1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Asany na odporność

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Warto pamiętać, że zawsze profilaktyka działa dużo skuteczniej niż praca podejmowana dopiero w ostateczności. Dlatego regularna praktyka asan podanych w sekwencji, szczególnie przez okres jesienno-zimowy, może uchronić nasz organizm od choroby.

Krótkie i często powtarzane ćwiczenie to nie tylko doskonałe antidotum na infekcje, ale również na poprawę samopoczucia w okresie, kiedy doświadczamy mniejszego natężenia światła dziennego.

Uttanasana

Uttanasana (Fot. iStock) Uttanasana (Fot. iStock)

Sposób wykonania:

Stań z połączonymi stopami. Wyciągnij ręce do góry i chwyć łokcie. Zachowując proste plecy, pochyl się do przodu.

Dociśnij stopy, wyprostuj kolana i napnij uda, przenieś ciężar ciała na nasady palców. Trzymając łokcie, przesuwaj je w dół, by dzięki temu rozciągnąć kręgosłup i wydłużać plecy (przy bardziej zaawansowanym ćwiczeniu można objąć od tyłu kostki). Rozluźnij rejony szyi i głowę.

Wskazania i korzyści:

Limfa spływa w rejon klatki piersiowej, gardła i nosa oraz do węzłów chłonnych pachowych, przyusznych i podżuchwowych. Jednocześnie asana daje regenerację, odpoczynek i sprzyja wyciszeniu.

Adho mukha svanasana

Adho mukha svanasana (Fot. iStock) Adho mukha svanasana (Fot. iStock)

Sposób wykonania:

Przejdź do klęku podpartego i ustaw dłonie na szerokość barków, a stopy na szerokość bioder. Podwiń palce stóp i wyprostuj nogi, unosząc biodra do góry. Dociskając dłonie do podłoża, wyciągnij biodra do góry i do tyłu.

Utrzymuj rozszerzone palce dłoni i stóp; proste łokcie i kolana; napięte uda oraz tyły ramion. Odsuwaj barki od uszu i rozluźnij głowę. Wykorzystaj siłę nóg i rąk, by przesuwać biodra w tył i do góry.

Wskazania i korzyści:

Limfa, dzięki sile grawitacji, może z łatwością docierać w rejon klatki piersiowej. Serce ma zapewniony masaż w wyniku opadania przepony.

Salamba sirsasana

Salamba sirsasana (Fot. iStock) Salamba sirsasana (Fot. iStock)

Sposób wykonania:

Ustaw przedramiona na podłożu, trzymając łokcie na szerokość barków, po czym spleć palce dłoni. Połóż tył głowy w dłoniach i wyprostuj nogi. Podejdź blisko stopami i unieś je do góry.

Dociskaj nadgarstki, przedramiona i łokcie do podłoża, by unosić barki do góry, tył głowy kierując jednocześnie w dół. Napnij uda, skręć je do wewnątrz i unieś pięty do góry.

Nie dla każdego to ćwiczenie będzie możliwe do wykonania. Przy napotkaniu trudności warto spróbować przy ścianie lub stabilnych meblach, które dadzą oparcie, albo poprosić kogoś zaufanego o asekurację.

Wskazania i korzyści:

Limfa i krew spływają w dół ciała. Po wyjściu i powrocie do pozycji horyzontalnej chłonka spływa w odwrotnym kierunku. Dzięki temu działaniu udaje się ją skutecznie rozprowadzić po całym organizmie.

Salamba sarvangasana

Salamba sarvangasana (Fot. iStock) Salamba sarvangasana (Fot. iStock)

Sposób wykonania:

Przygotuj trzy koce oraz pasek z pętlą na szerokość barków (nie pokazano na zdjęciu; można też wykonać bez paska). Połóż barki na kocu, a głowę poza nim. Przerzuć nogi za głowę, załóż pasek powyżej łokci, odkręć barki na zewnątrz. Umieść dłonie nisko na plecach. Wyprostowane nogi unieś do góry.

Dociskaj łokcie do podłoża i unoś plecy do góry. Utrzymuj wyprostowane nogi z udami skręconymi do wewnątrz.

Wskazania i korzyści:

Siła grawitacji zapewnia spływanie krwi z żył w stronę serca. Pochylenie głowy sprawia, że mimo odwrócenia ciała pojawiają się spokój i wyciszenie sprzyjające regeneracji. Limfa przemieszcza się w rejon górnej części ciała, wychwytując bakterie i wirusy i odprowadza je do węzłów chłonnych.

Marek Bednarski: dyplomowany nauczyciel jogi metodą B.K.S. Iyengara. Praktykę jogi rozpoczął w roku 1992 r., od 2005 r. jest nauczycielem. Od 2008 r. specjalizuje się w terapii jogą, w szczególności jogą kręgosłupa oraz jogą hormonalną.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze