1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Dbanie o higienę jamy ustnej osób palących

Dbanie o higienę jamy ustnej osób palących

Palenie papierosów powoduje wiele negatywnych zmian w organizmie, a w tym również problemy z uzębieniem i zdrowiem jamy ustnej. Oddech jest nieświeży, a na zębach tworzą się przebarwia. Czy wiesz, jak sobie z tym poradzić?

Jak palenie wpływa na zdrowie zębów?

Nikotyna i tysiące substancji smolistych trafiają w pierwszej kolejności do ust, a następnie rozprowadzane są po całym organizmie. Nałóg jest na tyle silny, że jego rzucenie jest czasem niemożliwe. Palenie papierosów powoduje ogólne zmęczenie organizmu i niszczy go. Skóra i cera szybciej się starzeją, stają się szare, ale najgorzej odczuwają to zęby. Osiadający na zębach i dziąsłach dym tytoniowy przyspiesza uszkodzenie uzębienia i powoduje wiele chorób. Pośród nich najczęściej spotyka się:

  • zmianę barwy płytki nazębnej,
  • stany zapalne przyzębia,
  • kruszenie się zębów,
  • powstawanie kamienia,
  • krwawienie dziąseł,
  • próchnica,
  • parodontoza,
  • a nawet rak jamy ustnej, języka oraz warg.

Jak palacze powinni dbać o zęby?

Systematyczne czyszczenie zębów i dziąseł jest obowiązkowe. Używając odpowiednich past, uzupełniamy braki, które zmniejszają demineralizację zębów. Głównie z tego powodu zęby przebarwiają się i kruszą. Higiena jamy ustnej jest jednak niewystarczająca, ponieważ za pomocą szczoteczki i nitki dentystycznej objawy związane z paleniem są nadal odczuwalne. Cechą charakterystyczną osób palących jest ich nieświeży oddech. Sami palacze po chwili od spalenia ostatniego papierosa potwierdzają, że ciężko im znieść gorycz, niesmak i nieświeżość wydobywającą się z ich ust. Warto wtedy korzystać z możliwości, jakie dają nam firmy oferujące gumy do żucia, na pewien czas niwelujące ten problem. Można jednak temu zaradzić całodobowo poprzez stosowanie specjalnych płynów. powinien stanowić dodatkowy i obowiązkowy element higieny jamy ustnej każdego dnia.

Jeżeli niemożliwe jest rzucenie palenia...

Nie każdy ma tyle wewnętrznej siły, aby skończyć z nałogiem raz na zawsze. Stan naszego zdrowia zależy głównie od ilości wypalanych papierosów, więc nawet ich ograniczenie będzie spowalniać procesy zachodzące w organizmie. Trucizna, jaką są substancje smoliste to niezaprzeczalnie największy wróg naszych zębów. Mycie zębów i dziąseł powinno się odbywać po każdym paleniu. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Pamiętajmy jednak o higienie jamy ustnej na różne sposoby. Palacze powinni również częściej i przede wszystkim systematycznie przechodzić kontrolę dentystyczną, która pozwoli wykryć szybko narastający problem uzębienia. Najprostszym sposobem jest również noszenia przy sobie płynu do płukania jamy ustnej, który możemy użyć w każdej chwili.

Jak działa płyn do płukania ust?

Dzięki zawartym w nim składnikom pochodzenia roślinnego, takim jak mięta czy eukaliptus, nasza jama ustna poczuje ulgę. Ich właściwości łagodzące zniwelują ewentualne drobne niedogodności spowodowane paleniem. Płyn z 4 olejkami eterycznymi (mentol, tymol, eukaliptol, salicylan metylu) działa antybakteryjnie - co potwierdzono w testach klinicznych - równocześnie utrzymuje równowagę flory bakteryjnej jamy ustnej. Stosowany po wypaleniu papierosa już w niewielkiej ilości przywróci świeży oddech, a to on w początkowej fazie jest głównym problemem. Niewielkie opakowanie bez przeszkód zmieści się w każdej torebce, dzięki czemu jest pod ręką zawsze i wszędzie. Najlepszym sposobem na przywrócenie zdrowia jamy ustnej jest oczywiście rzucenie palenia, ale jeśli nie ma takiej możliwości, warto zastanowić się nad negatywnymi skutkami i skorygować dbanie o jamę ustną. Odpowiednia higiena i płyn do płukania jamy ustnej z pewnością pomogą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze