1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Co dają sporty ekstremalne?

Co dają sporty ekstremalne?

123rf.com
Aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Moda na sporty ekstremalne dotarła do nas z Zachodu i trafiła na podatny grunt. Kto poszukuje mocnych wrażeń w sportach ekstremalnych?

Sporty ekstremalne to dla „poszukiwaczy doznań” wielka przygoda, wyzwanie oraz możliwość lepszego poznania samego siebie. Ekstremalne przeżycia wiążą się z wydzielaniem w organizmie dużych ilości adrenaliny. Hormon produkowany przez gruczoł nadnerczy uruchamia w ludzkim organizmie szereg reakcji fizjologicznych. W sytuacjach zagrożenia mają one zmobilizować wszystkie dostępne siły, by przygotować nas do podjęcia walki lub ucieczki. Im silniejszego bodźca dostarczymy organizmowi, tym silniejsza będzie reakcja hormonalna, która wprowadza nasze ciało i umysł w rodzaj ekscytującego upojenia, mocnej euforii.

Z sondy przeprowadzonej przez serwis wynika, że aż 84% Polaków uprawia w ogóle sport, z tego 36% regularnie, a obok obarczonych niskim ryzykiem różnych form standardowej aktywności fizycznej wzrasta popularność sportów ekstremalnych. Wśród miłośników mocnych doznań dominują 3 kategorie dyscyplin: za kierownicą (32 %), w powietrzu (24%) oraz w wodzie (18%). Z niestandardowych propozycji aktywności fizycznej, czyli głównie z różnych form sportów ekstremalnych korzystają głównie ludzie młodzi i wykształceni: 43% stanowią osoby w wieku 25 – 34 lat, 31% poniżej 24 roku życia, 17% - pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Tylko 7% badanych jest powyżej 45 roku życia, a 2 % w wieku powyżej 55 lat. Wykształcenia wyższe posiada, aż 64% ankietowanych, a średnie 25%.

mat.pras.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze