1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy Twoja dieta jest zbilansowana?

(Fot. materiał partnera)
(Fot. materiał partnera)
Jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania zakłada troskę o zbilansowane i wartościowe posiłki. Czym jest zbilansowana dieta? Jakie produkty powinny się na nią składać? Podpowiadamy.

Zbilansowana dieta, czyli jaka?

Osoby poszukujące informacji na temat zdrowej diety odchudzającej nierzadko natrafiają na pojęcie zbilansowanej diety. Czym ona właściwie jest? Zbilansowana dieta to przemyślany sposób odżywiania, który dba o dostarczenie wszystkich niezbędnych makroskładników, witamin i minerałów. Wspomniane substancje są absolutnie konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Ich niedobór skutkuje złym samopoczuciem oraz licznymi dolegliwościami zdrowotnymi. Troska o zbilansowaną dietę powinna przyświecać każdemu, nie tylko osobom odchudzającym się.

Prawidłowy rozkład makroskładników ma ogromne znaczenie w kwestii zachowania dobrego zdrowia. Mądrze skomponowana dieta zakłada spożycie poszczególnych składników według poniższych proporcji:

  • węglowodany - 45-65%
  • tłuszcze - 20-35%
  • białka 10-20%

Dlaczego powyższe założenie jest aż tak istotne? Przeanalizujmy to na przykładzie tłuszczów. Ich nadmierna podaż nierzadko skutkuje poważnymi problemami kardiologicznymi lub neurologicznymi, zaś ich niedobór może prowadzić do nieprawidłowej pracy hormonów.

Kolejną niezwykle ważną sprawą w ramach troski o zbilansowaną dietę jest utrzymanie prawidłowego bilansu energetycznego. Owe działanie obejmuje zachowanie równowagi pomiędzy ilością dostarczanych kalorii a porcją codziennej aktywności. Inne istotne kwestie to troska o regularne posiłki oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Powyższe starania zapewnią świetne samopoczucie, dobre zdrowie i piękną sylwetkę.

Co powinna zawierać zbilansowana dieta?

Troska o wartościowe jedzenie wymaga dużego zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu. Czy to oznacza, że osoby zapracowane nie mają możliwości prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety? Nic bardziej mylnego! Idealną opcją dla zapracowanych jest oferta atrakcyjnego cateringu dietetycznego. z dowozem do miejsca pracy lub zamieszkania to świetne i wygodne rozwiązanie dla osób cierpiących na chroniczny brak czasu. Aby znaleźć dostawcę w swojej okolicy, skorzystaj z wygodnej porównywarki internetowej cateromarket.pl. Z jej pomocą w mgnieniu oka odszukasz sprawdzoną ofertę smacznej, zdrowej i zbilansowanej diety pudełkowej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbilansowana dieta to posiłki dostarczające do organizmu zestaw niezbędnych mikro i makroelementów. Mowa w tym miejscu o węglowodanach, tłuszczach, białkach, witaminach i minerałach. Jakie produkty gwarantują bogactwo powyższych składników? Z pewnością nie można tego powiedzieć o popularnych słonych przekąskach, wyrobach cukierniczych, daniach instant czy gotowej i wysoko przetworzonej żywności z półek sklepowych.

Poniżej wymieniamy produkty, których nie może zabraknąć w idealnie skomponowanym jadłospisie :

  • Warzywa i owoce - ich stosunek powinien kształtować się na poziomie 3:1. Warzywa są zdecydowanie mniej kaloryczne oraz posiadają niższy indeks glikemiczny, stąd ich oczekiwana przewaga w diecie. Warzywa i owoce to nieopisane bogactwo przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które służą zachowaniu świetnego samopoczucia i idealnego zdrowia.
  • Produkty pełnoziarniste - te węglowodany złożone mają niski indeks glikemiczny, stanowią zatem skuteczną ochronę przed chorobą cywilizacyjną XXI wieku - cukrzycą. Są również bogate w cenne białko, które stanowi materiał budulcowy w naszym organizmie.
  • Produkty bogate w błonnik pokarmowy - wysoka zawartość błonnika w pożywieniu gwarantuje uczucie sytości oraz dba o właściwy poziom cukru we krwi. Produkty bogate w błonnik to między innymi płatki owsiane, otręby, produkty pełnoziarniste oraz niektóre owoce i warzywa (np. czarna porzeczka, truskawka, marchew, papryka, dynia).
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe - wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Głównym ich źródłem są ryby morskie oraz oleje roślinne (rzepakowy, lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek).
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze