1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kiedy stres daje o sobie znać bólem brzucha?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Ból brzucha to nieswoisty objaw, który może towarzyszyć szerokiej gamie chorób i dolegliwości. Zwykle gdy się pojawia, ma charakter fizjologiczny i wynika z podrażnienia receptorów zlokalizowanych w obrębie tkanek jamy brzusznej.

Rodzaje bólu brzucha

Ze względu na charakter bólu dokonano podziału bólów brzucha na:
  • ból receptorowy (somatyczny i trzewny),
  • ból rzutowany,
  • ból patologiczny (neuropatyczny, zapalny, czynnościowy).
Ból receptorowy jest fizjologiczny i ma za zadanie ostrzegać przed ewentualnymi nieprawidłowościami. Należy do niego ból somatyczny – silny, ostry, dobrze zlokalizowany, który wynika z pobudzenia zakończeń nerwowych w tkankach miękkich, a także ból trzewny – tępy, stały i rozlany. Ból rzutowany odczuwany jest powierzchownie i występuje w znacznej odległości od zajętego narządu. Z kolei wśród bólów patologicznych najmniej niepokojący jest ból czynnościowy, który nie ma organicznego podłoża dolegliwości.

Dlaczego stres wywołuje ból brzucha?

Przyspieszony tryb życia, któremu towarzyszy ciągły stres, bez wątpienia sprzyja dolegliwościom na tle żołądkowo-jelitowym. Przede wszystkim napięcie niekorzystnie oddziałuje na jelita, które są bogato unerwione i z dużą wrażliwością odbierają sygnały ze strony ośrodkowego układu nerwowego, czego manifestacją mogą być liczne zaburzenia czynnościowe w postaci: biegunek, bolesnych wzdęć i gazów. Poza tym na bóle brzucha mają wpływ: pospieszne jedzenie, picie i mówienie, które sprzyjają połykaniu nadmiaru powietrza, co przyczynia się do zatrzymywania gazów w jelitach i powstawaniu bolesnego dyskomfortu. Oprócz tego duży wpływ mają stany lękowe i depresyjne, które bardzo często występują w przebiegu zespołu jelita drażliwego, objawiając się właśnie bolesnymi i kurczowymi bólami brzucha oraz wzdęciami.

Diagnostyka bólu brzucha

Bardzo ważne znaczenie w ustalaniu przyczyny bólu brzucha odgrywają okoliczności towarzyszące dolegliwościom. Wśród nich znajdują się: rodzaj spożytego posiłku, czas od ostatniego posiłku, charakterystyka bólu, czas trwania i natężenie bólu oraz jego lokalizacja. Oprócz tego pomocne może być wykonanie badań obrazowych takich jak: USG jamy brzusznej, RTG przeglądowe jamy brzusznej oraz badania endoskopowe. Dodatkowo może być konieczne wykonanie podstawowych badań takich jak: morfologia krwi, badania biochemiczne krwi, a nawet badanie ogólne moczu i EKG.

Jak sobie radzić z bólem brzucha?

Leczenie bólu brzucha zazwyczaj opiera się na łagodnym postępowaniu przy użyciu leków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przypadku bolesnych wzdęć można sięgnąć po preparat zawierający symetykon, jak np. lek . Zawarta w nim substancja aktywna zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów w jelitach, ułatwiając ich wchłanianie przez ścianę lub usuwanie w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Co ważne, Espumisan nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, nie zawiera cukru, jest wydalany z organizmu w postaci niezmienionej i może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży i karmiące matki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze