1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Trawa cytrynowa na zdrowie i… na komary

Kojarzysz charakterystyczny aromat cytrynowy w herbatach? Liście trawy cytrynowej (twarde, przypominające „pałeczki”; inna nazwa cytronela lub palczatka cytrynowa) są najczęściej wykorzystywane właśnie do aromatyzowania herbat. (fot. iStock)
Kojarzysz charakterystyczny aromat cytrynowy w herbatach? Liście trawy cytrynowej (twarde, przypominające „pałeczki”; inna nazwa cytronela lub palczatka cytrynowa) są najczęściej wykorzystywane właśnie do aromatyzowania herbat. (fot. iStock)
Trawa cytrynowa (podobnie jak mój ukochany wetiwer) należy do tzw. „pachnących traw tropikalnych”. Jak się okazuje, ich zapach skutecznie odstrasza również… komary. To jeden z olejków eterycznych, których „nie trawią” insekty. Z tego właśnie powodu są często dodawane do preparatów odstraszających komary i szamponów dla zwierząt – pisze Karolina Szaciłło w książce „Przyprawy, które leczą”.

W czym jeszcze może nam pomóc trawa cytrynowa?

Co na temat trawy cytrynowej ma do powiedzenia starożytna ajurweda? Jej zdaniem trawa cytrynowa wychładza i nawilża. Ma smak ostry i gorzki. Dobrze wpisuje się szczególnie w potrzeby osób z nadmiarem ognia w organizmie (pitta). Po trawę cytrynową może sięgać również kapha. Jednak na właściwości trawy powinna uważać z natury wychłodzona vata. Specjaliści od ajurwedy uważają, że trawa cytrynowa świetnie działa na naszą odporność, układ limfatyczny (i krew) oraz układ krążenia. Potwierdzają właściwości przeciwdepresyjne trawy cytrynowej. Trawa pobudza tarczycę, pomaga przy infekcjach nerek i likwiduje opuchliznę.

Oprócz tych wielu wymienionych powyżej zdrowotnych właściwości, ajurweda uważa trawę cytrynową za środek moczopędny, łagodzący układ nerwowy. Ponieważ jej smak jest przede wszystkim ostry, stosuje się ją także jako środek napotny, ale także przeciwgorączkowy. Jest także rzadkim ziołem, które podnosi ogień trawienny bez nadmiernego pobudzania doszy pitta. Poprzez swoje łagodzące działanie używa się jej także przy zapaleniach stawów. Jest też zalecana w trakcie długich, nużących podróży oraz w stanach osłabionej koncentracji (szczególnie olejek eteryczny). Jak piszą Light i Bryan Miller, co roku destyluje się blisko 2 miliony kilogramów trawy cytrynowej! Następnie stosuje się ją w przemyśle kosmetycznym (dodatek do mydła, kosmetyków etc.).

Warto wiedzieć

Olejek lemongrasowy, nalewka z trawki lemongrasowej jak i napar z niej przygotowany działają przeciwdepresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania. Znoszą nerwice wegetatywne. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi, rozgrzewają ciało i wzmagają diurezę. Mają silne właściwości fungistatyczne (hamujące rozwój grzybów), pierwotniakobójcze i bakteriostatyczne. Olejek trawki lemongrasowej działa głównie na bakterie gram dodatnie. Trawka cytrynowa wyraźnie hamuje rozwój drożdżaków, np. Candida. Zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu i wspomaga leczenie chorób grzybicznych, wirusowych i bakteryjnych. Polecam olejek i nalewkę lemongrasową do leczenia opryszczki (smarować co 1–2 godziny).(…) – pisze dr Henryk Różański na swojej stronie (www.rozanski.li). Później dodaje, że ta niezwykle aromatyczna roślina działa również antyseptyczne, przeciwzapalnie i odświeżająco. Preparaty przygotowane na jej bazie mogą łagodzić stany zapalne gardła, jamy ustnej, krtani i oskrzeli. Przynosi ulgę w czasie kataru i zapalenia zatok. Na bazie olejku eterycznego można przyrządzać inhalację lub spożywać napar. Znosi wzdęcia. Co ciekawe, największe uprawy trawki cytrynowej znajdują się w Indiach.

Jak stosować trawę cytrynową?

  1. Maciek wielokrotnie dodawał trawę cytrynową do tajskich curry i zup. Jednak absolutnym objawieniem była dla nas poniższa herbata…
  2. Chcesz poprawić nastrój lub pobudzić wydzielanie soków trawiennych? Przyrządź napar z trawy cytrynowej. Jak radzi dr Henryk Różański, w tym celu zalej 2 łyżki suchej rozdrobnionej trawy 2 szklankami wrzącej wody. Przecedź po 15 minutach. Kiedy przestygnie, możesz dosłodzić naturalnym miodem. Pij kilka razy dziennie.
  3. Chcesz przygotować domowy spray na owady? Jak radzą redaktorzy www.dziecisawazne.pl (bardzo spodobał nam się ten pomysł tym bardziej, że ze Sri Lanki zawsze przywozimy podobny spray z citronellą, który jest niezwykle skuteczny), 100 ml oleju (np. migdałowego lub słonecznikowego tłoczonego na zimno) zmieszaj z 50 kropelkami olejku z trawy cytrynowej. Umieść w butelce z atomizerem i aplikuj bezpośrednio na ciało.
  4. Pragniesz się odświeżyć i bardziej skoncentrować? Skrop kamyk kilkoma kropelkami trawy cytrynowej (najlepiej w połączeniu z cytryną i limetką) i postaw w samochodzie lub na biurku. To rada z książki Aromaterapia. Leksykon roślin leczniczych Marion Romer.
  5. Napar z trawy cytrynowej będzie doskonałym remedium na przeziębienia, kaszel, grypę. W tym celu kilka jej ździebeł należy wrzucić do wody z kilkoma goździkami, szczyptą kurkumy i paroma listkami dobrej herbaty. Wodę doprowadzić do wrzenia i pogotować przez 3–5 minut. Pić ciepłe.
  6. Chcesz wspomóc proces usuwania toksyn z organizmu? Korzystając z rad Przemka, 2 krople olejku z trawy cytrynowej dodaj do kąpieli lub do namaczania stóp!

Herbata z cytrynową chai masalą

Fot. Karolina i Maciej Szaciłło Fot. Karolina i Maciej Szaciłło
  • 400 ml mleka roślinnego (my użyliśmy owsianego)
  • 400 ml wody
  • 4 łyżeczki czarnej herbaty
  • 4 pałki świeżej trawy cytrynowej pokrojone w plasterki
  • 1 /2 łyżeczki mieszanki chai masala
  • 4 łyżki syropu klonowego

Wszystkie składniki (za wyjątkiem syropu klonowego) doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień do minimum, tak aby herbata się praktycznie nie gotowała. Gotujemy przez 2–3 minuty. Dodajemy syrop klonowy. Przecedzamy przez sitko i podajemy gorące.

Fragment książki „Przyprawy, które leczą” Karoliny i Macieja Szaciłło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Przyprawy, które leczą
Autopromocja
Przyprawy, które leczą Karolina i Maciej Szaciłło Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze