1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Niedoczynność tarczycy i hashimoto – co mówi ajurweda?

Choroby autoimmunologiczne występują, kiedy pacjent odszedł od swojego naturalnego rytmu. (Fot. iStock)
Choroby autoimmunologiczne występują, kiedy pacjent odszedł od swojego naturalnego rytmu. (Fot. iStock)
W medycynie ajurwedyjskiej podejście do chorób ma charakter holistyczny i opiera się na przywracaniu równowagi w organizmie. Co w takim razie twierdzi ajurweda na temat niedoczynności tarczycy i jej przewlekłego zapalenia typu hashimoto? Między innymi na to pytanie odpowiada Przemek Wardejn, konsultant ajurwedyjski, nauczyciel medytacji i trener interpersonalny.

Przemek Wardejn: Może na początek kilka słów wprowadzenia do tej najstarszej nauki o zdrowiu. Ajurweda podkreśla, że cały otaczający nas świat (w tym my sami) zbudowany jest z żywiołów. To ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń budują każdy, nawet najmniejszy fragment rzeczywistości. Z nich składają się trzy tak zwane dosze – Vata, Pitta i Kapha.

Vata, Pitta i Kapha to odpowiednio powietrze i przestrzeń, ogień i woda oraz woda z ziemią. Rodzimy się z jedną lub kilkoma dominującymi doszami w ciele – to one określają właśnie naszą „konstytucję”, przez ajurwedę nazywaną „prakriti”. W trakcie naszego życia poszczególne dosze na skutek ciągłych zmian wychodzą ze stanu równowagi. Zaczynają dominować w ciele. Ta dominacja dosz, innymi słowy: nadmiar danego żywiołu, prowadzi do chorób – zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Podstawowym celem ajurwedy jest więc przywrócenie równowagi w organizmie.

Karolina Szaciłło: A jaka nierównowaga w takim razie leży u podstawy niedoczynności tarczycy?
Zarówno w przypadku zwykłej niedoczynności, jak i tej, u której podstawy leży przewlekłe zapalenie typu hashimoto – Kapha. W przypadku hashimoto również Vata. Zalecenia dietetyczne są dość podobne, ale hashimoto nie jest tak oczywiste jak sama niedoczynność czy nadczynność. To choroba autoimmunologiczna, której skutkiem jest zwykle niedoczynność, ale nie jest to tożsame. Dlatego tu przede wszystkim należy wyeliminować z diety gluten (jeśli jest nietolerancja glutenu) i wszystko to, co nie pozwala dobrze funkcjonować układowi trawiennemu. Bardzo dobrymi tłuszczami są ghee i nierafinowany olej kokosowy, który według ajurwedy ma właściwości przeciwzapalne. Oba te oleje są również bardzo polecane przy zespole jelita drażliwego. W diecie powinny dominować zdrowe kiszonki, a do tego smak ostry. Potrawy nie powinny być zbytnio oleiste (oczywiście można stosować zdrowy świeży olej) i nadmiernie słodkie (jeśli już, stosujmy miód).

Choroby autoimmunologiczne występują, kiedy pacjent odszedł od swojego naturalnego rytmu, więc dieta powinna go przywrócić: nabiał – tylko fermentowany naturalnymi sposobami, zboża – kwaszone, namoczone. Bardzo ważne jest tu jedzenie zgodne z porami roku i strefami geograficznymi.

A w przypadku zwykłej niedoczynności?
Dieta powinna być przede wszystkim rozgrzewająca, lekko wysuszająca. Najlepsze smaki: kwaśny i ostry. Nie najlepsze smaki: słodki. Warto dodać, że ajurweda niczego nie nakazuje ani nie zakazuje. Podpowiada nam, czego powinniśmy jeść mniej, a czego więcej. Nie trzeba oczywiście wprowadzać wszystkich zmian naraz, ale krok po kroku i obserwować, jak zmienia się nasze samopoczucie. Czy mamy więcej energii, a tym samym jesteśmy mniej zmęczeni? Czy w końcu w zupełnie naturalny i niewymuszony sposób zaczynamy chudnąć?

Skoro już jesteśmy przy energii, to opowiedz, proszę, jaka dieta dostarcza jej najwięcej według ajurwedy?
Warzywa, owoce, ziarna, część roślin strączkowych, świeże produkty mleczne (z dobrej jakości mleka), orzechy, nasiona, naturalne i nierafinowane substancje słodzące, dobrej jakości masło klarowane oraz zimno tłoczone oleje zaliczają się do grupy najbardziej pożądanych w naszym menu produktów. Lekka, odżywcza, delikatnie przyprawiona, naturalnie słodka i zapewniająca nam młodość kuchnia sattwiczna nie toleruje wszystkiego, co przetworzone, chemiczne, puszkowane, a nawet mrożone czy podgrzewane w kuchence mikrofalowej. Największą wartość ma jedzenie gotowane na żywym ogniu, a nie na płycie indukcyjnej czy elektrycznej. Przede wszystkim jednak „sattwa” oznacza świeżość. Ajurweda podkreśla, że jedzenie zachowuje pranę tylko do 5–6 godzin od przygotowania posiłku. Wiem, że niemrożenie, niegotowanie większych porcji na następny dzień, a nawet kilka dni może się wydawać wielu osobom nieosiągalne. Też tak kiedyś myślałem. Dziś jednak wiem, że jest to w dużej mierze kwestia zmiany nawyków. Powolnej, ewolucyjnej transformacji starych przyzwyczajeń. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Można małymi krokami wprowadzać zmiany w stylu życia. Zacząć od tych najprostszych, jak przygotowywanie samemu przynajmniej części posiłków z naturalnych produktów.

Wiem, że podstawą każdej terapii w ajurwedzie jest oczyszczanie. Dopiero gdy wstępnie oczyścimy organizm, będzie on w stanie przyswoić aplikowane leki ziołowe i wartości odżywcze z jedzenia… Czy polecałbyś detoks i tak już zmęczonym chorym na niedoczynność tarczycy i hashimoto?
Nie zalecałbym żadnych radykalnych metod na początku leczenia. Dobrze dobrana dieta, bogata w warzywa, owoce, a w przypadku zwykłej niedoczynności – algi, na pewno wspomoże proces usuwania toksyn z organizmu. Po 3–6 miesiącach (to bardzo indywidualne), kiedy poziom hormonów się ustabilizuje, możemy przeprowadzić delikatny tygodniowy detoks ajurwedyjski oparty na kitchari. Wspomoże on powrót do równowagi i podniesie poziom energii.

Ajurweda to przecież nie tylko dieta. Jak poza dietą możemy dążyć do zdrowia?
Joga, medytacja, odpowiednio dobrane, proste techniki oddechowe (tak zwane pranajamy), zioła, masaże i inne zabiegi olejowe, kąpiele, kamienie szlachetne – to wszystko może wspomóc nasz powrót do równowagi.

Więcej w książce: „Zdrowa tarczyca. Twoja droga do równowagi hormonalnej” Karoliny i Macieja Szaciłło.

W książce „Zdrowa tarczyca” znajdziesz:

  • kompleksowe, odpowiednio zbilansowane jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie menu dla osób z niedoczynnością tarczycy oraz chorobą Hashimoto,
  • omówienie objawów oraz uwarunkowań genetycznych chorób tarczycy,
  • techniki oddechowe, medytacje, zabiegi olejowe, które przyśpieszą powrót do zdrowia i pomogą je zachować,
  • informacje o toksynach zawartych m.in. w kosmetykach, środkach czystości, jedzeniu.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Zdrowa tarczyca
Autopromocja
Zdrowa tarczyca Karolina i Maciej Szaciłło Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze