1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie

Opadające powieki – jak można temu zaradzić?

Skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na zwiotczenia. Oczy otoczone są mięśniami, które pod wpływem stresu, napięcia i upływu czasu tracą swoją elastyczność. W rezultacie powieka górna ma tendencje do opadania i to niekoniecznie tylko w starszym wieku. W początkowym etapie można nieco spowolnić proces opadania powieki, stosując odpowiednie kosmetyki i nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne. Jednak kiedy opadające powieki zaczynają stanowić poważny defekt estetyczny i powodują dyskomfort widzenia, warto zdecydować się na blefaroplastykę, czyli plastykę powiek górnych. Można wykonać ją za pomocą skalpela lub lasera. Blefaroplastyka laserowa jest zabiegiem bardziej precyzyjnym i obarczonym mniejszym ryzykiem powikłań niż zabiegi chirurgiczne. Z poniższego artykułu dowiesz się, czego możesz spodziewać się po laserowej plastyce powiek górnych.

Opadające powieki – wpływ na wzrok i urodę

Dlaczego w ogóle powieki opadają? Do głównych przyczyn opadania powiek należą:
 • starzenie się skóry twarzy – produkcja mniejszej ilości kolagenu i elastyny,
 • gwałtowny spadek masy ciała – utrata „wypełniacza” jakim jest tłuszcz, który utrzymywał powiekę we właściwym miejscu,
 • osłabienie mięśni okalających oko – zazwyczaj na skutek starzenia się organizmu,
 • długotrwały stres – przyspiesza procesy degeneracyjne w organizmie, w tym również starzenie się skóry,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu – głównie brak odpowiedniego nawilżenia,
 • specyficzna budowa anatomiczna powieki – uwarunkowana genetycznie.
Opadające powieki niekorzystnie wpływają na wygląd całej twarzy. Oczy tracą blask, nie są w pełni otwarte i powodują wrażenie niewyspania. Opadające powieki dodają lat, sprawiają, że twarz wygląda na permanentnie zmęczoną, a także mają wpływ na zdrowie oczu. Przy nasilonych zmianach opadające powieki zmniejszają pole widzenia i mogą w ten sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. pracę przy komputerze czy prowadzenie samochodu.

Blefaroplastyka laserowa – precyzja i bezpieczeństwo

Dzięki temu, że laser jest dużo bardziej precyzyjny od skalpela, blefaroplastyka laserowa jest mniej inwazyjna od chirurgicznej i umożliwia szybszy powrót pacjenta do codziennej aktywności. Laser nie uszkadza całej skóry, a jedynie jej mikrofragmenty, pozostawiając dookoła zdrową tkankę. Dodatkowo podczas plastyki powiek górnych laserem aktywowane są włókna kolagenowe w skórze, dzięki czemu proces gojenia przebiega znacznie szybciej niż w przypadku innych metod. Laser frakcyjny Xide CO2 firmy DEKA to urządzenie, które dobrze sprawdza się do .

Jak wygląda zabieg? Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą lasera nacina skórę i trwale usuwa jej nadmiar znad powieki górnej. Następnie zakłada szwy. Nacięcie wykonywane jest w miejscu naturalnego załamania powieki, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. Szwy usuwane są po 7 dniach. Zabieg jest szybki i, dzięki znieczuleniu, bezbolesny, ale trzeba liczyć się z tym, że po korekcji powiek mogą pojawić się obrzęki i siniaki w okolicach oczu. Tego typu skutki uboczne szybko znikają i po krótkim okresie rekonwalescencji można wrócić do pracy i do wykonywania codziennych obowiązków.

Jak plastyka powiek górnych odmienia wygląd?

Dzięki blefaroplastyce laserowej zyskasz młodszy, świeższy i zdrowszy wygląd. Plastyka powiek górnych powoduje bowiem, że rysy twarzy łagodnieją. Efekty korekty są trwałe, nadają twarzy młody i pogodny wygląd. Właściwe dbanie o skórę twarzy i wystrzeganie się palenia tytoniu dodatkowo wspomaga skuteczność leczenia i wydłuża efekty terapii.

Zastanawiasz się, czy blefaroplastyka powiek to odpowiedni zabieg dla Ciebie? Dowiedz się więcej na jej temat:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze