1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Fotelik samochodowy dla 3 latka, przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Fotelik samochodowy dla 3 latka, przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Fot. materiał partnera
Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej konieczność przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy dotyczy pasażerów, którzy nie osiągnęli wagi 13 kg. To oznacza, że tylko pierwszy fotelik (nosidełko) musi być ustawiony w odwrotnym kierunku. 3-latek korzysta już z modeli należących do kategorii wagowych 9-18, 9-25 i 9-36 kg, zwykle montowanych przodem. Warto jednak wśród nich szukać fotelików tyłem tzw. RWF, by przewozić dziecko w tej bezpiecznej pozycji najdłużej jak to możliwe, to znaczy przynajmniej do momentu ukończenia przez nie 4. roku życia.

Fotelik przodem czy tyłem do kierunku jazdy – który bezpieczniejszy?

Fotelik samochodowy dla 3 latka, który montuje się tyłem do kierunku ruchu, to tak zwany fotelik RWF, czyli Rear Way Facing. Stworzono go w celu zapewnienia dziecku możliwie najwyższego stopnia bezpieczeństwa w razie ewentualnej kolizji lub nagłego hamowania. Liczne badania i wyniki testów przeprowadzanych przez niezależne instytucje ICRT oraz ADAC potwierdzają, że taka pozycja podczas jazdy nawet 5 razy lepiej chroni delikatny kręgosłup dziecka przed urazami niż fotelik samochodowy typu FWF. Jak wynika z badań prowadzonych przez Szwedzki Narodowy Instytut Badań Drogowych, foteliki RWF mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń nawet o 80%. To waśnie dlatego zaleca się wybieranie dla 3-latków fotelików typu RWF.

Jak działa fotelik dla 3-latka montowany tyłem?

W razie potencjalnego zderzenia fotelik dla 3-latka montowany tyłem do kierunku jazdy sprawia, że siła, która powstaje na skutek uderzenia, zostaje zminimalizowana i rozprasza się, a dziecko przylega do oparcia całym ciałem. Dzięki temu owa energia nie działa tak intensywnie na głowę czy szyję dziecka, jak wtedy, gdy fotelik ustawiony jest przodem do kierunku ruchu. Wówczas dziecko ciężarem całego ciała wychyla się do przodu i całym ciałem, ciągniętym przez głowę, zatrzymuje się na pasach bezpieczeństwa. Wtedy siła ta niezwykle obciąża kręgi szyjne małego pasażera. Wynika to z anatomii dziecka - jego głowa to niemal 25% masy ciała. Dla porównania – u dorosłego człowieka stanowi ona już tylko 6% całkowitej masy ciała.

W przypadku uderzenia w tył samochodu, powstała siła jest zwykle duża mniejsza niż ta, która działa na pasażerów przy zderzeniu czołowym. Mimo to, fotelik samochodowy RWF konstruuje się w taki sposób, by zapewniał bezpieczeństwo bez względu na okoliczności. To znaczy – niezależnie od rodzaju kolizji. Podobnie jak w przypadku zderzenia czołowego, fotelik ma za zadanie pochłaniać energię i rozpraszać ją, aby nie obciążać poszczególnych części ciała małego pasażera. Więcej na temat bezpieczeństwa fotelików można przeczytać na stronie bloga sklepu abcGPS.pl

Fotelik samochodowy dla 3 latka – który model najlepszy?

Najlepsze foteliki dla 3-latka stanowią produkty z przedziału wagowego 9-18 kg, ponieważ mają mały zakres wagowy, co oznacza, że łatwo je dopasować do zmieniającej się sylwetki rosnącego pasażera. Sprawdzą się doskonale jako następne po nosidełku, ponieważ ta kategoria wagowa charakteryzuje się możliwością skorzystania z obrotowej o 180 lub 360 stopni bazy ISOFIX, zwiększającej funkcjonalność fotelika. Zwykle fotelik dla 3-latka 9-18 kg umożliwia podróżowanie tyłem do kierunku jazdy przez cały okres użytkowania. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa posiadają zwykle nogę stabilizującą.

Grupa wagowa 9-25 kg ma już nieco szerszy zakres wagowy i sprawdzi się w przypadku dziecka, które wyrosło z nosidełka, do momentu aż ukończy 6. rok życia. Fotelik samochodowy tego typu zazwyczaj umożliwia podróż wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Z fotelika 9-25 kg zaleca się korzystać po tym, gdy dziecko model 9-18 kg okaże się za mały.

Fotelik samochodowy z przedziału 9-36 kg to model, który najtrudniej dopasować do dziecka, gdyż wyróżnia się bardzo szerokim zakresem wagowym. Podobnie jak poprzednik – najczęściej umożliwia jazdę tylko przodem do kierunku jazdy.

Zanim wybierzemy konkretny fotelik samochodowy warto udać się do sklepu stacjonarnego, aby upewnić się, że będzie on idealnie dopasowany zarówno do dziecka, jak i samochodu. Warto bowiem wiedzieć, że nieprawidłowo dobrane foteliki samochodowe nie zapewnią wystarczającego bezpieczeństwa, nawet jeśli wybierze się najlepszy fotelik RWF dla 3-latka.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze