1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Bieganie najlepszym sposobem na dobrą kondycję i smukłą sylwetkę

Bieganie najlepszym sposobem na dobrą kondycję i smukłą sylwetkę

„Nietrudno jest zacząć – wystarczy para sportowych butów i trochę miejsca” – pisze Sara Kirkham w książce Jak zacząć biegać. Faktycznie, bieganie to najbardziej demokratyczny sport świata. A jednak najczęściej jest tylko krótkotrwałą przygodą. Dlaczego?

Autorka tłumaczy to  błędnym rozumieniem  joggingu.  Każdy przecież wie, jak się biega.  Ta pozorna łatwość jest jednak pułapką,  ponieważ początkujący chcą od razu „wbiec” na wysoki poziom.  Naukę każdej dyscypliny rozpoczynają od podstaw, a  w przypadku biegania odrzucają tę prawidłowość. Trenują za dużo, za szybko i w efekcie tracą motywację.

Sara Kirkham nie jest zawodnikiem, lecz miłośniczką i zdeklarowaną propagatorką joggingu.  W swojej książce zawarła wiele wskazów praktycznych , pisze o tym, jaki powinniśmy mieć strój i obuwie, o tym, na jakich powierzchniach najlepiej jest biegać, a także proponuje programy treningowe dla debiutantów i zaawansowanych biegaczy.

Nie ulega wątpliwości, że bieganie przynosi liczne korzyści. Oprócz wspomnianej już kondycji i sylwetki poprawia stan zdrowia, w tym m.in. obniża ciśnienie i poziom cholesterolu,  wzmacnia kości i usprawnia pracę płuc. To z pewnością najtańszy i najzdrowszy sposób na  utrzymanie dobrej formy.  Bieganie uzależnia, ale to jedno  z tych niewielu dobrych uzależnień.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze