1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. #AdvantageHers. Caroline Wozniacki wspiera chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

#AdvantageHers. Caroline Wozniacki wspiera chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

Caroline Wozniacki gwiazda tenisa, rzeczniczka kobiet cierpiących na przewlekłe choroby zapalne
Caroline Wozniacki gwiazda tenisa, rzeczniczka kobiet cierpiących na przewlekłe choroby zapalne
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Caroline Wozniacki: Pewnego dnia obudziłam się z tak silnym bólem, że nie byłam w stanie sama wstać, mąż musiał mnie podnieść z łóżka. Nie mogłam się ruszyć. Natychmiast zgłosiłam się do lekarza, był to początek mojej drogi do ostatecznej diagnozy, jaką okazało się reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

.

Informacja o tym, że mistrzyni tenisa - Caroline Wozniacki cierpi na ciężką, autoimmunologiczną chorobę była szokiem dla niej samej, dla jej bliskich i fanów. Zdobywczyni Wielkiego Szlema usłyszała o diagnozie w 2018 roku, będąc u szczytu swojej kariery. Teraz jako ambasadorka światowej kampanii „Advantage Hers”/„Jej Przewaga”, postanowiła wspierać wszystkie pacjentki z przewlekłymi chorobami zapalnymi takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca, dając świadectwo możliwości aktywnego życia z takimi schorzeniami.

Ta kampania jest ważną inicjatywą, zwłaszcza, że ww. choroby diagnozowane są one u ponad 180 mln ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nie ok. 5-7 % populacji, a mimo to wiedza o ich specyfice nadal jest zbyt niska - mówi Dagmara Samselska, prezes Fundacji „AMICUS” i Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

Budząca powszechną sympatię i ciesząca się ogromnym uznaniem mistrzyni tenisa - Caroline Wozniacki - opowiada o swoich doświadczeniach z reumatoidalnym zapaleniem stawów na swoich kanałach w mediach społecznościowych – od początkowych trudności w uzyskaniu diagnozy, poprzez zmiany, które wprowadza w swoim życiu, po cele, jakie sobie wyznacza na przyszłość. A wszystko po to, by wspierać inne kobiety żyjące z tymi przewlekłymi chorobami zapalnymi, co pozwoli im odgrywać bardziej aktywną rolę w procesie leczeniu. Jej postawa, zarówno w sporcie, jak i w walce z chorobą inspiruje, zwłaszcza osoby dotknięte tymi schorzeniami, do pokonywania słabości, stawiania wyzwań i osiągania osobistych zwycięstw w codziennym życiu.

Kiedy zdiagnozowano u Ciebie reumatoidalne zapalenie stawów? Byłam u szczytu mojej kariery tenisowej w 2018 roku, kiedy zdiagnozowano u mnie reumatoidalne zapalenie stawów. Wygrałam Australian Open w styczniu 2018 r., ale jesienią przed US Open zaczęłam odczuwać bóle stawów, ciągłe zmęczenie i inne niewyjaśnione objawy. Zaczęłam przegrywać mecze, które spodziewałam się z łatwością wygrać. Pewnego dnia obudziłam się z tak silnym bólem, że mąż musiał mnie podnieść z łóżka. Nie mogłam się ruszyć. Natychmiast zgłosiłam się do lekarza, co zapoczątkowało moją drogę do ostatecznej diagnozy – RZS. Czas od momentu wystąpienia objawów do momentu uzyskania diagnozy, porównałabym na poziomie emocjonalnym i fizycznym do podróży kolejką górską, ponieważ nie wiedziałam, jak sprawić, by ludzie w moim życiu zrozumieli nagłe i dziwne objawy, których doświadczałam. W niektórych momentach czułam się bardzo samotna. Na szczęście mąż nie pozwolił mi się poddać.

Co spowodowało, że zdecydowałaś się zostać ambasadorką kampanii „Advantage Hers”? Z własnego doświadczenia znam trudności, z jakimi w codziennym życiu zmagają się osoby cierpiące na przewlekłą chorobę, taką jak reumatoidalne zapalenie stawów i wiem, że uzyskanie szybkiej i dokładnej diagnozy jest często opóźnione. Nawet w moim przypadku - sportowca u szczytu kariery - z bezpośrednim dostępem do pomocy medycznej - uzyskanie diagnozy nie było łatwe. Teraz wiem, że miałam bardzo dużo szczęścia, bo wielu ludzi walczy o to latami. Prawidłowa i terminowa diagnoza jest bardzo ważna. Pozwala skupiać się na tym, jak zyskać przewagę nad chorobą. Moim celem jest dzielenie się doświadczeniem i działanie tak, aby inspirować do wzajemnego wspierania się i realizowania własnego planu leczenia.

Jaki jest cel kampanii Advantage Hers”? Dlaczego jest ona tak ważna? Poprawa standardu opieki nad kobietami z przewlekłymi chorobami zapalnymi takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowa spondyloartropatia, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca jest niezbędna, ponieważ niektóre z tych schorzeń mogą powodować - właśnie u kobiet - znacznie poważniejsze skutki fizyczne i emocjonalne niż u mężczyzn. Celem kampanii „Advantage Hers” jest poprawa standardu opieki nad kobietami cierpiącymi na wyżej wspomniane przewlekłe choroby zapalne oraz wsparcie ich, dzięki czemu będą w stanie współdecydować o własnym leczeniu. Kobiety te zmagają się ze szczególnymi wyzwaniami dotyczącymi różnic zdeterminowanych płcią, powodującymi opóźnienia w diagnostyce, zwiększone obciążenia fizyczne i psychiczne w porównaniu z mężczyznami chorującymi na te same choroby. Dodatkowym obciążeniem są dla nas obawy związane z planowaniem rodziny i ciążą.

W jaki sposób kobiety z przewlekłymi chorobami zapalnymi mogą zaangażować się w kampanię? „Advantage Her” to kampania uświadamiająca każdej z nas, że jesteśmy silne i możemy być sprawcze pomimo diagnozy przewlekłej choroby zapalnej. Aby zdobyć więcej informacji zachęcam do odwiedzenia polskiej wersji strony AdvantageHers.com Znajdują się tam przewodniki dla pacjentów, praktyczne wskazówki w formie artykułów i materiałów wideo. Dodatkowo, kampanię można śledzić na moich kanałach społecznościowych oraz poprzez hashtag kampanii #AdvantageHers. Zapraszam wszystkich zainteresowanych przewlekłymi chorobami zapalnymi – pacjentów, ich przyjaciół, rodziny, współpracowników, opiekunów. Z mojego doświadczenia wiem, jak ważne jest wsparcie najbliższych w radzeniu sobie z chorobą. Poprzez tę nową, podnoszącą świadomość i wzmacniającą pozycję kobiet kampanię, chcę dotrzeć do jak największej liczby kobiet z przewlekłymi chorobami zapalnymi na całym świecie, aby inspirować i zachęcać kobiety, takie jak ja i zapewniać im jak najwięcej wsparcia oraz informacji. Wspólnie możemy wspierać się w walce z chorobą.

Kampania realizowana przy współpracy firmy UCB

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze