1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Fakty i mity dotyczące higieny jamy ustnej

Fot. materiały prasowe partnera
Fot. materiały prasowe partnera
Wokół higieny jamy ustnej powstało wiele mitów. Niektórzy wciąż są przekonani, że nie warto leczyć próchnicy na mleczakach. Wiele osób uważa, że sama szczoteczka i pasta wystarczą, żeby skutecznie domywać zęby. Są też tacy, którzy uparcie twierdzą, że szczoteczka soniczna wykorzystuje do czyszczenia uzębienia jakąś specjalną, tajemniczą, technologię. W tym artykule rozprawimy się z mitami na temat higieny jamy ustnej i podamy kilka rzetelnych faktów.

Fakty dotyczące higieny jamy ustnej


Lepkie i słodkie produkty są gorsze dla zębów niż tylko te słodkie

Niestety krówki, żelki, papkowate musy i koktajle gorzej działają na zęby niż np. czekolada. Im krócej trzymasz w ustach słodkie produkty, tym lepiej. Kleiste słodycze przylegają do powierzchni zębów i przez to pozostają na nich przez dłuższy czas. A to właśnie czas jest jednym z czynników wpływających na powstawanie próchnicy. Jeśli dodatkowo zjadasz słodkie produkty tuż przed snem i nie myjesz zębów, narażasz się na szybkie powstawanie ubytków.

Karmienie piersią też może przyczyniać się do próchnicy u dzieci

Stomatolodzy jak najbardziej popierają karmienie piersią, jednak zwracają uwagę na to, żeby mamy obserwowały uzębienie niemowlaka i odbywały z nim regularne wizyty dentystyczne. Maluchowi karmionemu na żądanie, szczególnie w nocy, należy po każdym karmieniu przecierać dziąsła i ząbki zwilżoną gazą.

W nocy obniża się produkcja śliny, zatem resztki mleka przez dłuższy czas pozostają w jamie ustnej dziecka (w kobiecym mleku znajduje się cukier – laktoza, który jest dobrą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych). Niektóre maluszki są wyjątkowo wrażliwe na działanie laktozy i mają większą podatność na psucie się zębów. Dlatego mycie zębów niemowlaka powinno być jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych.

Próchnica należy do chorób zakaźnych, więc można się nią zarazić

. Pojawia się wtedy, kiedy zęby są stale narażone na działanie kwasów (bakterie próchnicotwórcze rozkładają pewne pokarmy i w ten sposób wytwarzają kwas). Ale może też zaatakować uzębienie na skutek zarażenia się nią od innej osoby. Jeśli np. Twój partner ma próchnicę, kontakt z jego jamą ustną (podczas pocałunku) może przenieść bakterie na Twoje zęby. Oczywiście próchnica nie rozwinie się od razu. Pojawi się jednak wtedy, jeśli masz podatność na tę chorobę, Twoim zębom brakuje wapnia i fluoru lub wtedy, kiedy niewystarczająco dbasz o higienę jamy ustnej, zaniedbując codzienne szczotkowanie.

Próchnica przenosi się też z zębów mlecznych na stałe. Zagrożone tą chorobą są również dzieci, których rodzice „dezynfekują” smoczek w swoich ustach. Nie wiedząc o początkach próchnicy u siebie, rodzice przenoszą na smoczku bakterie do buzi malucha, którego mleczaki są bardzo podatne na szybkie psucie się.

Żadna szczoteczka nie usuwa kamienia i przebarwień

Szczoteczki nie usuwają kamienia ani przebarwień. Powierzchownych zmian przebarwieniowych możesz pozbyć się za pomocą specjalnej pasty do zębów (domowy zabieg nie jest jednak profesjonalnym zabiegiem wybielającym, a jedynie usuwającym powierzchowne przebarwienia). Jak usunąć kamień z zębów? Uda się to jedynie na specjalistycznej wizycie u higienistki stomatologicznej. Szczoteczki elektryczne skutecznie usuwają płytkę nazębną, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu kamienia. Jednak kiedy ten się już pojawi, żadna nawet najlepsza szczoteczka go nie wyczyści.

Używając szczoteczki elektrycznej z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi nie trzeba stosować specjalnej techniki mycia zębów

To prawda. Szczoteczka 3D wyposażona jest w okrągłą główkę, która dokładnie omiata cały ząb. Wykonuje 3 rodzaje ruchów: oscylacyjny, rotacyjny oraz pulsacyjny i dzięki temu skutecznie rozbija płytkę nazębną i ją usuwa. W porównaniu ze szczoteczkami manualnymi modele elektryczne z okrągłą główką usuwają do 100% więcej płytki bakteryjnej. Szczoteczka 3D nie wymaga stosowania żadnej specjalnej techniki mycia, tj. nie musisz ustawiać główki pod odpowiednim kątem i wykonywać ruchów wymiatających, jak np. przy szczoteczkach sonicznych z podłużną główką. Wystarczy, że przesuwasz szczoteczkę rotacyjną po każdym zębie.

Mity dotyczące higieny jamy ustnej


Twarda szczoteczka czyści lepiej niż miękka

Twarda szczoteczka manualna wydaje się bardziej trwała i niezniszczalna. Myjąc nią zęby, masz wrażenie, że skuteczniej usuwasz z niej płytkę bakteryjną. Jednak kiedy używasz szczoteczki manualnej, często zapominasz o odpowiednim nacisku i zbyt mocno szorujesz włóknami po zębach. Usuwasz płytkę nazębną, ale też uszkadzasz szkliwo. Dodatkowo twardą szczoteczką możesz mocno podrażnić dziąsła. Sztywne włókna twardej szczoteczki nie mają szans dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Zatem, choć twarde włókna wydają się skuteczniejsze, lepiej zdecydować się na szczoteczkę średnio twardą lub zakupić model elektryczny.

Szczoteczka elektryczna vs soniczna

Szczoteczki elektryczne dzielimy na soniczne i szczoteczki 3D. Błędem jest więc rozróżnienie szczoteczka soniczna vs elektryczna. Soniczność to nie żadna specjalna technologia, a jedynie emisja słyszalnych fal dźwiękowych. Szczoteczka soniczna o podłużnym kształcie główki wytwarza w jamie ustnej chmurę bąbelków, która pomaga skutecznie czyścić zęby. Główka szczoteczki swoim wyglądem przypomina szczoteczkę manualną. I podobnie jak ta ostatnia, wymaga prawidłowego ułożenia jej na zębach. Używając szczoteczki sonicznej, należy ustawić ją pod kątem 45° do linii dziąseł i poruszać nią w taki sam sposób jak szczoteczką manualną.

Szczoteczka elektryczna 3D to sprzęt do mycia zębów wykorzystujący 3 rodzaje ruchów: oscylacyjny, rotacyjny i pulsacyjny. Szczoteczka ta również emituje słyszalne fale dźwiękowe, zatem działa tak samo jak szczoteczka soniczna. Ale dodatkowo wykonuje jeszcze inne ruchy, dzięki którym mycie zębów staje się dokładniejsze. Kiedy szczotkujesz uzębienie szczoteczką 3D, nie musisz robić nic, oprócz przesuwania główki na poszczególne zęby. To, która szczoteczka lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku – zależy od Twoich preferencji i umiejętności prawidłowego czyszczenia uzębienia.

Szczoteczka elektryczna może być niebezpieczna dla wrażliwych dziąseł

To dość powszechny mit, bo wydaje się, że skoro szczoteczka wykonuje intensywne ruchy, może uszkadzać wrażliwe dziąsła i powodować krwawienie. Może mieć to miejsce, ale tylko wtedy, kiedy zbyt mocno dociskasz główkę szczoteczki do zębów. Żeby temu zapobiec, najlepsze modele szczoteczek (w tym Oral-B Geniu X 20000N) mają wbudowane czujniki ruchu lub czujniki nacisku. Kiedy zbyt mocno przyciskasz końcówkę, szczoteczka miga na czerwono i zmniejsza intensywność obrotów, żeby uchronić dziąsła przed podrażnieniem.

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że u osób używających szczoteczek elektrycznych oscylacyjno-rotacyjnych zmniejszył się stan zapalny dziąseł, na który cierpieli badani. Szczoteczka elektryczna 3D okazała się skuteczniejsza i w łagodzeniu chorób dziąseł, i w usuwaniu płytki nazębnej w porównaniu ze szczoteczkami sonicznymi (czyli emitującymi słyszalne fale dźwiękowe i wytwarzającymi chmurę bąbelków).

Próchnica w mlecznych zębach u dzieci nie jest groźna i można ją przeczekać

Mycie zębów niemowlaka i starszego malucha jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega powstawaniu próchnicy i ubytków. Rodzice często bagatelizują zaczernienia na mlecznych ząbkach, uważając, że skoro wkrótce wypadną, nie ma sensu ich leczyć. To jednak duży błąd! Chore mleczaki przekazują próchnicę zębom stałym, nawet jeśli te jeszcze się nie pojawiły. Zęby mleczne objęte próchnicą psują się bardzo szybko, co może spowodować konieczność ich wyrywania (przedwczesne wyrywanie mleczaków nie jest dobre dla rozwoju całej szczęki i może powodować później problemy ze zgryzem).

Używając dobrej szczoteczki elektrycznej nie trzeba stosować już nici dentystycznej lub irygatora

kompleksowo dba o zęby i dziąsła. Jednak nawet tak zaawansowany model z końcówką do szczoteczki elektrycznej przeznaczonej do dokładnego doczyszczania przestrzeni międzyzębowych nie zastąpi nici dentystycznej i irygatora. Stomatolodzy, którzy polecają szczoteczki elektryczne 3D od Oral-B podkreślają, że nawet przy ich użyciu konieczne jest codzienne nitkowanie zębów. Inteligentna szczoteczka Oral-B Genius usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczka manualna i dokładnie wymiata resztki pokarmowe. Żeby jednak Twoje zęby były idealnie doczyszczone, użyj po każdym szczotkowaniu nici dentystycznej lub skorzystaj z irygatora. Dbając o zęby w taki sposób, masz pewność, że pozostają czyste i odświeżone.

Źródła:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze