1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Joga dla dzieci-zabawa i relaks

123RF.com
Jeśli dziecko może uczestniczyć w zajęciach wf, może ćwiczyć jogę. Pozwoli mu ona nie tylko rozwijać swoją sprawność fizyczną, lecz również łatwiej się koncentrować na ważnych celach.

- Po co dzieciom joga? – pytamy Joannę Kołyszko – Tomasik, prowadzącą zajęcia jogi dla dzieci w Akademii Asan, w Warszawie.

- J.T-K.:  Joga przynosi te same korzyści dzieciom i dorosłym. Ćwiczenie jogi harmonijnie rozwija ciało, pomaga wcześnie skorygować wady postawy.  Dzięki ćwiczeniom, dzieci łatwiej skupiają uwagę, są bardziej świadome własnego ciała, skoncentrowane.  Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć,  pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność.

Dzieci na zajęciach uczą się szacunku do siebie i innych. Każdy ćwiczy jak umie. Ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują. Wciąż jednak, dla dzieci, joga jest zabawą i to zabawą w grupie, sprzyja więc integracji.

- Od jakiego wieku można zacząć ćwiczenia?

- Teoretycznie od 4 roku życia, ale na moje zajęcia przychodzą nawet 3 - latki,  które fantastycznie dają sobie radę, potrafią się skupić i dobrze funkcjonują w grupie. Ćwiczenia jogi dla dzieci różnią się od ćwiczeń jogi dla dorosłych. Krótszy jest czas trwania w asanach (pozycjach jogi), ćwiczymy bardziej dynamicznie. Podczas zajęć jest dużo zabawy. Asany porównujemy są do zwierząt, figur geometrycznych czy znanych dzieciom postaci.

Na moje zajęcia przygotowałam swój program. Każde nasze spotkanie zaczynamy od powitania, potem przechodzimy do rozgrzewki,  potem do asan, aż w końcu do zabawy i końcowych ćwiczeń relaksacyjnych.

- Czy uczycie dzieci czegoś jeszcze?

Asany to jedyny z członów jogi, który można uczyć dzieci. Nie ćwiczy się z dziećmi  pranajamy, czyli ćwiczeń oddechowych. Na to i na zagadnienia natury filozoficznej, przyjdzie jeszcze czas.

- Każde dziecko może ćwiczyć jogę?

Jeśli dziecko może uczestniczyć w zajęciach wf, może ćwiczyć jogę. W razie wątpliwości można zapytać pediatrę albo lekarza rodzinnego. Pod okiem doświadczonego nauczyciela nie jest w stanie dziecku stać się krzywda.

- Rodzicom może wydawać się, że joga jest dla dzieci za trudna. Niektóre pozycje wymagają nie lada umiejętności.

- Dzieci mają naturalną elastyczność,  znacznie łatwiej jest im wykonywać niektóre asany niż dorosłym. Mimo, że prowadzę zajęcia głównie w formie zabawy, zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo i poprawność, na ustawienie stóp, kolan, bioder, na wydłużenie kręgosłupa itp. Poza tym, dzieci mają wrodzoną intuicję i czują co mogą wykonać, a czego nie. Ćwiczenia zawsze dostosowane są do wieku dziecka i jego możliwości.

- Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

- Radość i energię jaką dają dzieci. Entuzjazm towarzyszący praktyce.  Fajne jest to , że po kilku sesjach moi mali uczniowie zaczynają siedzieć z prostymi plecami.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze