1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak często płukać jamę ustną?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na skuteczną profilaktykę zdrowia zębów i dziąseł. Aby higiena jamy ustnej była kompletna, powinna składać się z tzw. Złotego Standardu: szczotkowania, nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej. Jak często powinniśmy wykonywać te czynności?

Czyszczenie jamy ustnej zalecane jest co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że techniki dbania o jamę ustną mogą się od siebie różnić w zależności od wieku czy indywidualnych potrzeb związanych z ewentualnymi potrzebami.

Walka z nieświeżym oddechem

Niektóre choroby, takie jak: choroby układu krwionośnego, nerek czy płuc, cukrzyca, przewlekłe zapalenie zatok mogą objawiać się przykrym oddechem. Jedną z takich dolegliwości jest również halitoza. Jej przyczyny są różne: ubytki w zębach, choroby dziąseł, uszkodzone wypełnienia czy niewystarczająco wyczyszczona proteza. Wpływ na pojawienie się uporczywego, nieprzyjemnego zapachu z ust może mieć również niezbilansowana dieta zawierająca nadmiar białka, kwaśnych potraw, słodyczy, cebuli oraz czosnku, kawy i alkoholu, a z ograniczonymi węglowodanami. Negatywne skutki może przynosić także palenie papierosów.

W takich przypadkach należy pamiętać o regularnym wykonywaniu zabiegów, których celem jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i płukanie powinno odbywać się dwa razy dziennie.

Występowanie problemów z kondycją jamy ustnej i nieświeżego oddechu wymaga przeanalizowania techniki szczotkowania i płukania. Istotne pozostają klasyczne metody utrzymywania higieny, jednak w tym przypadku szczególną uwagę wypada poświęcić starannemu oczyszczeniu języka, nitkowaniu zębów oraz dokładnemu wypłukaniu całej jamy ustnej. Można użyć do tego płynu do płukania jamy ustnej www.listerine.pl. Konieczne jest także skonsultowanie się z dentystą i opisanie problemu.

Wiek ma znaczenie?

Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się zdrowych nawyków regularnego dbania o higienę jamy ustnej, tym bardziej że często spożywają słodycze czy słodkie napoje. Warto więc, aby utrwalały prawidłowe zasady higieny jamy ustnej: szczotkowanie, usuwanie resztek jedzenia za pomocą nici dentystycznej oraz dokładne płukanie dwa razy dziennie. Warto wyrabiać w dziecku taki nawyk i wytłumaczyć, jak prawidłowo powinna wyglądać codzienna higiena.

Pamiętajmy, iż zawsze należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Warto też, w przypadku szczególnych potrzeb związanych z jamą ustną, zasięgnąć porady specjalisty, aby doradził nam możliwe rozwiązania. Regularne i systematyczne używanie dobrego i sprawdzonego płynu do płukania jamy ustnej, jak m.in. LISTERINE Total Care pozwalają osiągnąć długotrwałe i widoczne korzyści. Co oznacza regularność płukania jamy ustnej? Oczywiście - codziennie, dwa razy dziennie, po każdym szczotkowaniu zębów!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze