1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

5 oznak niedoboru magnezu

Magnez jest minerałem wchodzącym w skład wielu produktów spożywczych, preparatów na nadkwasotę, a także niektórych środków przeczyszczających. W naszym organizmie pierwiastek ten zaangażowany jest w liczne procesy takie jak przemiany energetyczne, kontrola poziomu glukozy we krwi, regulacja ciśnienia krwi, rozwój kości, synteza DNA, funkcje mięśni i układu nerwowego czy regulacja enzymów i hormonów.

Dzięki magnezowi nasze serce utrzymuje prawidłowy rytm, a komórki nerwowe mogą bez zakłóceń odpowiadać na docierające do nich bodźce. Nic dziwnego, że niedobory magnezu zaburzają funkcjonowanie wielu układów. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze z objawów pojawiające się przy niedoborach tego pierwiastka w naszym organizmie.

Twoje mięśnie drżą lub kurczą się poza twoją wolą

Objaw ten jest bardzo częsty w przypadku niedoborów magnezu. Mimowolny skurcz, trwający od kilku sekund nawet do kilkunastu minut, pojawia się w stopie, łydce czy powiece powodując nieprzyjemny ból. Nic dziwnego - magnez jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za przewodnictwo nerwowe, regulując pobudliwość nerwowo-mięśniową, co zapobiega mimowolnym skurczom. Dodatkowo jego rolą jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi – jest ono niezbędne, aby dostarczyć pracującym mięśniom natlenowaną i bogatą w składniki odżywcze krew.

W przypadku problemów z bolesnymi skurczami, aby się ich pozbyć, konieczne jest rozpoczęcie suplementacji. Najlepiej sięgnąć po specjalny . W jego skład oprócz magnezu wchodzi również ułatwiająca wchłanianie tego pierwiastka witamina B6 oraz potas. Potas, podobnie jak magnez, występując w naszym organizmie pod postacią jonową, umożliwia prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego.

Czujesz apatię, nie odczuwasz emocji

To wszystko może mieć związek z niedoborami magnezu. Pierwiastek ten, jak już wspominano, odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jego niedobory związane są z zaburzeniami w przewodzeniu sygnałów nerwowych, co może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne. Co więcej, badania naukowe wskazują, że niski poziom magnezu w organizmie może wiązać się ze wzrostem ryzyka wystąpienia depresji.

Czujesz ciągłe zmęczenie, a twoje mięśnie są osłabione

Uczucie zmęczenia jest symptomem niespecyficznym – może wskazywać na wiele nieprawidłowości w naszym organizmie. Jeżeli jednak występuje wraz z innymi objawami jak skurcze mięśni czy ich wyraźne osłabienie wysoce prawdopodobne, że u podłoża tego stanu leżą niedobory magnezu. Szybsza męczliwość mięśni spowodowana jest prawdopodobnie utratą potasu z komórek mięśniowych. Zjawisko to towarzyszy właśnie niedoborom magnezu.

Masz problem z nieregularnym rytmem serca

Arytmia należy do poważniejszych symptomów wskazujących na zbyt niski poziom magnezu w organizmie. W większości przypadków zaburzenia rytmu serca są łagodne i nie wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem życia. Mogą im towarzyszyć zawroty głowy, duszności, ból w klatce piersiowej czy omdlenia. Należy pamiętać, że gdy arytmia utrzymuje się przez dłuższy czas, zwiększa to ryzyko udaru i niewydolności serca.

Cierpisz na podwyższone ciśnienie

Badania na zwierzętach wskazują, że niedobory magnezu mogą wpływać na zwiększenie ciśnienia krwi, a co za tym idzie, wzrost ryzyka rozwoju chorób serca. W przypadku ludzi niski poziom magnezu w surowicy czy dieta uboga w magnez mogą wiązać się ze zwiększeniem ciśnienia krwi, a suplementacja tego pierwiastka ma związek z obniżeniem ciśnienia u dorosłych osób cierpiących na nadciśnienie.

Aby uniknąć niedoborów magnezum, każdego dnia należy pamiętać o jego suplementacji pod postacią łatwo przyswajalnych preparatów jak . Suplementując magnez, pamiętaj również o innych członkach swojej rodziny, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Odpowiednio dobrana do wieku dawka magnezu pozwoli organizmowi funkcjonować bez zbędnych zakłóceń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze