1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ochrona skóry przed słońcem – dlaczego warto o niej pamiętać przez cały rok?

Promieniowanie UV - kobieta smarująca twarz kremem z filtrem. (fot. materiał partnera)
Promieniowanie UV - kobieta smarująca twarz kremem z filtrem. (fot. materiał partnera)
Konieczność ochrony skóry przed słońcem kojarzy nam się głównie z miesiącami letnimi oraz plażowaniem. Część promieniowania UV, które jest emitowane przez słońce, dociera jednak do skóry przez cały rok – także w zimie oraz w pochmurne dni – i może być dla Twojej skóry równie szkodliwa, co nadmiar słońca w lecie. Właściwa ochrona skóry nie tylko pozwala zabezpieczyć ją przed poparzeniami i podrażnieniami, ale też zmniejsza ryzyko powstania zmian nowotworowych, w tym czerniaka. Zobacz, dlaczego tak ważna jest całoroczna ochrona Twojej skóry przed słońcem i co robić, aby ustrzec się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym skutkuje nadmierna ekspozycja Twojej skóry na promieniowanie UVA i UVB,
  • jak chronić skórę przez cały rok przed negatywnymi skutkami promieniowania UV,
  • jak prawidłowo obserwować zmiany skórne pojawiające się pod wpływem promieni słonecznych.

Promieniowanie ultrafioletowe (ultraviolet radiation – UVR) stanowi część promieniowania emitowanego przez słońce i składa się z trzech długości fal: UVC (200-290 nm), UVB (290-320 nm) oraz UVA (320-340 nm). Ozon zawarty w ziemskiej atmosferze pochłania 100% promieni UVC i około 90% promieni UVB, jednak nie pochłania promieni UVA. Dlatego też promieniowanie UVA i UVB mają największy wpływ na Twoje zdrowie, a w szczególności – zdrowie Twojej skóry1.

Czym skutkuje nadmierna ekspozycja Twojej skóry na szkodliwe promieniowanie UV?

Promieniowanie UVA odgrywa największą rolę w procesie starzenia się skóry ze względu na zdolność przenikania do jej głębszych warstw w porównaniu z promieniami UVB. Promienie UVA uszkadzają komórki skóry poprzez nasilenie procesu tworzenia wolnych rodników tlenowych, a ich działanie jest „bardzo podstępne” – po ekspozycji na UVA nie poczujesz bolesnych następstw promieniowania, w tym np. oparzeń lub pieczenia skóry – UVA bezboleśnie oddziałują na komórki położone głęboko w skórze.

Co istotne, promienie UVA przenikają przez szyby samochodowe i okna, tak więc nawet kiedy przebywasz w zamkniętych pomieszczeniach, Twoja skóra nie jest chroniona przed tym rodzajem promieniowania. Natężenie promieniowania UVA utrzymuje się na stałym poziomie niezależnie od pory dnia, zarówno w lecie, jak i w zimie. Promienie te odpowiedzialne są też za powstawanie tzw. alergii na słońce, czyli podrażnienia i swędzenia skóry u osób z nadmierną wrażliwością na światło słoneczne.

Biologiczne działanie promieniowania UVB, mimo przenikania do powierzchni Ziemi w niewielkim stopniu (90% UVB zatrzymuje warstwa ozonowa w atmosferze), jest dużo silniejsze i łatwiej zauważalne w codziennym życiu niż działanie promieni UVA. To właśnie promienie UVB nadają Twojej skórze opaleniznę, ale też powodują oparzenia słoneczne, gdy przedawkujesz kąpiel słoneczną. Promienie UVB w naszej szerokości geograficznej występują jedynie w miesiącach wiosenno-letnich i biorą wówczas udział w niezwykle ważnym procesie, jakim jest synteza witaminy D w skórze. Natężenie promieniowania UVB jest zmienne w czasie i największe w godzinach okołopołudniowych – wtedy musisz uważać na nie najbardziej. Promienie UVB są zatrzymywane przez chmury i szyby, jednak przenikają przez wodę, dlatego też powinieneś chronić swoją skórę nawet podczas krótkich kąpieli w morzu czy basenie.

Pamiętaj! Każda ekspozycja na promieniowanie UV, zarówno UVA jak i UVB, zwiększa ryzyko tworzenia się nowych zmian barwnikowych – tzw. pieprzyków – przebarwień oraz nowotworów skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym2.

Jak chronić skórę przed słońcem przez cały rok?

O kremach z filtrem przypominamy sobie zazwyczaj tuż po rozpoczęciu lata. Czy jednak ochrona skóry przed słońcem tylko w wakacje nad morzem wystarczy? Zdecydowanie nie! Pamiętaj, że natężenie promieniowania, zarówno UVA jak i UVB, jest tym wyższe, im wyżej się znajdujesz, czyli w górach jest zdecydowanie większe niż nad morzem. Jeżdżąc na nartach czy zdobywając kolejne szczyty, jesteś więc szczególnie narażony na promieniowanie UVA. Jak należy chronić skórę przed słońcem w prawidłowy sposób?

Ze względu na to, że nasza skóra cały rok, i to nawet w dni pochmurne, jest narażona na promieniowanie UVA, a w miesiącach wiosenno-letnich szczególnie na UVB, koniecznie stosuj odpowiednie kremy z filtrami przez cały rok. Zabezpieczą one Twoją skórę przed przenikaniem promieni słonecznych i ich szkodliwym działaniem. Zwróć uwagę na opakowania kosmetyków – filtry przeciw UVA oznaczone są na opakowaniach gwiazdkami, a na tych przeciw promieniom UVB widnieje symbol SPF. Jeśli masz jasną karnację i skłonność do zaczerwienienia skóry po przebywaniu na słońcu oraz oparzeń słonecznych, wybieraj kremy z filtrem SPF minimum 30. Unikaj także przebywania na słońcu między 12.00 a 15.00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej szkodliwe3.

Jak prawidłowo obserwować zmiany skórne pojawiające się od promieniowania UV?

Słońce jest jednym z głównych czynników powodujących powstawanie pieprzyków, plam i przebarwień oraz nowotworów skóry, dlatego tak ważne jest, abyś obserwował pojawiające się szczególnie po okresie letnim zmiany na Twojej skórze. Pamiętaj, że obserwacja własnej skóry jest kluczowym elementem szybkiego rozpoznania niebezpiecznych zmian przednowotworowych i raków skóry. Twoim sprzymierzeńcem w samobadaniu i rozpoznawaniu podejrzanych znamion na skórze jest aplikacja SkinVision, która pomoże Ci ocenić wszystkie pieprzyki na Twoim ciele. W aplikacji zeskanujesz niepokojące Cię znamię i przekonasz się, czy ma ono cechy wymagające wizyty u dermatologa. Pamiętaj, że jeśli wypełnisz odpowiedni formularz na stronie , będziesz mógł pobrać kod, który pozwoli Ci korzystać z niej za darmo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Novartis

Referencje:

  1. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):19-29. doi:10.5114/dr.2018.74163.
  2. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2: Sunscreen use. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):30-40. doi:10.5114/dr.2018.74164.
  3. American Academy of Dermatology.: How to select a sunscreen. https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/sunscreen/how-to-select-sunscreen. Accessed 10 Aug 2021.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze