często współistnieje ślinotok – brak ulgi po wymiotach – czysty, nieobłożony język
COCCULUS INDICUS 9CH, 5 granulek, 2-3x dziennie
 •  objawy występują podczas ruchu lub jazdy, rano podczas wstawania – mogą współistnieć zawroty głowy
Można podawać również leki złożone: COCCULINE tabl., 2-3x dziennie 1 tabletka.

Zaparcia są przykrą uciążliwością, która może się nasilić w ciąży u osób wcześniej mających taki problem, albo pojawić się niezależnie, co związane jest ze wzrostem poziomu progesteronu, który zwalnia perystaltykę jelit oraz z uciskiem macicy na końcowy odcinek jelita grubego. Warto wówczas zwrócić uwagę na regularne dopajanie (1,5-2l), lekkostrawną, bogatobłonnikową dietę oraz aktywność ruchową (pływanie, spacery, joga). Lekarz może to postępowanie uzupełnić jednym z poniższych leków:

SEPIA 5CH lub 9CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

 • stolce twarde ciemne – brak potrzeby oddawania stolca
COLLINSONIA 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie
 • stolec twardy odbarwiony, oddawany z dużym wysiłkiem – współistnieją hemoroidy
HYDRASTIS CANADENSIS 9CH
 •  brak potrzeby oddania stolca – stolce pokryte żółtym śluzem – pieczenie w okolicy odbytu po oddaniu stolca
Zaburzenia krążenia żylnegożylaki kończyn dolnych występują u ok. 40 proc. ciężarnych, często mają podłoże genetyczne, związane są z uciskiem rosnącego płodu na żyłę główną, wzrostem ciśnienia krwi w żyłach miednicy i kończyn dolnych, wzrostem poziomu progesteronu (wpływ na sprężystość ścian naczyń). Dokuczliwe objawy pod postacią bólu, pieczenia, obrzęków, uczucia ciężkości nóg neutralizować można, stosując poniższe zalecenia:

Częste spacery, pływanie, układanie nóg wysoko, unikanie dźwigania i zakładania nogi na nogę, noszenie butów bez obcasów, unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej, zakładanie rajstop ściągających. Komplementarnie lekarz może zalecić zastosowanie poniższych leków:

HAMAMELIS VIRGINICA 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

 • żylaki kończyn dolnych, żylaki sromu, hemoroidy – skłonność do powstawania siniaków
MILLEFOLIUM 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie
 • żylaki podudzi z towarzyszącym bólem
PULSATILLA 9CH, 5 granulek, 1x dziennie
 •  „kruche” naczynia krwionośne – skóra marmurkowata
Żylaki odbytu – hemoroidy mają podobne przyczyny jak żylaki kończyn dolnych, a dodatkowo skłonność do ich powstawania nasilają skłonności do zaparć, siedzący tryb życia i predyspozycje genetyczne. Profilaktycznie należy stosować się do zaleceń podanych przy zaparciach i żylakach kończyn dolnych, a leczniczo pomocne będą poniższe leki oraz zabiegi higieniczne.

COLLINSONIA 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

 • żylaki zewnętrzne, krwawiące, b. bolesne – towarzyszy świąd i zaparcia
AESCULUS HIPPOCASTANUM 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie
 •  żylaki wewnętrzne lub zewnętrzne – niewielki ból – nieznaczne krwawienie
AVENOC maść do stosowania zewnętrznego oraz czopki doodbytniczo 2x dziennie

Bóle lędźwiowe to jedna z najczęstszych dolegliwości-dotyczy 70-80 proc. ciężarnych: dominuje w III trymestrze i charakteryzuje się dużą zmiennością nasilenia objawów i czasu ich trwania. Główną jej przyczyną jest nadmierne obciążenie kręgosłupa z przesunięciem ku przodowi środka ciężkości i pogłębieniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Leczenie jest bardzo trudne, bo środki przeciwbólowe i fizykoterapia są przeciwwskazane. Zaleca się pływanie, noszenie wygodnego obuwia na niskim obcasie (do 1,5 cm), spanie na dobrym materacu, unikanie dźwigania i schylania się, oddechowe ćwiczenia relaksacyjne. Ulgę może przynieść także zastosowanie poniższych leków po konsultacji z lekarzem:

SEPIA 9CH, 5 granulek, 1-3x dziennie

 •  ciągnące bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego z uczuciem ciążenia – pogorszenie w pozycji stojącej
KALIUM CARBONICUM 9CH, 5 granulek, 2x dziennie
 • bolesność okolicy lędźwiowej – osłabienie
HYPERICUM 9CH lub 15CH, 5 granulek, 2x dziennie
 •  rwa kulszowa, bóle promieniujące do kończyn dolnych
Zmiany nastroju i stany depresyjne są nieodłącznym „towarzyszem” kobiet w ciąży i związane są z przestrojeniem hormonalnym ustroju i stresem oraz obawą o zdrowie dziecka. Ważny jest wówczas regularny, higieniczny tryb życia, odpowiednia dieta i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Uzupełniająco do tego postępowania lekarz może wybrać poniższe leki:

SEPIA 9CH lub 15CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

 •  smutek – przygnębienie – apatia
IGNATIA 9 CH lub 15CH, 5 granulek, 1-2x dziennie
 •   irytacja – lęk przed porodem – zachowania nieracjonalne – poprawa przez rozrywkę
CHAMOMILLA 9CH lub 15CH, 5 granulek, 2x dziennie
 •  rozdrażnienie – nietolerancja bólu
tabletki, 1tabl. 1- 2x dziennie
 •  nadmierna pobudliwość nerwowa – drażliwość – zaburzenia snu
Należy podkreślić, że bardzo ważnym lekiem okresu ciąży jest SEPIA – obejmuje ona swoim działaniem większość objawów. Jeśli kobieta cierpi na wiele z wymienionych dolegliwości, lekarz może dodatkowo zalecić SEPIA 15CH, 10 granulek, 1x na tydzień.

Przygotowanie do porodu fizjologicznego. są odpowiednim miejscem do przygotowania rodziców do ważnego aktu narodzin dziecka. Profesjonaliści uczą tam między innymi prawidłowego oddychania podczas porodu, technik relaksacyjnych, karmienia, postępowania z dzieckiem po porodzie. Można także dołączyć poniższe leki przygotowujące kobietę do porodu.

ARNICA MONTANA 5CH lub 9CH, 5 granulek, 2-3x dziennie, tuż przed porodem i po porodzie przez kilka dni

 • posiada właściwości hemostatyczne – ułatwia gojenie się ran (krocza, sromu, odbytu)
CAULOPHYLUM 9CH, 5 granulek co pół godziny od chwili wystąpienia skurczów i w trakcie porodu
 •  ułatwia rozwieranie szyjki macicy – lękliwość, drażliwość, niepokój
ACTEA RACEMOSA 9CH, 5 granulek, 2x dziennie, na ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu i w trakcie rozpoczęcia akcji porodowej
 • kobieta lękliwa, depresyjna – silne nieskuteczne bóle promieniujące do bioder i okolicy lędźwiowej
GELSEMIUM 9CH, 5 granulek, 2x dziennie, na kilka dni przed planowanym terminem porodu
 • sfera emocjonalna: lęk przed tym, co ma nastąpić – bóle promieniujące do pleców i bioder
Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze