1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Lawenda i jej lecznicze właściwości

Lawenda ceniona jest przez farmaceutów oraz kreatywnych kucharzy, ale przede wszystkim to jeden z podstawowych aktywnych składników naturalnych w przemyśle kosmetycznym. (Fot. iStock)
Lawenda ceniona jest przez farmaceutów oraz kreatywnych kucharzy, ale przede wszystkim to jeden z podstawowych aktywnych składników naturalnych w przemyśle kosmetycznym. (Fot. iStock)
Widok lawendy nasuwa skojarzenia z Prowansją. Jak się jednak okazuje, niektóre gatunki dobrze czują się również u nas. Dzięki temu polski zielnik zyskał nową roślinę, która zdobi wnętrza i ogródki, ale też leczy i pomaga się zrelaksować.

Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego czasownika lavo – lavare, co oznacza, że lawendę znali już starożytni Rzymianie, a nazwali ją podobnie do czasownika „myć”, bo używali jej do kąpieli (i podobno do prania), korzystając z tego, że działa oczyszczająco i bakteriobójczo. Oraz uspokajająco. Z myślą o dobrym śnie ten relaksacyjny efekt można wzmocnić, skrapiając poduszkę niewielką ilością olejku lawendowego. Dziś roślina jest ceniona przez farmaceutów oraz kreatywnych kucharzy, ale przede wszystkim to jeden z podstawowych aktywnych składników naturalnych w przemyśle kosmetycznym.

Największe i najpiękniejsze pola lawendowe znajdują się we francuskiej Prowansji, gdzie już od XVII wieku wykorzystywana jest w branży perfumeryjnej. Od kilkunastu lat fioletowe plantacje można spotkać także w Polsce; w naszym klimacie najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna, którą z łatwością można zasadzić w ogrodzie. A warto, bo to roślina miododajna, więc przyczyniamy się w ten sposób do ochrony pszczół. Poza tym ma szerokie zastosowanie w domu, m.in.:

  • jako przyprawa do potraw mięsnych (ma słodki smak z cytrusowo-kwiatową nutą);
  • jako dodatek do ciasteczek;
  • do przygotowania herbaty, która pomaga na bóle głowy oraz działa uspokajająco (wtedy kwiat lawendy można połączyć z innymi podobnie działającym składnikami: liściem mięty, kwiatem rumianku i korzeniem kozłka lekarskiego);
  • do przygotowania maści na oparzenia i zadrapania;
  • jako wkład do poduszeczki nasennej, do której przytulamy się w sytuacjach stresujących (można dodać inne uspokajające zioła, jak kwiat pomarańczy, liść melisy);
  • jako wkład do woreczków odświeżających do szaf i garderób, zwłaszcza że jej zapach odstrasza mole (po wysuszeniu w temperaturze nieprzekraczającej 35°, najlepiej w zacienionym, przewiewnym miejscu);
  • jako składnik wody do prasowania lub do odświeżania pomieszczeń (przepis znajduje się poniżej w ramce).

Pielęgnacja i ulga w bólu

W kosmetyce stosuje się głównie olejek eteryczny na bazie lawendy. Dawniej wykorzystywany był najczęściej do wyrobu perfum. Dziś służy przede wszystkim do masaży i kąpieli. Jest polecany do każdego rodzaju skóry, szczególnie do skóry zniszczonej, ponieważ działa odmładzająco.

Ze względu na antyseptyczne działanie olejku dobrze jest stosować lawendowe hydrolaty w chorobach skóry. Przeciwbólowe właściwości lawendy można z kolei wykorzystać podczas kąpieli z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego lub przygotowując roztwór (na bazie kwiatów lawendy, spirytusu i octu) do nacierania w przypadku bolących kostek czy stawów.

Lawenda wpływa również korzystnie na skórę głowy; stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu i łamaniu. Jest to ponadto skuteczny środek przeciw łupieżowi oraz w walce ze swędzącą skórą głowy. Często możemy ją więc znaleźć w szamponach, odżywkach czy tonikach do włosów. Pamiętajmy, by codzienną pielęgnację włosów wykorzystać do masażu głowy, który wzmocni korzystne efekty relaksacyjne lawendy.

Przepis na odświeżającą wodę lawendową

Lawendę warto wykorzystywać do odświeżania ubrań, szaf i pomieszczeń. Długo utrzymuje przyjemny zapach, a jednocześnie chroni przed owadami. W szafach i bieliźniarkach najlepiej sprawdzą się woreczki z suszoną lawendą, natomiast do odświeżenia mieszkania przyda się lawendowa woda. Na domowe potrzeby z łatwością można zrobić ją samodzielnie.

Sposób przygotowania:

  • Do około 25 ml czystego alkoholu (wódka lub spirytus) dodaj 5–10 kropli lawendowego olejku eterycznego i energicznie wymieszaj, a następnie dolej 250 ml wody destylowanej. Wstrząśnij, żeby wymieszać wszystkie składniki.
  • Przelej do butelki z atomizerem i wykorzystuj jako odświeżacz powietrza.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze