1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Tabletka dzień po – kiedy jest naprawdę potrzebna?

Tabletka dzień po – kiedy jest naprawdę potrzebna?

(Fot. materiały partnera)
Przeciwnicy stosowania awaryjnych metod antykoncepcji zawsze argumentują swoje opinie tym, że młodzi ludzie na pewno będą ich nadużywać i coraz częściej uprawiać seks bez zabezpieczeń. Czy takie ryzyko istnieje?

Tak, aczkolwiek ciężko jest nam sobie wyobrazić, że ktoś może wykorzystywać tabletkę dzień po, jako jedyny sposób zabezpieczania się przed ciążą. Byłoby to trudne chociażby ze względu na to, że do jej uzyskania potrzebna jest nam recepta. Lekarz na pewno nie będzie ciągle zgadzał się na jej wypisywanie.

My chcemy zwrócić tutaj uwagę na to, że stale zapominamy o jednej grupie kobiet – tej, które naprawdę może potrzebować tabletki dzień po. Są to panie, które zostały zgwałcone i nie chcą nawet myśleć o tym, że musiałyby urodzić poczęte w tak okrutny sposób dziecko. Nie myślimy o ich potrzebach, bo nie znaleźliśmy się nigdy w tak niewyobrażalnie trudnej i bolesnej sytuacji – tylko osoby, które przeszły taką traumę, wiedzą o co chodzi. To powinno się zmienić, bo przecież człowiek musi uzyskać pomoc - szczególnie wtedy, gdy jest mu ona tak bardzo potrzebna.

Wykażmy się wyrozumiałością

Jeżeli dana kobieta jest przeciwna stosowaniu tabletek dzień po – to niech po prostu tego nie robi. W taki sposób naszym zdaniem ten problem się rozwiązuje. Nie narzucajmy jednak innym osobom naszych poglądów, bo i tak nie damy rady ich zmienić - a możemy tylko rozdrapać rany, które są naprawdę bolesne. Gwałty w naszym kraju w dalszym ciągu zdarzają się o wiele za często i niestety rzadko kiedy możemy tutaj mówić o jakichkolwiek zabezpieczeniach ze strony sprawcy. To okrutne przestępstwo, a ofiara nie powinna dalej cierpieć, ponieważ społeczeństwo jest przeciwne stosowaniu tabletki dzień po.

Konieczność wychowywania dziecka poczętego w drodze gwałtu to po prostu dalsze torturowanie kobiety, która może sobie z tym nie poradzić psychicznie. Musi mieć ona prawo do tego, aby o sobie decydować - także w kwestiach związanych z urodzeniem dziecka.

Potrzebne są nam konkretne zasady

To właśnie dlatego tabletka dzień po powinna być wypisywana tylko tym osobom, które tego potrzebują - także w momencie, gdy doszło do jakiegokolwiek problemu ze stosowaną do tej pory antykoncepcją. Nie potrzebujemy większej ilości tragedii i porzuconych dzieci, które przyszły na świat niechciane. Lekarz powinien każdy przypadek traktować indywidualnie i wtedy nie będzie dochodziło do sytuacji, w której tabletka dzień po jest nadużywana.

Sprawdź bazę leków Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-lekow

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze