1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

6 naukowych powodów, by zacząć ćwiczyć jogę

Joga dba nie tylko o giętkie i silne ciało. Poprawia samopoczucie i wspomaga w leczeniu stanów lękowych i symptomów wypalenia zawodowego. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Joga daje zdrowie, urodę i poprawia jakość codziennego życia. I wcale nie jest to hasło reklamowe. Dobroczynne działanie jogi zostało udowodnione naukowo. Poprosiliśmy lek. Martę Krzyżanowską oraz dr n.med. Annę Domaszewską-Szostek, autorki bloga age-less.pl, o wskazanie korzyści jakie płyną z praktykowania jogi.

W zabieganych czasach, ciężko znaleźć czas na ćwiczenia i relaks. Joga wydaje się idealnym rozwiązaniem - bo trenuje ciało i pozwala się rozluźnić. Można ją ćwiczyć w domu lub na zajęciach i nie wymaga drogiego sprzętu. Co daje joga?

Wydłuża życie

Wraz z wiekiem skracają się nasze telomery, czyli tzw. „czapeczki” na końcach chromosomów chroniące komórki przed starzeniem. Im są krótsze, tym większe ryzyko występowania chorób związanych z wiekiem. W 2013 roku powstała praca naukowa, której współautorką była laureatka Nagrody Nobla, Elizabeth Blackburn. Wykazano w niej, że redukcja stresu poprzez uprawianie jogi jest jednym z czynników wpływających na spowolnienie skracania telomerów. Zmiana stylu życia, czyli - poza redukcją stresu - przejście na roślinną dietę i umiarkowane ćwiczenia fizyczne, spowodowała wzrost długości telomerów o ok. 10%.

Obniża ciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najważniejszych przyczyn przedwczesnej umieralności. Wykazano, że dzięki regularnym ćwiczeniom jogi, ciśnienie skurczowe spada średnio o 10 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe o 8 mmHg. Co ciekawe, dzięki jodze ciśnienie skurczowe obniża się w większym stopniu niż po innych ćwiczeniach! Zaskakujące, prawda? Dzieje się tak prawdopodobnie dzięki połączeniu ćwiczeń fizycznych z treningiem uważności (mindfullness). Oddychanie i medytacja są w tym przypadku kluczowe.

Chroni przez miażdżycą

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uczestniczy w powstawaniu licznych hormonów i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jednak co za dużo to niezdrowo - nadmiar cholesterolu, w szczególności LDL (czyli lipoprotein o dużej gęstości, tzw. „złego cholesterolu”), może prowadzić do chorób serca, naczyń, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci. Naukowcy udowodnili, że joga pomaga obniżyć stężenie LDL, a wskutek tego również stężenie cholesterolu całkowitego. Dzięki temu możliwe jest opóźnianie postępów miażdżycy.

Zapobiega depresji

Kortyzol nazywany jest często „hormonem stresu”. W sytuacjach stresowych i nie do końca dla nas przyjemnych jego poziom wzrasta. Długotrwały stres uznawany jest za przyczynę występowania objawów depresyjnych. Badania naukowe to potwierdzają - praktyki związane z jogą prowadzą do obniżenia poziomu kortyzolu i mogą nas chronić przed rozwojem chorób psychicznych związanych ze stresem, takich jak depresja.

Zmniejsza lęki

Joga ma także korzystny wpływ na nastrój. Pomaga w redukcji stanów lękowych, w których dochodzi do zmniejszonej aktywność kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Związek ten pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w układzie nerwowym. Wiele leków przepisywanych w celu poprawy nastroju i zmniejszenia lęku ma za zadanie zwiększać aktywność układu GABA. I tu joga okazuje się niezwykle pomocna. Już po 12 tygodniach regularnego jej uprawiania dochodzi do zwiększonego poziomu GABA w mózgu, a tym samym poprawy nastroju i wyciszenia stanów lękowych.

Pomaga na bezsenność

Wykazano, że zmniejszenie napięcia emocjonalnego poprzez relaksację i medytację znacznie poprawia jakość snu. Co lepiej łączy te dwie metody niż joga? To właśnie dzięki niej możemy się wyciszyć i zmniejszyć pobudzenie organizmu, wpływając pozytywnie na redukcję bezsenności. U uczestników jednego z badań już po 8-tygodniach zajęć jogi, z wykorzystaniem technik oddechowych, medytacji i śpiewania mantr, znacznie poprawiła się jakość snu. W Stanach Zjednoczonych co roku przeprowadzana jest ogólnokrajowa ankieta dotycząca zdrowia, w której bierze udział około 80 tys. osób. Ponad 55% ankietowanych odpowiedziało, że jakość ich snu znaczenie się poprawiła odkąd zaczęli ćwiczyć jogę.

Ponieważ wiele z badań dotyczących jogi charakteryzuje się relatywnie krótkimi okresami obserwacji, z niecierpliwością czekamy na wyniki wieloośrodkowych badań w obserwacji długoterminowej. Jak widać joga jest bardzo obiecującą dziedziną. Jeśli jest wam jeszcze nieznana, to Międzynarodowy Dzień Jogi przypadający co roku 21 czerwca jest doskonałym momentem, aby rozpocząć praktykę.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze