1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Wrzesień na całym świecie jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny zaprasza do zapoznania się z zasadami zapobiegania tej choroby oraz skorzystania z badań profilaktycznych USG tarczycy.

Każdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety. To właśnie one trzykrotnie częściej zmagają się z tym nowotworem niż mężczyźni. Choć w 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza i świadomość objawów.

„Mimo że rak tarczycy to stosunkowo rzadka choroba, jej rozpoznania stanowią 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na ten temat oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych, stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy” – mówi Elżbieta Kozik, Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki - Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Czynniki ryzyka

Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić szczegółowych przyczyn powstawania raka tarczycy. Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby wyróżnia się:

 • zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;
 • nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej - tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycę;
 • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej;
 • czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie
Objawy

Do objawów towarzyszących chorobie należy m.in. powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu oraz trudności z przełykaniem. Najczęściej jednak są to wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi - tzw. guzki.

Badania USG tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy, które należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.

„Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza, potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja” – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Warszawie.

Z okazji Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny otwiera gabinet USG tarczycy w „Poradni z Apetytem na życie” działającej w ramach Lecznicy Onkolmed przy ul. Nowousrynowskiej 139 L w Warszawie. Badania odbywać się będą w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00. Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”.

„Poradnia z Apetytem na życie” działa w systemie cegiełkowym. Wszystkie osoby korzystające z badań proszone są o wpłacenie symbolicznej kwoty w wysokości 20 zł. Zebrane środki pozwalają na fundowanie kolejnych badań dla następnych chętnych.

Samobadanie tarczycy

Poza badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy. Jak wykonać je w domowych warunkach? Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

O badanie palpacyjne tarczycy można poprosić też lekarza endokrynologa przy okazji wizyty.

Zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach (również w przypadku raka tarczycy) jest prowadzenie zdrowego trybu życia oraz zbilansowanej diety. Sprzyjają temu:

- balans aktywności i odpoczynku - potrzebny, aby zregenerować organizm;

- podejmowanie aktywności fizycznej -  poprawia motorykę ciała i  krążenie, a także polepsza samopoczucie i niweluje stres

- zbilansowana dieta -  pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy, wśród których są  m.in.:

 • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
 • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni
 • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka;
Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów wskaźnik masy ciała BMI powyżej 25 kg/m2 podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Więcej informacji na temat raka tarczycy oraz kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną” na stronie www.motylepodochrona.pl

Kampania edukacyjna „Motyle pod ochroną”

„Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o raku tarczycy, a w szczególności dla osób z rozpoznaną chorobą Polskie Amazonki - Ruch Społeczny we współpracy z Fundacją Projan prowadzą kampanię „Motyle pod ochroną”. W tym szczególnym czasie zachęcamy do zwrócenia uwagi na temat raka tarczycy. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej , gdzie można pobrać bezpłatny  poradnik dla pacjentów, zapoznać się z odpowiedziami na nurtujące pytania zawartymi w broszurze Fundacji Projan, a także poznać inspirujące historie osób, które zmierzyły się z rakiem tarczycy” – zaprasza Elżbieta Kozik.

Kampania „Motyle pod ochroną” realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze