1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowała najnowszy raport dotyczący spożywania alkoholu na świecie. Uwzględniono w nim 52 kraje na świecie. Wykazano, że średnio 11,3 litra czystego alkoholu rocznie przypada na mieszkańca kraju należącego do Unii Europejskiej.

WHO z kolei alarmuje, że obecnie około 2,3 mld osób na świecie spożywa alkohol. Nie ulega więc wątpliwościom, że alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, to poważny problem. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby leczenia osób uzależnionych. Jakie?

Niepokojące statystyki

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pochodzi z 2018 roku. Wskazywał on na to, że 2,3 mld ludzi na świecie pije alkohol. Średnie spożycie alkoholu wśród osób, które deklarują, że go spożywają, wynosi 33 gramy czystego alkoholu etylowego dziennie, a taką zawartość mają dwa kieliszki np. wódki po 40 ml czy trzy piwa po 500 ml każde.

WHO oszacowało, że w samym tylko 2016 roku w wyniku szkodliwego spożywania alkoholu na świecie zmarło 3 mln osób, przy czym przewaga występuje tutaj wyraźnie po stronie mężczyzn. W wyniku alkoholizmu zmarło aż 2,3 mln panów. Śmiertelność rośnie, jeśli nadużywaniu alkoholu towarzyszy cukrzyca, gruźlica, HIV/AIDS.

Jakie statystyki podaje OECD? Nowy raport poświęcony zapobieganiu szkodliwemu spożywaniu alkoholu to opracowanie z 2021 roku. Wskazuje ono, że przynajmniej raz w miesiącu upija się 30 proc. dorosłych, przy czym OECD za dorosłego uważa osoby powyżej 15. roku życia. Aż 20 proc. nastolatków, którzy nie ukończyli jeszcze 15 lat również upija się raz w miesiącu. Młodzi dorośli piją często i dużo, dlatego szkodliwe picie alkoholu staje się w najmłodszej grupie wiekowej coraz bardziej powszechne. Alkohol pije na świecie już ponad 60 proc. nastolatków w wieku 15 lat, a co piąty z nich już co najmniej dwukrotnie doświadczył stanu nietrzeźwości po spożyciu alkoholu.

Najwięcej czystego alkoholu według raportu OECD spożywa się na Łotwie i w Austrii. W pierwszym ze wskazanych krajów rocznie na mieszkańca przypada 12,8 litrów czystego alkoholu, a w Austrii 12 litrów. W Polsce sprawa ta wygląda nieco lepiej. Jak podaje raport OECD na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu, co przekłada się na wypijanie 4,5 litra piwa tygodniowo czy 2,4 butelek wina. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych. Za stan „upicia się” w raporcie uznano wypicie jednego dnia ponad 80 proc. butelki wina lub 1,5 litra piwa.

Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021 przeprowadzony przez portal Medonet wykazał, że tylko 19 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie pije alkoholu. Mimo, że w ostatnich latach spada liczba osób pijących, to jednocześnie rośnie codzienne spożywanie napojów procentowych. Najczęściej w Polsce pije się piwo – 5 proc. Polaków pije je codziennie, a 10 proc. kilka razy w tygodniu.

Wszystko to jest niepokojące, zwłaszcza że eksperci wskazują na skrócenie długości życia osób pijących regularnie alkohol. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działająca w Polsce wskazuje, że nawet kilkanaście procent dorosłych Polaków ma problem alkoholowy. Jeśli tylko alkoholik chce, może skorzystać z fachowej pomocy terapeutów i przejść na terapię antyalkoholową. Jak w Polsce i na świecie leczony jest alkoholizm?

Nadużywanie alkoholu to problem

Pierwszym krokiem do skutecznego leczenia alkoholizmu jest przyznanie samemu przed sobą, że mamy taki problem. To bodajże najtrudniejszy etap leczenia. Musimy uświadomić sobie i innym, że uzależnienie od alkoholu i nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych jest chorobą, która w równym stopniu dotyka wielu osób, niezależnie od płci, wieku czy zajmowanego stanowiska w hierarchii społecznej. Bywa, że na zewnątrz nikt nie widzi problemu, a alkoholik całymi latami bardzo dobrze maskuje się przed przyjaciółmi czy członkami swojej rodziny. Tymczasem jego choroba alkoholowa stale się rozwija.

Z drugiej strony najbliżsi mogą zauważyć, że okazjonalne picie alkoholu przekształciło się w picie regularnie i upijanie się. Co mogą zrobić? Niewiele. Dopóki chory nie będzie chciał się leczyć, nie ma w praktyce narzędzi, które mogłyby go do tego przymusić, chyba że stwarza zagrożenie dla siebie i otoczenia.

Alkoholik przechodzi przez kolejne fazy swojej choroby. Zaczyna się to od prawie niezauważalnej dla otoczenia i dla samego zainteresowanego utraty kontroli, a finałem może być całkowite załamanie się życia alkoholika. Opuszczają go najbliżsi, a on stacza się po równi pochyłej, cały czas sięgając po alkohol. U niektórych alkoholików konieczne jest sięgnięcie dna, by zrozumieć swój problem i próbować szukać jego rozwiązania.

Wyspecjalizowany ośrodek leczenia alkoholizmu

W Polsce istnieją już ośrodki odwykowe, które prowadzą szeroko zakrojoną terapię dla alkoholików. Leczenie alkoholizmu w takim ośrodku odbywa się na zamkniętych oddziałach () – przynajmniej w pierwszej fazie terapii. W zależności od tego, na jakim etapie uzależnienia znajduje się pacjent, nieco inaczej wygląda jego leczenie.

Jedną z najbardziej skutecznych metod w leczeniu choroby alkoholowej jest detoksykacja, potocznie nazywana detoksem. Polega ona na odtruwaniu organizmu, w wyniku odstawienia alkoholu. Z uwagi na możliwość pojawienia się zespołu abstynencyjnego, który objawiać się może bólami głowy, lękami, drżeniem całego ciała, odtruwanie przeprowadzane jest stacjonarnie, a pacjent znajduje się pod stałą kontrolą lekarza. Detoksykacja pozwala nie tylko na oczyszczenie organizmu z alkoholu, ale i z toksyn, które nagromadziły się w ciele pacjenta w wyniku jego nadużywania. Alkoholik cały czas może liczyć na wsparcie psychologiczne, a pomoc psychoterapeutyczna w takim przypadku jest istotnym czynnikiem na drodze do wyleczenia. Jeśli zaleci to lekarz, to w trakcie detoksu alkoholowego alkoholik może mieć uzupełniane elektrolity, poziom nawodnienia, witamin i minerałów oraz otrzymywać leki uspokajające, by niwelować nieprzyjemne objawy abstynencyjne.

Izolacja od świata zewnętrznego w trakcie terapii alkoholizmu ma na celu odgrodzenie pacjenta od pokus, które tam na niego czyhają. Ułatwia to zachowanie abstynencji.

Terapia psychologiczna w leczeniu alkoholizmu

Już w trakcie detoksu alkoholowego pacjent w ośrodku odwykowym bierze udział w spotkaniach z psychoterapeutami. Kiedy oczyści on organizm, kontynuuje stacjonarną terapię w formie grupowej lub indywidualnej. Bardzo ważne jest to, by uświadomił sobie, w jakiej sytuacji się znajduje i sięgnął po profesjonalną pomoc. Stacjonarna terapia w leczeniu alkoholizmu jest bardzo skuteczna, ale wymaga współpracy alkoholika z terapeutą i grupą wsparcia, w której się znajduje. Zadaniem terapeuty na tym etapie leczenia uzależnienia alkoholowego jest przygotowanie chorego do dalszego funkcjonowania w stanie trzeźwości już po opuszczeniu ośrodka zamkniętego.

Otwarcie się na grupę psychoterapeutyczną i podjęcie próby analizowania własnego życia oraz sytuacji, w których alkohol zdominował pacjenta, umożliwia wyjście z nałogu i wskazania powodów powstania całego problemu. Celem terapii podstawowej w leczeniu alkoholizmu jest też nauka umiejętności niezbędnych do życia w trzeźwości.

Sprawdź:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze