1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Co powinnam wiedzieć przed pierwszą miesiączką?

Co powinnam wiedzieć przed pierwszą miesiączką?

materiały prasowe
materiały prasowe
Pierwsza miesiączka w życiu to dla wszystkich młodych kobiet ważny etap ich rozwoju i pokwitania. Co powinny one wiedzieć przed pierwszą miesiączką? Oto najważniejsze fakty:

  1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?
Oczekiwanie na pierwszą miesiączkę potrafi być stresujące, zwłaszcza we współczesnym świecie, kiedy porównywanie się z innymi staje się niekiedy zbyt istotne. W polskiej szerokości geograficznej dziewczęta dostają pierwszego w życiu okresu pomiędzy 12 a 14 rokiem życia - znacznie wcześniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dzieje się tak z powodu hormonów zawartych w pokarmach przyspieszających rozwój. Warto jednak wiedzieć, że moment pojawienia się pierwszej miesiączki uwarunkowany jest wieloma innymi czynnikami. Wśród nich znajdują się: budowa ciała, uwarunkowania środowiskowe, ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna, masa ciała, a także dieta. Można się jej spodziewać po około roku lub dwóch latach od tzw. skoku pokwitaniowego, który z kolei pojawia się w okresie między 11 a 12 rokiem życia. W tym czasie wyjątkowo szybko wzrasta długość ciała, zaczynają rosnąć piersi i pojawia się owłosienie pachowe oraz łonowe.
  1. Objawy przed pierwszą menstruacją
Jeszcze przed pierwszą miesiączką można zaobserwować objawy, takie jak:
  • biała wydzielina z pochwy będąca wynikiem działania hormonów płciowych i zmian we florze bakteryjnej;
  • lekkie osłabienie, nudności, dekoncentracja lub ogólne złe samopoczucie;
  • plamienia lub niewielkie krwawienia występujące przez kilka dni.
Porównywanie czasu wystąpienia pierwszej miesiączki z innymi młodymi kobietami nie ma większego sensu. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, uwarunkowana genetycznie, a także związana z czynnikami wspomnianymi powyżej. Najczęściej, choć także nie jest to regułą, szczupłe i bardziej aktywne fizycznie kobiety mogą mieć opóźnione wystąpienie pierwszego okresu, a te o większej masie ciała dostają go wcześniej. Zgodnie z badaniami, krwawienie miesięczne występuje u kobiet ważących co najmniej 44 kilogramy, u których ok. ¼ wagi stanowi tłuszcz. Modne więc w ostatnich latach odchudzanie się może także być przyczyną opóźnienia okresu.
  1. Ile trwa miesiączka, a ile cykl miesięczny?
Pierwsza miesiączka zazwyczaj trwa od 3 do 7 dni i jest najczęściej bezowulacyjna, podobnie jak kolejne. W jej występowaniu może więc pojawić się na początku pewna nieregularność. Zazwyczaj w okresie pierwszych dwóch lat po wystąpieniu pierwszego okresu dochodzi do jajeczkowania i cykl staje się regularny. Prawidłowy cykl miesięczny może mieć od 25 do 32 dni - jego pierwszym dniem jest pierwszy dzień miesiączki, a ostatnim – ostatni dzień poprzedzający krwawienie.
  1. Jak obfita może być pierwsza miesiączka?
Pierwsze krwawienie menstruacyjne zazwyczaj nie jest zbyt obfite i ogranicza się do niewielkiego plamienia w związku z brakiem owulacji. Dopiero przy kolejnych miesiączkach można zaobserwować bardziej obfite krwawienia w pierwszych dniach cyklu i zmniejszające się pod koniec. Warto być już zawczasu przygotowaną, nawet jeśli plamienie będzie niezbyt obfite. Warto więc nosić przy sobie środki higieniczne, które zapobiegną uczuciu dyskomfortu.
  1. Jakie środki higieniczne można stosować?
Rynek kosmetyczny pełen jest produktów, które pozwalają kobietom czuć się komfortowo w trakcie miesiączki. Są to: tampony, podpaski zwykłe, podpaski ze skrzydełkami czy kubeczki menstruacyjne. A jakie produkty warto wybrać przy pierwszej miesiączce?

Produkowane obecnie tampony mają różną wielkość i chłonność. Najmniejszy rozmiar tamponów zazwyczaj nie sprawia większego poczucia dyskomfortu i może być używany nawet przy pierwszych krwawieniach, zwłaszcza jeśli kobiety chcą w tym czasie być aktywne fizycznie.

  1. Higiena
Higiena okolic intymnych kobiety powinna być dla niej sprawą priorytetową - nie tylko w trakcie miesiączki. W czasie krwawienia warto zwrócić przede wszystkim uwagę na regularną wymianę środków higienicznych - co najmniej co 4 godziny. Jeżeli krwawienie jest bardziej obfite i czujemy taką potrzebę, można oczywiście zmieniać je częściej. Ze względu na wrażliwość okolic intymnych i florę bakteryjną w pochwie warto używać specjalnych płynów do mycia części intymnych. Ponadto należy często zmieniać bieliznę.
  1. Aktywność fizyczna
Niedysponowanie jest popularną, respektowaną przez większość nauczycieli, wymówką dla często nielubianych ćwiczeń na lekcjach WF-u w szkole. Warto jednak pamiętać, że poza szczególnymi przypadkami wyjątkowo bolesnych i osłabiających organizm miesiączek, kobiety, które czują się dobrze, nie muszą rezygnować w tym czasie z aktywności. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach delikatne rozciąganie i specjalnie przygotowane ćwiczenia pomagają uporać się z bolesnymi skurczami mięśni podbrzusza, pojawiającymi się niekiedy w czasie miesiączki.

Aktywność, jak np. pływanie w basenie lub morzu w czasie miesiączki, jest różnie oceniana. Większość lekarzy radzi, by powstrzymać się od tego przynajmniej przez pierwsze dni, kiedy krwawienia jest obfitsze, a w przypadku, kiedy zdecydujemy się na taką kąpiel - obowiązkowo musimy wymienić po jej zakończeniu. Może on bowiem nasiąknąć wodą i powodować zakażenia pochwy.

  1. Opalanie się w trakcie miesiączki
Osłabienie spowodowane miesięcznym krwawieniem nie sprzyja nadmiernemu wystawianiu się na słońce w tym czasie. Opalanie się nie jest zakazane, ale może spowodować gorsze samopoczucie lub bardziej obfite krwawienie. Warto więc w tych dniach unikać solarium czy plaży.
  1. Bóle miesiączkowe
U niektórych kobiet pojawiają się bóle spowodowane skurczami mięśni podbrzusza oraz macicy. Zazwyczaj nie odczuwa się ich w trakcie pierwszych miesiączek - mogą jednak pojawić się w późniejszym okresie i występować w okolicy krzyża oraz podbrzusza. Ulgę najczęściej przynoszą tabletki rozkurczowe i przeciwbólowe, np. popularna No-spa, miejscowe ciepłe okłady i delikatny masaż okolicy podbrzusza lub wspomniane już ćwiczenia rozciągające. Polecana są: zmiana diety i unikanie od połowy cyklu miesięcznego soli oraz pikantnych przypraw, mocnej herbaty, kawy i coca-coli, a także zwiększenie spożycia produktów zawierających wapń i magnez.
  1. Kiedy warto wybrać się do lekarza?
Wizyta u lekarza po pierwszym krwawieniu nie jest konieczna, jeżeli nie ma żadnych niepokojących objawów. Regularne badania ginekologiczne należy przeprowadzać po ukończeniu 18 roku życia lub w związku z wcześniejszym rozpoczęciem współżycia płciowego. Konsultacje lekarskie dla kobiet zalecane są w przypadku, kiedy pierwsza miesiączka pojawi się dużo wcześniej, w okresie przed 9,5-10 rokiem życia lub nie pojawi się do ukończenia 14 lat. Warto także skonsultować się z lekarzem, kiedy odczuwamy wyjątkowo bolesne i obfite krwawienia – doradzi on, jakie środki mogą złagodzić dyskomfort.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze