1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak bezpiecznie korzystać z uroków medycyny estetycznej

Na przestrzeni kilku ostatnich lat widać wyraźny wzrost korzystania z usług medycyny estetycznej wśród Polek. Mamy coraz więcej gabinetów z szeroką ofertą zabiegów w zakresie medycyny estetycznej. Jesteśmy w światowej czołówce. Ten rynek rozwija się niezwykle szybko. Polki maja dostęp do najnowszych technologii, innowacyjnych substancji. Łatwo się jednak w tym wszystkim pogubić.

Dużo na ten temat czytamy, chętnie sie tym interesujemy, jednak to w gabinecie dochodzi do ostatecznych decyzji. Prawda jest taka, ze za każdym razem jestesmy zdane na to, co nam zasugeruje lekarz. Wybór gabinetu medycyny estetycznej jest więc kluczowy. Specjalnie dla Was postanowiłam zebrać najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w zakresie korzystania z dobrodziejstwa medycyny estetycznej.

Kto może wykonać zabieg medycyny estetycznej? Czy ważne jest wykształcenie, czy może wystarczy duże doświadczenie?

Wybierając gabinet, w którym będziemy dbać o urodę i zdrowie, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, kto wykonuje dany zabieg: lekarz medycyny estetycznej, kosmetolog czy kosmetyczka. Kosmetyczka może nam wykonać hennę czy manikiur. – Znam wiele przypadków trwałego oszpecenia pacjentek przez kosmetyczki, dlatego podkreślam i przestrzegam przed szalenie ryzykownymi decyzjami, które mogą przysporzyć nam kłopotów na całe życie – przestrzega dr n. med Kuschill-Dziurda i wyjaśnia, jakie procedury wymagają wykształcenia medycznego. - Kosmetolog, dzięki pięcioletnim studiom i specjalistycznym praktykom ma uprawnienia do wykonywania procedur laserowych, peelingów oraz obsługi innych bardziej zaawansowanych aparatur zabiegowych. Natomiast wszelkie zabiegi iniekcyjne powinien wykonywać lekarz medycyny estetycznej, który po studiach medycznych przeszedł szereg szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych w tym zakresie – dr n. med Kuschill-Dziurda rozwiewa wątpliwości. Tylko lekarz może wstrzykiwać kwas hialuronowy, inne wypełniacze czy zastosować nici ponieważ te produkty są implantami i ich nieprawidłowa aplikacja grozi poważnymi powikłaniami tj. ropnie, infekcje, martwica skóry czy nawet ślepota. Popularny botoks jest lekiem, dlatego według prawa dostęp do niego mają wyłącznie lekarze i tylko oni mogą go podawać – informuje dr n. med Kuschill-Dziurda. Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego również powinny być wykonywane przez lekarzy, bo tylko oni i pielęgniarki mają prawo do pobierania krwi pacjentom, a podanie odwirowanej krwi zwrotnie jest już swego rodzaju autotransplantacją. Dlatego jest zupełnie niezrozumiałe jak tego typu procedury mogą być przeprowadzane poza gabinetami lekarskimi np. w salonie kosmetycznym czy nawet fryzjerskim!

A jak ważna jest nazwa danego miejsca? Nazewnictwo związane z zabiegami jest dość szerokie.

Tu może pojawić się pole do nadinterpretacji. Jeśli bowiem pod nazwą „gabinet medycyny estetycznej" kryje się salon, w którym pracują wyłącznie kosmetyczki, ewentualnie kosmetolożki, możemy się poczuć oszukane. – Bo skoro mowa o medycynie estetycznej, to zabieg musi wykonywać lekarz – wyjaśnia dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda

W jaki sposób możemy upewnić się, ze osoba wykonująca zabieg, ma odpowiednie kwalifikacje?

Jeśli masz wątpliwości co do kwalifikacji lekarza, zawsze możesz poprosić go o pokazanie dyplomu i certyfikatów, potwierdzających umiejętności. Większość specjalistów eksponuje najważniejsze dokumenty na ścianach gabinetu. Trzeba zwrócić uwagę na okres, z jakiego pochodzą. Dobry lekarz powinien nieustannie podnosić kwalifikacje, uczestniczyć w konferencjach i sympozjach, jeździć na szkolenia. Jeśli jedynym dokumentem, jaki posiada, jest dyplom lekarski, najprawdopodobniej jego wiedza i umiejętności w zakresie medycyny estetycznej pozostawiają sporo do życzenia. – Najlepsze kliniki i gabinety inwestują w najnowszy sprzęt, ale też w szkolenia, podczas których lekarze dowiadują się, jak korzystać z nowoczesnych urządzeń. Trzeba pamiętać, że w nieodpowiednich rękach nawet najlepsze urządzenia mogą być niebezpieczne! – przestrzega dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda.

Jak ważny jest sam gabinet? Często słyszę od koleżanek, że piękne kliniki z połyskującą podłogą świadczą jedynie o tym, jak bardzo drogie tam są zabiegi.

Wnętrza świadczą przede wszystkim o profesjonalizmie. Gabinet zabiegowy nie może przypominać pokoju wypoczynkowego. Wszystkie powierzchnie powinny być łatwe w czyszczeniu, a zabiegi wykonywane na specjalnej medycznej leżance czy fotelu. Dlatego od razu dyskwalifikujmy usługi „z dojazdem". - Takiego mobilnego gabinetu nie da się wysterylizować. Grozi to powikłaniami i poważnymi kłopotami ze zdrowiem. Narzędzia, które nie są sterylne to najczęstsza przyczyna zakażeń niebezpiecznym wirusem żółtaczki typu B, a nawet C. Nie mówiąc już o tym, że przypadku komplikacji wykonujący zabieg nie ma możliwości zareagowania i pomocy pacjentowi – przestrzega dr n. med Kuschill-Dziurda.

Dlaczego fakt, ze w klinice pracują lekarze ma takie ogromne znaczenie?

Jeśli wybierzesz się do gabinetu czy kliniki prowadzonej przez lekarzy, masz większą pewność, że nie pojawią się powikłania, a w razie ich wystąpienia otrzymasz fachową pomoc medyczną. Lekarze świetnie znają anatomię i wiedzą, jak reagować w przypadkach nieoczekiwanych reakcji pacjenta tj. alergiczna reakcja na określony preparat czy nadmierna reakcja po laseroterapii. Jest to kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz efektywność zabiegów. - Niewłaściwe, wynikające z braku wiedzy zaaplikowanie najpopularniejszych preparatów, takich jak botoks czy kwas hialuronowy grozi martwicą skóry, paraliżem części twarzy, a nawet ślepotą – tłumaczy dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda. Lekarze wiedzą, z jakim ryzykiem wiąże się każdy zabieg i umieją reagować, gdy pojawią się powikłania. - W gabinecie zabiegowym musi być zestaw do reanimacji i adrenalina, którą podaje się w przypadku wstrząsu anafilaktycznego oraz substancje, które podaje się, by zneutralizować działanie użytych preparatów, np. kwasu hialuronowego, gdy wystąpią objawy wskazujące na niedokrwienie obszaru unaczynionego przez określone tętnice czy reakcja alergiczna, co więcej gabinety lekarskie muszą posiadać ubezpieczenie OC i NNW – wyjaśnia dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda.

Często spotyka się spore rozbieżności w cenie zabiegów. Z czego to wynika?

Należy zwrócić uwagę na rodzaj preparatów. Lekarze zazwyczaj stosują produkty sprawdzone, które są prawidłowo przechowywane i pochodzą z pewnego źródła. Niestety, w mediach co rusz pojawiają się doniesienia o niesprawdzonych, czy wręcz szkodliwych substancjach wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych. - Znakomita większość medycznych podróbek pochodzi z Chin i z całą pewnością nie poprawi urody pacjentek – ostrzega dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda. Oprócz kraju pochodzenia trzeba zwrócić uwagę na warunki, w jakich przechowywane są preparaty. Większość wymaga warunków chłodniczych, jeśli więc w gabinecie nie ma odpowiedniej chłodziarki, lepiej nie korzystać z jego usług.

Czy z zabiegów medycyny estetycznej można korzystać na co dzień, czy wymaga to np. wzięcia dłuższego urlopu?

Rolą lekarza medycyny estetycznej jest zdiagnozowanie problemu i dobranie właściwego planu zabiegowego, który uwzględnia ilość oraz częstotliwość zabiegów. - Procedury trzeba dopasować do osobniczych predyspozycji pacjenta. Należy uwzględnić czynniki takie jak uczulenia, rodzaj wykonywanej pracy, a plan zabiegowy przygotować tak aby nie wyłączać pacjenta z życia oraz możliwie najlepiej podkreślić jego naturalne piękno – podsumowuje dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda.

 

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

Specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim stażem. Członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, World Society of Interdisciplinary Aesthetic & Interdisciplinary Medicine (WOSIAM) oraz European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology (ESCAD).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze