1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

5 Rytuałów Tybetańskich na zachowanie młodości - ćwiczenia zdrowotne

fot. archiwum autora
Zobacz galerię 10 Zdjęć
Jest sposób który pozwoli Wam poczuć się młodziej, poczuć w sobie więcej energii. Tym sposobem jest 5 Rytuałów Tybetańskich - są to pradawne ćwiczenia, które rozpowszechnił Peter Kedler, autor książki „Źródło wiecznej młodości”. Ukazała się ona w połowie zeszłego stulecia i od tego czasu ćwiczenia stawały się coraz popularniejsze. Dotarły także do Polski, gdzie coraz więcej osób je wykonuje, korzystając z ich pozytywnego oddziaływania na ciało i świadomość.

W książce tej opisana jest historia pułkownika Bradforda, oficera armii brytyjskiej, który zaintrygowany tajemniczymi opowieściami o starych, schorowanych ludziach odzyskujących zdrowie i witalność w tajemniczym klasztorze w Tybecie zorganizował wyprawę w celu odnalezienia tego źródła wiecznej młodości.

Tybetańskie Ćwiczenia Odmładzające nadają się dla wszystkich, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej (niekiedy tylko wymagają lekkiej modyfikacji). Podobne są do niektórych ćwiczeń hatha jogi. Równoważą energię ciała i umysłu, ułatwiają szybszy przekaz impulsów nerwowych, stymulują do prawidłowej pracy układ hormonalny. Ważna jest systematyczność w ich wykonywaniu, tylko wtedy będziemy mogli wyregulować układ hormonalny a ma to podstawowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podczas ich wykonywania, szczególnie gdy zaczynamy z nimi przygodę, mają silnie oczyszczające oddziaływanie na nasz organizm i dlatego rozpoczynamy ich wykonywanie od kilku powtórzeń każdego ćwiczenia. Zaczynamy od 3-5 powtórzeń każdego rytuału a kończymy na 21. Ćwiczenia mają także wpływ na czakry - wiry energetyczne, które otaczają nasze gruczoły dokrewne. Wraz z wiekiem, a także w przypadku problemów emocjonalnych, prędkość ich wirowania spada. Powoduje to spadek energii witalnej w organizmie, a także zaburzenia w produkcji hormonów. Wykonując tych pięć prostych ćwiczeń przywracamy czakry do prawidłowego ich wirowania.

Tybetańskie Rytuały dobrze jest wykonywać na początku pod kontrolą doświadczonego instruktora. Mimo, że nie są one trudne, kryją w sobie niebezpieczeństwa jeżeli nie są wykonywane prawidłowo. Instruktor przekazuje instrukcje i wskazówki , które nie zmieniając istoty rytuałów, ułatwiają ich wykonywanie.

Już po kilkunastu dniach ich wykonywania podnosi się poziom naszej energii, poprawia się nasze samopoczucie, a nawet ustępują bóle kręgosłupa.

Informacje o ćwiczeniach

Pierwsze ćwiczenie dotyczy obracania się wokół własnej osi. Ruch obrotowy pobudza systemy endokrynologiczne i czakramy. To energia aktywowana przez obrót nadaje sens pozostałym ćwiczeniom serii. To naturalne, że podczas obracania się odczuwamy zawroty głowy. Nie należy się niepokoić. Pamiętajmy również, by dojść do dwudziestu jeden powtórzeń.

Ćwiczenia od drugiego do piątego najlepiej wykonywać na miękkiej, sprężystej powierzchni np. Na dywanie lub macie do ćwiczeń.

Oprócz Ćwiczenia nr 1, pozostałe Ćwiczenia Odmładzające służą rozciągnięciu i uelastycznieniu kręgosłupa, co w tradycji jogi uważa się za element odmładzający.

W Ćwiczeniu nr 2 rozciągamy kręgosłup na odcinku szyjnym i lędźwiowym. Podnoszenie nóg pozwala na swobodniejszy przypływ płynu rdzeniowo-kręgowego, co ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy i krążenie krwi w narządach wewnętrznych, zwłaszcza w rejonach jamy brzusznej.

Ćwiczenie nr 3 pobudza energię czakramów oraz gruczołów dokrewnych obszaru szyi i klatki piersiowej: tarczycy, przytarczycy i grasicy. Wygięcie kręgosłupa w łuk stymuluje splot mięśniowy u podstawy karku, w ten sposób wzmacniając ramiona i barki oraz krążenie krwi w płucach, serca i całej klatce piersiowej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze