1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak często płukać jamę ustną?

Jak często płukać jamę ustną?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na skuteczną profilaktykę zdrowia zębów i dziąseł. Aby higiena jamy ustnej była kompletna, powinna składać się z tzw. Złotego Standardu: szczotkowania, nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej. Jak często powinniśmy wykonywać te czynności?

Czyszczenie jamy ustnej zalecane jest co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że techniki dbania o jamę ustną mogą się od siebie różnić w zależności od wieku czy indywidualnych potrzeb związanych z ewentualnymi potrzebami.

Walka z nieświeżym oddechem

Niektóre choroby, takie jak: choroby układu krwionośnego, nerek czy płuc, cukrzyca, przewlekłe zapalenie zatok mogą objawiać się przykrym oddechem. Jedną z takich dolegliwości jest również halitoza. Jej przyczyny są różne: ubytki w zębach, choroby dziąseł, uszkodzone wypełnienia czy niewystarczająco wyczyszczona proteza. Wpływ na pojawienie się uporczywego, nieprzyjemnego zapachu z ust może mieć również niezbilansowana dieta zawierająca nadmiar białka, kwaśnych potraw, słodyczy, cebuli oraz czosnku, kawy i alkoholu, a z ograniczonymi węglowodanami. Negatywne skutki może przynosić także palenie papierosów.

W takich przypadkach należy pamiętać o regularnym wykonywaniu zabiegów, których celem jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i płukanie powinno odbywać się dwa razy dziennie.

Występowanie problemów z kondycją jamy ustnej i nieświeżego oddechu wymaga przeanalizowania techniki szczotkowania i płukania. Istotne pozostają klasyczne metody utrzymywania higieny, jednak w tym przypadku szczególną uwagę wypada poświęcić starannemu oczyszczeniu języka, nitkowaniu zębów oraz dokładnemu wypłukaniu całej jamy ustnej. Można użyć do tego płynu do płukania jamy ustnej . Konieczne jest także skonsultowanie się z dentystą i opisanie problemu.

Wiek ma znaczenie?

Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się zdrowych nawyków regularnego dbania o higienę jamy ustnej, tym bardziej że często spożywają słodycze czy słodkie napoje. Warto więc, aby utrwalały prawidłowe zasady higieny jamy ustnej: szczotkowanie, usuwanie resztek jedzenia za pomocą nici dentystycznej oraz dokładne płukanie dwa razy dziennie. Warto wyrabiać w dziecku taki nawyk i wytłumaczyć, jak prawidłowo powinna wyglądać codzienna higiena.

Pamiętajmy, iż zawsze należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Warto też, w przypadku szczególnych potrzeb związanych z jamą ustną, zasięgnąć porady specjalisty, aby doradził nam możliwe rozwiązania. Regularne i systematyczne używanie dobrego i sprawdzonego płynu do płukania jamy ustnej, jak m.in. LISTERINE Total Care pozwalają osiągnąć długotrwałe i widoczne korzyści. Co oznacza regularność płukania jamy ustnej? Oczywiście - codziennie, dwa razy dziennie, po każdym szczotkowaniu zębów!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze