Choć ten nieproszony gość potrafi nieźle napsuć krwi, pełni jedną ważną funkcję – informuje o zaburzeniach występujących wewnątrz organizmu. Jak mu przeciwdziałać? Przedstawiamy wieloaspektowy program zaradczy.
Czym właściwie jest cellulit? To połączenie toksyn, tłuszczu i wody, a w zależności od tego, która z tych substancji przeważa, mówimy o cellulicie wodnym lub tłuszczowym. Dlaczego uzewnętrznia się w postaci grudek pod skórą? Nasz organizm chroni w ten sposób narządy wewnętrzne – zamiast lokować nadmiar toksyn właśnie w nich, wypycha szkodliwe substancje tam, gdzie najmniej zagrażają zdrowiu – do tkanki łącznej. Co zrobić, gdy się pojawi? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – postawić na zdrową dietę (wolną od soli i cukru), odpowiednie nawadnianie organizmu i regularne ćwiczenia. Wszystko razem pomoże ciału pozbyć się toksyn. Pamiętaj jednak, że jako kobiety mamy większą skłonność do powstawania cellulitu z racji naszych predyspozycji biologicznych – ewolucyjnie zostałyśmy wyposażone w większą ilość tkanki tłuszczowej po to, by nasze organizmy były przygotowane do noszenia dziecka w trakcie ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie możemy postarać się, by nasze uda, brzuch, pupa czy ramiona były gładsze i bardziej jędrne.
Zacznij od dobrego przygotowania – przed tobą program, który wpłynie pozytywnie na zdrowie i sprawi, że twój organizm będzie pozbywał się toksyn, zamiast gromadzić je w postaci cellulitu. Najpierw zadbaj o swoje nastawienie psychiczne. Pomyśl, ile rzeczy w sobie ci się podoba, jakie masz mocne strony? Zobacz, jaki procent ciebie – na tle tej całej listy – stanowi cellulit, który dodatkowo przez większość dni w roku skrywa się pod ubraniem. Popatrz też krytycznym okiem na to, co jesz i pijesz oraz jak często ćwiczysz. Oto kilka złotych zasad, których od tej pory powinnaś przestrzegać:
Właściwe nawodnienie. Pij co najmniej 1,5 l wody dziennie (pojemność standardowej butelki), dzięki temu twój organizm będzie lepiej funkcjonował, a toksyny szybciej wydostaną się na zewnątrz.
Cukier STOP – spożywaj maksymalnie 4 łyżeczki cukru dziennie, pamiętaj też o cukrach ukrytych (w owocach czy mleku). Jeden owoc dziennie wystarczy (do godz. 18.00) i ostrożnie z kawą z mlekiem :)
Mniej soli. W ten sposób zapobiegniesz zatrzymywaniu wody w organizmie.
Trening wzmacniający. Zaplanuj regularne ćwiczenia – przynajmniej trzy razy w tygodniu – pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po miesiącu.
Włącz masaże. Pamiętaj, że masaż antycellulitowy jest dość mocny. W domowym zaciszu możesz wykorzystać bańkę chińską, która jest bardzo skuteczna.
Usprawnienie krążenia. Możesz w tym celu zastosować odpowiednią odzież lub bieliznę, która poprawia krążenie.
Właściwa gospodarka hormonalna. Przy zaburzeniach hormonalnych łatwiej o cellulit, dlatego jeżeli masz podejrzenie, że twoje hormony nie pracują właściwie, skonsultuj się z lekarzem.
Poniżej propozycja wzmacniającego treningu interwałowego z elementami aerobowymi. Podejdź do niego tak, by był wyzwaniem za każdym razem. Co to znaczy? Że ćwiczenia wykonujesz na czas. Twój cel to każdy kolejny trening zrobić szybciej, ale z zachowaniem poprawnej techniki. To, że masz do zrobienia np. 27 powtórzeń, nie oznacza, że musisz wykonać je bez przerwy, możesz w trakcie odpoczywać, ale dopiero wykonanie 27 powtórzeń daje ci przepustkę do przejścia do kolejnego ćwiczenia. Te same zasady obowiązują we wszystkich seriach.
Poleca Tomasz Brzózka
INSTRUKCJA
Trening składa się z czterech serii. W każdej wykonujesz sześć ćwiczeń (opisy znajdziesz w tabelce obok). W pierwszej robisz 27 powtórzeń każdego ćwiczenia, w drugiej 21, w trzeciej 15, w czwartej 9. Powodzenia!
TABELA POMIARÓW
Monitoruj czas wykonania wszystkich czterech serii. Dąż do tego, by każdy trening był lepszy, czyli wykonany szybciej. Pamiętaj jednak, że nadrzędna jest technika wykonania ćwiczeń.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 1: BRZUSZKI
Połóż się na ziemi. Nogi zegnij w stawach kolanowych, stopy postaw przy pośladkach, a kolana rozłóż na zewnątrz. Wykonaj spięcie mięśni brzucha, tak by rękoma dotknąć do nóg.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 2: PRZYSIADY SUMO
Nogi ustaw trochę szerzej niż biodra, palce stóp lekko skierowane na zewnątrz. Wykonaj przysiad mniej więcej do momentu, kiedy w stawach kolanowych uzyskasz kąt 90 stopni.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 3: LENIWE POMPKI
Wykonaj klęk podparty, przesuń ręce odrobinę do przodu, by w stawach biodrowych mieć kąt rozwarty, a następnie ugnij ręce w stawach łokciowych, gdzie dłonie są na wysokości klatki piersiowej.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 4: GRZBIETY
W leżeniu przodem (na brzuchu) wykonaj wznos rąk i nóg. Patrzysz w podłogę tak, że głowa jest przedłużeniem kręgosłupa.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 5: PRZESKOK I DO WYKROKU
Wykonuj wykroki (wypady) naprzemianstronne.
ĆWICZENIE NA CELLULIT 6: PADNIJ – POWSTAŃ
Wykonuj wyskoki na przemian z opadaniem do pozycji leżącej.
Ilustracje: Ada Kujawa