1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Dieta DASH - jedna z najlepszych diet. Na czym polega, komu służy?

Dieta DASH - jedna z najlepszych diet. Na czym polega, komu służy?

Dieta DASH to druga najzdrowsza dieta według rankingu najlepszych diet 2021 roku. (Fot. iStock)
Dieta DASH to druga najzdrowsza dieta według rankingu najlepszych diet 2021 roku. (Fot. iStock)
Dieta DASH od wielu lat utrzymuje się na topie najbardziej rekomendowanych diet przez lekarzy i dietetyków. Potwierdził to najnowszy ranking najlepszych diet 2021 opublikowany przez renomowany amerykański magazyn US News&World Report, w którym ten sposób żywienia znalazł się na 2 miejscu tuż za królową diet - dietą śródziemnomorską.

DASH to skrót od angielskiego "dietary approaches to stop hypertension", co oznacza "plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem", czyli jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą borykają się miliony ludzi na świecie.

Dieta DASH nie jest typową dietą odchudzającą, gdyż nie redukuje liczby kalorii -  dostarcza około 1500-2000 kcal dziennie. Jest raczej długofalowym planem żywieniowym, który przynosi spektakularne efekty zdrowotne: obniża ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu, zwłaszcza "złego cholesterolu" LDL, którego zbyt wysokie stężenie we krwi prowadzi do miażdżycy. Dieta DASH jet również polecana jako profilaktyka cukrzycy i skuteczna metoda zapobiegania otyłości.

Dieta DASH - główne założenia

Osoby na diecie DASH nie chodzą głodne - nie rezygnują z ulubionych dań, ewentualnie muszą je nieco zmodyfikować. Najważniejsza zmiana to pożegnanie z solą - zgodnie z zasadami diety DASH dzienne dawka soli nie powinna przekraczać 5-6 g (to niepełna łyżeczka). I nie chodzi tu tylko o sól z solniczki, ale również tę, która znajduje się w produktach wysokoprzetworzonych typu konserwy, wędliny, soki warzywne, płatki śniadaniowe, a nawet niektóre przetwory mleczne. Z diety wykluczyć należy także wszelkie słone przekąski (paluszki, chipsy), sosy i dipy.
Na dzienny jadłospis według diety DASH składają się 3 główne posiłki i 4 przekąski.

Oto najważniejsze zalecenia diety DASH:

 • jedz nisko przetworzone pożywienie, bogate w składniki odżywcze. Ogranicz żywność rafinowaną: białe pieczywo zastąp razowym, a biały makaron i ryż – brązowym.
 • jedz cztery porcje warzyw i cztery porcje owoców dziennie, nie tylko jako dodatek do głównych dań, ale również w postaci przekąsek i świeżo wyciskanych soków.
 • zapewnij sobie w diecie źródła białka w postaci chudego nabiału i chudego mięsa (najlepiej drobiowego) i  ryb, które są źródłem zdrowych tłuszczów. Według diety DASH powinno się jeść 1-2 porcje tych produktów dziennie.
 • urozmaicaj codzienny jadłospis strączkami (jedz fasolę, groch, soczewicę i soję) oraz pestkami i orzechami.
 • zastąpi tłuszcze zwierzęce roślinnymi.
 • unikaj gotowych słodyczy, łaknienie słodkiego smaku zaspokajaj zdrowymi przekąskami przygotowywanymi w domu.
 • ogranicz ilość kofeiny i alkoholu.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze