1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Fakty i mity związane z powiększaniem piersi

Kobiety decydują się na wszczepienie implantów ze względów estetycznych, zdrowotnych lub związanych z poprawą samooceny. (fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kobiety z różnych przyczyn decydują się na wszczepienie implantów. Do najczęstszych z nich należą powody estetyczne, te związane z poprawą samooceny lub zdrowotne. Decyzja o poddaniu się zabiegowi wszczepienia implantów piersi zawsze powinna być podjęta świadomie oraz skonsultowana z chirurgiem.

Od momentu pierwszej wizyty do efektu końcowego operacji powiększenia piersi w głowie pacjentki rodzi się mnóstwo pytań. Chirurgia plastyczna ciągle się rozwija i proponuje innowacyjne rozwiązania. Na 5. urodzinach marki Motiva w Polsce szczegółowo zaprezentowano nowości technologiczne związane z powstawaniem implantów oraz wyróżniono specjalistów, od lat współpracujących z marką. Zadaliśmy im najczęściej pojawiające się pytania związane z tym zabiegiem.

Czy zabieg powiększenia piersi boli?

Proces rekonwalescencji po operacji zależy od rozmiaru implantu, miejsca jego włożenia i sposobu znieczulenia. Ból pooperacyjny jest naturalny, natomiast wykorzystując np. blokadę opłucnową można go prawie całkowicie wyłączyć. W okresie pooperacyjnym pacjentki używają środków przeciwbólowych, ale wyłącznie tych zaleconych przez lekarza prowadzącego. W przypadku implantów Motiva, możliwe jest wykorzystanie mniejszych nacięć lub metoda endoskopowa. Wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny niż w przypadku metod tradycyjnych – mówi dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, specjalista chirurgii ogólnej.

Czy wszczepienie implantów może powodować rozstępy?

Rozstępy po operacji powiększenia piersi występują, ale w nielicznych przypadkach. Chirurg specjalista podczas wywiadu szczegółowo wyjaśnia czego po operacji może spodziewać się pacjentka. Nie tylko pyta o motywację, ale krok po kroku mówi, jak będzie przebiegał proces wszczepienia implantów. Dodatkowo też przedstawia plan leczenia, prawdopodobne rezultaty zabiegu oraz doradza jaki rodzaj i rozmiar implantów wybrać. Innowacyjnością jest możliwość wizualizacji przyszłych piersi jeszcze przed zabiegiem. Taką możliwość mają pacjentki w klinice Centrum Medyczne Bieńkowski. Dzięki najnowszej technologii z wykorzystaniem systemu Crisalic oraz Vectra 3D pacjentka przed wykonaniem operacji może zobaczyć, jak będą wyglądały piersi, które chciałaby posiadać- dodaje dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, plastycznej i rekonstrukcyjnej oraz dyrektor kliniki chirurgii plastycznej Centrum Medyczne Bieńkowski w Bydgoszczy.

Czy implanty to decyzja na całe życie?

Implanty to wyrób medyczny i nie stanowi on elementu przypisanego dożywotnio do ciała kobiety. W wielu przypadkach istnieje prawdopodobieństwo wymiany implantów piersi. Dla każdej kobiety czas między wszczepieniem implantu, a jego ewentualną wymianą jest kwestią indywidualną. Wymiana może być spowodowana, m.in. decyzją o zmianie wielkości i kształtu piersi, opróżnieniem implantu, czy przemieszczeniem się go w górę. Decydując się na implanty Motiva zyskujesz dodatkowo poczucie bezpieczeństwa ponieważ posiadają one tzn. paszport elektroniczny (chip identyfikujący implant). Ta technologia pozwala uzyskać informacje na temat implantu - potwierdza dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista chirurgii ogólnej.

Czy wszczepienie implantów stanowi przeszkodę w karmieniu piersią?

To czy kobieta będzie mogła karmić piersią po operacji powiększenia piersi zależy głównie od miejsca wykonywania nacięcia skóry i sposobu wytworzenia loży dla implantu. Największe ryzyko braku możliwości karmienia piersią występuje przy nacięciu wokół otoczki i jest związane z uszkodzeniem i / lub zwłóknieniem przewodów wyprowadzających pokarm. Najczęściej nacięcia skóry wykonywane z dostępu w fałdzie podpiersiowym oraz od strony dołu pachowego nie stwarzają tego ryzyka - chyba, że jest konieczna ingerencja chirurgiczna w obrębie gruczołu piersiowego – mówi dr n. med. Marta Raczkowska- Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

Czy na operację powiększenia piersi mogą decydować się tylko młode kobiety? 

Wiek kobiety nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegów plastycznych piersi. Jedynym i najważniejszym kryterium jest dobry stan zdrowia. Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne, zalecone przez lekarza prowadzącego badania. Dla każdej pacjentki to komplet dobieranych indywidualnie badań. Najczęściej zleca się jednak wykonanie badań krwi - morfologia, parametry wydolności wątroby, nerek, krzepliwości, a także EKG (u kobiet powyżej 40 roku życia). Podczas wywiadu chirurg i anestezjolog dopytuje, m.in. o przebyte operacje, choroby, uczulenia na leki, a także uzależnienia. Niezbędne badania powinny być wykonane na ok. 3-4 tygodnie przed zabiegiem. Kluczową kwestią jest zdrowie kobiety - zarówno jako element kwalifikacji do zabiegu, ale i jako gwarant bezpieczeństwa. Zabieg nie może być wykonywany np. w trakcie infekcji dróg oddechowych czy też miesiączki, która potencjalnie zaburza krzepliwość krwi, a to z kolei może prowadzić do zwiększonego krwawienia zarówno przed, jak i po operacji – dodaje dr Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

Jak długo trwa czas rekonwalescencji? I po jakim czasie można wrócić do aktywności fizycznej?

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Po samej operacji pacjentka najczęściej pozostaje w klinice dobę. Później przez ok. 4-6 tygodni musi nosić bieliznę stabilizującą. W tym czasie należy pamiętać, by unikać gwałtownych ruchów, noszenia ciężarów i wykonywania ćwiczeń. Okres rekonwalescencji jest zupełnie inny dla każdej pacjentki – uzupełnia dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej.

5 lat obecności marki Motiva w Polsce!

 

 

Marka Motiva świętuje w tym roku 5. urodziny swojej obecności na polskim rynku. Z tej okazji odbyła się uroczysta kolacja na Zamku Królewskim w Warszawie. Spotkanie integrowało lekarzy, chirurgów plastyków i onkologów współpracujących z marką. Implany Motiva to nowoczesne rozwiązanie z dziedziny chirurgii plastycznej. Świętowanie kolejnych urodzin marki na rynku polskim w tak zaszczytnym gronie to duże wyróżnienie. Dzięki temu przedsięwzięciu w jednym miejscu spotkali się najlepsi specjaliści z tej dziedziny i wspólnie mogli konsultować innowacyjne rozwiązania.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze