1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Joga dla biegaczy

Joga dla biegaczy

123rf.com
Mocne, elastyczne mięśnie, wyregulowany oddech i dobra koncentracja – to podstawowe korzyści, których może doświadczyć każdy z praktyki jogi. Poprzez świadomość ruchu w asanach można nie tylko efektywnie rozciągnąć mięśnie i ścięgna, ale także pracować nad prawidłową postawą ciała i dobrą kondycją kręgosłupa. Co szczególnie istotne dla biegaczy: przy regularnej praktyce poprawia się wydolność płuc i powiększa się pojemność klatki piersiowej.

Regularne treningi, aktywny styl życia i zdrowa dieta to podstawa dobrej formy. W trosce o ogólną sprawność organizmu warto zacząć dodatkowe ćwiczenia, na przykład jogę. Asany nie tylko rozciągają, ale też regulują pracę układu krążenia, wpływają korzystnie na układ: kostny, oddechowy, pokarmowy, nerwowy i rozrodczy. A ponieważ obejmują wszystkie partie ciała, w prosty sposób można efektywnie pracować nad sprawnością ogólną oraz „szczególną”, uwalniając się od przykurczy mięśni w doskwierających partach ciała.

Najbardziej narażone na obciążenia i kontuzje podczas biegania są stawy nóg, więc to one właśnie wymagają szczególnej troski i uwagi. Doświadczony nauczyciel może pomóc w wyborze optymalnej sekwencji asan. Z perspektywy biegacza najbardziej wymagające rozciągania są mięśnie łydek i stóp, ale w jodze każda pozycja wykonywana poprawnie rozciąga i uelastycznia całe ciało. Dlatego tak ważna jest precyzja każdego ruchu!

Ból i dyskomfort potrafią skutecznie zakłócić radość biegania. Silne ciało może znieść wiele niedogodności, ale to mocna psychika dźwiga ciężary. Joga to praca zarówno z ciałem jak i umysłem, ponieważ człowiek postrzegany jest jako psychofizyczna całość. Poznając granice własnej wytrzymałości i elastyczności, budujemy w sobie siłę i odwagę do ich przekraczania. Włączając do swojego planu dnia na stałe choćby kilka asan, zwiększysz nie tylko pokłady swojej energii, poszerzysz także przestrzeń własnego komfortu, nauczysz się słuchać swojego ciała, dostrzegać jego potrzeby i odpowiednio reagować na sygnały.

W bieganiu oraz jodze szczególną rolę odgrywa oddech. Świadome oddychanie to klucz do porozumienia z ciałem i umysłem. Umiejętność synchronizacji ruchu z wdechem i wydechem to wyzwanie dla każdego miłośnika aktywności fizycznej – wyzwanie wymagające koncentracji. Fundamentalne znaczenie ma tutaj ruch-oddech-relaks. Jeśli zadbasz o każdą z tych przestrzeni, twoja forma z pewnością pozwoli ci zdobywać kolejne szczyty własnych możliwości.

źródło: www.maratonjogi.pl

W ostatni weekend sierpnia (30-31.08.2014) już po raz drugi odbędzie się Górski Maraton Jogi w Wierchomli. Przygotowawcze zajęcia jogi oraz 108 powitań słońca poprowadzi Wiktor Morgulec, gościem specjalnym będzie w Jaki Nett z USA -nauczycielka jogi z 35-letnim doświadczeniem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze