1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak naturalnymi sposobami utrzymać dobrą kondycję skóry, włosów oraz paznokci?

By zachować piękną cerę, włosy i paznokcie, niezbędna jest dyscyplina: przestrzeganie diety i godzin odpoczynku, niepoddawanie się negatywnym emocjom i stresowi, pamiętanie o aktywności fizycznej.(Fot. iStock)
By zachować piękną cerę, włosy i paznokcie, niezbędna jest dyscyplina: przestrzeganie diety i godzin odpoczynku, niepoddawanie się negatywnym emocjom i stresowi, pamiętanie o aktywności fizycznej.(Fot. iStock)
Nawet najdroższe kosmetyki  i zabiegi trwale nie poprawią  stanu skóry, włosów i paznokci, jeśli nasz organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował. Na początek skoncentrujmy się na odzyskaniu życiowej energii, nie na wyglądzie – radzą specjaliści.

Dr Marek Bardadyn, naturoterapeuta

Najczęstszym powodem problemów z cerą, włosami i paznokciami są zaburzenia wewnętrznych funkcji organizmu. I tak np. nieprawidłowy metabolizm bywa przyczyną skłonności do nadmiernego przetłuszczania się skóry, a więc i włosów, co z kolei może prowadzić do wielu schorzeń dermatologicznych. Lepiej więc zawczasu sięgnąć po Sulfur – po tym środku skóra dosyć szybko odzyska zdrowy wygląd. Jeśli dla odmiany pacjent cierpi z powodu wysuszenia skóry, zalecam Graphites. Oba leki regulują przemianę materii i skutecznie poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci, nawet jeżeli przez wiele lat były z nimi kłopoty. Z kolei Mezereum usuwa zmiany skórne o charakterze zapalnym.

O kiepskiej kondycji skóry świadczą także pojawiające się ciemne plamy lub brodawki. Thuja jest na to idealna – mogą się po niej cofać zmiany nawet z ostatnich tygodni lub miesięcy. (Uwaga! Nowe, szybko rozwijające się znamiona barwnikowe wymagają pilnej oceny dermatologa).

Jeżeli pierwszym rzucającym się w oczy objawem jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów, sprawdzi się Thallium. Dobra wiadomość dla panów: środek ten powstrzymuje także łysienie występujące u mężczyzn na tle genetycznym. W przypadku kiedy wypadanie włosów jest efektem ogólnego osłabienia lub przebytych chorób, poprawę przyniesie Arsenicum album. Łysienie postresowe najskuteczniej powstrzyma zaś Kalium phosphoricum.

Pacjentom, którzy mają problem z paznokciami (rozdwajanie się, pękanie, bruzdy, jasne plamy na powierzchni), zalecam Calcium fluoratum lub jeden z dostępnych w aptekach kompleksowych preparatów homeopatycznych uzupełniających niedobory związków mineralnych.

Jest na to eliksir Proponuję eliksir wiśniowy, który poprawia sprężystość skóry, jej nawodnienie i zdolności regeneracyjne. Wzmocnienie tkanki łącznej zaś doskonale wpłynie na stan włosów i paznokci. Eliksir przyrządzimy, miksując: 200 ml mleka sojowego, 100 g wiśni, 2 łyżeczki zarodków pszennych, łyżeczkę melasy trzcinowej, 1/2 łyżeczki skrzypu. Najlepszy efekt osiągniemy, przez kilka tygodni zastępując świeżo przygotowanym eliksirem (200 kcal) kolację.

Dr n. med. Ocz Batyn, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny orientalnej

Według orientalnej filozofii jeśli ktoś osiągnął człowieczeństwo, powinien się doskonalić. Niezbędna do tego jest dyscyplina: przestrzeganie diety i godzin odpoczynku, niepoddawanie się negatywnym emocjom i stresowi, pamiętanie o aktywności fizycznej. Czasem wystarczy zaniedbać jeden z tych elementów, by odbiło się to na zdrowiu, a w konsekwencji m.in. na kondycji skóry, włosów i paznokci (ocena ich stanu bywa pomocą diagnostyczną, np. paznokcie przypominające szkiełka od zegarka mogą wskazywać na rozedmę płuc). Szczególnie niekorzystnie wpływają jednak zaburzenia przemiany materii, choroby układu pokarmowego (ich efektem jest niedobór składników odżywczych) oraz schorzenia przewlekłe. Kolejny niszczący czynnik to napięcie. Krosty, przebarwienia na cerze, kruchość paznokci czy nadmierne wypadanie włosów występują na ogół kilka, a nawet kilkanaście tygodni po trudnych chwilach. Dlatego te objawy bywają rzadko kojarzone ze stresem.

Jeśli więc marzymy o gładkiej cerze i mocnych, lśniących włosach i paznokciach, musimy prowadzić zdrowy tryb życia i leczyć się, o ile zachodzi taka potrzeba. Polecam kilka praktycznych, polepszających stan skóry i włosów sposobów:

Kąpiel solna: Raz w miesiącu warto poleżeć 20 minut w ciepłej wodzie z solą z Morza Martwego (zanurzamy też włosy). Usunie ona toksyny z organizmu i pozwoli wchłonąć cenne minerały.

Oczyszczające śniadanie: Przyrządzamy je z 5–7 łyżek mąki żytniej uprażonej na patelni z 1–2 łyżkami masła. Dodajemy tyle mleka wymieszanego pół na pół z wodą, by powstała papka. Całość słodzimy łyżeczką miodu lipowego. Taki posiłek, jadany 2–3 razy w tygodniu, oczyszcza układ pokarmowy i reguluje jego pracę.

Olejowa odżywka: Regularnie stosowana poprawia kondycję włosów; doskonała w przypadku nadmiernego ich wypadania. Co 2–3 wieczór wmasowujemy w skórę głowy żółtko wymieszane z 2–3 łyżkami oleju sezamowego. Włosy myjemy rano.

Właściwe mycie włosów i czesanie. Starajmy się myć głowę nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu, potem dokładnie suszmy włosy, bo wilgoć bardzo osłabia cebulki włosowe. Podobnie wpływa na nie elektryzowanie się włosów, dlatego czeszmy się wyłącznie grzebieniami z kości słoniowej lub rogu.

Lepiej odjąć trochę gazu Właściwa dieta to podstawa piękna skóry, włosów i paznokci. Jadajmy kasze, ziarna, sezonowe owoce i warzywa (najlepiej krótko gotowane na parze). Unikajmy m.in. mięsa, alkoholu, kawy, herbaty i słodyczy. Fatalny wpływ na nas mają produkty sztucznie barwione i konserwowane. Podobnie napoje gazowane, które niszczą pożyteczne enzymy – często wypicie ich w większej ilości staje się po upływie 2–3 tygodni „widoczne” w postaci intensywnego wypadania włosów!

 

Dr Partap S. Chauhan, specjalista medycyny ajurwedyjskiej

Tempo życia, stres oraz pełne chemii pokarmy pozbawiają nas energii. Brakuje jej więc na to, by naturalne procesy w naszym organizmie zachodziły bez przeszkód. Także ojas (siła życiowa) utrzymująca dobrą kondycję skóry, włosów oraz paznokci jest wtedy zredukowana, co odbija się na naszym wyglądzie.

Według ajurwedy warunkiem mocnych włosów i paznokci jest zdrowa skóra. Można powiedzieć, że stan skóry jest barometrem stanu naszego zdrowia. W medycynie ajurwedyjskiej m.in. dzięki oględzinom skóry ustalamy doshę (konstytucję) pacjenta. Np. skóra osoby o typie vata ma tendencję do przesuszania i zmarszczek; typ pitta charakteryzuje skóra bardzo delikatna, jasna, o lekko czerwonawym zabarwieniu, skłonna do piegów, wyprysków, przebarwień; a typ kapha – powiększone pory, skóra gładka, wilgotna. Jednak każdy z nas bez względu na typ może mieć zdrową skórę i olśniewające włosy.

Przede wszystkim zadbajmy o dietę zgodną z naszą doshą (lekarz medycyny ajurwedyjskiej pomoże ją ustalić). Jednak każda powinna obfitować w świeże, nieprzetworzone produkty, najlepiej warzywa zielonolistne i strączkowe, kiełki, kasze. Ograniczmy spożycie mięsa, zamiast kawy i herbaty pijmy soki warzywne i owocowe. Również mleko (gotowane), miód i jogurt spożywane regularnie między posiłkami pomagają utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji. Nie zapominajmy też o naturalnych wzmacniających zabiegach.

Kąpiel ujędrniająca: Do wanny wlać tylko tyle wody, by móc się w niej zanurzyć, i dodać 1/2 l soku pomarańczowego. Poleżeć w kąpieli 10 minut, potem opłukać ciało letnią wodą.

Emulsja przeciwłupieżowa: Jedną część olejku z drzewa sandałowego i trzy części soku z cytryny wymieszać i przelać do ciemnej buteleczki. Przed każdym użyciem wstrząsnąć. Delikatnie wcierać w skórę głowy 2–3 razy w tygodniu.

Masaż wzmacniający: Lekko ogrzać oliwę lub specjalny olej ajurwedyjski i przez 10-15 minut wmasowywać go w skórę głowy. Olej zmyć łagodnym szamponem.

Obstrukcja równa się destrukcja Częste zaparcia sprzyjają przedwczesnemu starzeniu się organizmu (m.in. siwieniu!) oraz wielu chorobom. Regularnie spożywane, urozmaicone, bogate w błonnik posiłki oraz codzienna porcja ruchu powinny obstrukcjom zaradzić. Jeśli to nie pomoże, sięgnijmy po klasyczną mieszankę ajurwedyjską triphala. Wspomaga ona pracę jelit oraz odżywianie tkanek, ale nie uzależnia jak środki przeczyszczające.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze