1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Seniorzy i ich problemy z oczami. Sprawdź, jakie są najczęstsze dolegliwości okulistyczne osób starszych

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Wynika to głównie z genetyki oraz fizjologii. Pogarszanie się wzroku to często wynik procesu starzenia i lekceważenie regularnych badań w młodości. Okulistyka jednak jest na tyle zaawansowana, że lekarze są w stanie pomóc w przypadku większości chorób oczu osób w podeszłym wieku.

Starczowzroczność

Starczowzroczność to inaczej prezbiopia, która pojawia się wraz z wiekiem. Jeśli zaczynasz odczuwać problemy z widzeniem z bliska, potrzebujesz okularów „plusowych”, a czytanie gazet czy używanie telefonu jest dla Ciebie problematyczne, to prawdopodobnie doskwiera Ci właśnie starczowzroczność.

Ze starczowzrocznością walczy się za pomocą laserowego zabiegu Presbyond. Laser powoduje zmianę kształtu rogówki w taki sposób, by ustawić widzenie w obu oczach do różnych poziomów. W oku dominującym do widzenia neutralnego, a w drugim oku do poziomu niewielkiej krótkowzroczności. Istnieje jeszcze możliwość wszczepienia soczewki fakijnej. Ten zabieg poleca się osobom w wieku od 40 do 55 lat lub takim, które nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Zaćma

starcza coraz częściej pojawia się u osób młodszych, nawet po ukończeniu 50 roku życia, a jej powstawanie pozostaje bez naszego wpływu i kontroli. Zaćma nie sprawia bólu, ale jej pierwsze objawy da się szybko zauważyć. Chodzi tu o problemy z widzeniem, rozmycie obrazu czy gorsze rozróżnianie barw. Utrudnione jest również czytanie i oglądanie telewizji. W bardzo zaawansowanej postaci rodzina zauważa zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały.

Zaćmę leczy się za pomocą operacji. Do oczu wszczepia się soczewki jednoogniskowe – refundowane – lub wieloogniskowe – w opcji pełnopłatnej. Różnica między soczewkami jest znacząca. Pierwsze pomagają lepiej widzieć po operacji jedynie z dalekiej odległości. Drugie polepszają jakość widzenia w każdym zakresie, bez konieczności zakładania okularów.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka występuje stosunkowo często. Jego objawy dość łatwo zaobserwować. Mowa tu o: uczuciu suchości, podrażnieniu lub piasku w oku, pieczeniu, kłuciu i odczuwaniu każdego mrugnięcia, nadmiernym łzawieniu, stałym odczuwaniu dolegliwości w oku, przejściowym uczuciu ciała obcego w oku, problemach z czytaniem i poczuciu dyskomfortu oraz chwilowym rozmyciu obrazu, które ustępuje po kilkukrotnym mrugnięciu.

Z zespołem suchego można walczyć poprzez laseroterapię. Lekarz na policzkach i w okolicy skroni rozprowadza hydrożel, a następnie kieruje w oko pacjenta serię kilku „błysków” za pomocą urządzenia E-eye. Taki zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a czas jego trwania to jedynie kilka minut. Po jego wykonaniu gruczoły Meiboma – główne źródło lipidów dla filmu łzowego człowieka – poprawiają swoje funkcjonowanie

Jaskra

Jaskra to niebezpieczna choroba, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jest wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – niestety do całkowitej utraty wzroku. Trzeba zatem zwracać szczególną uwagę na alarmujące objawy i regularnie się badać.

Jaskra uchodzi za chorobę nieuleczalną, jednak renomowana może spowolnić jej postęp dzięki odpowiedniemu leczeniu. W pierwszym stadium choroby podaje się krople do oczu lub wykonuje się zabieg laserowy. Na kolejnym etapie można zastosować mało inwazyjne zabiegi. Finalną formą leczenia jest przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej.

Najważniejsze są regularne badania

Jest wiele sposobów walki z chorobami oczu u osób starszych, ale możemy zwiększyć szansę na wyleczenie dzięki szybkiej diagnozie. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty i systematycznym przeprowadzaniu podstawowych badań. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze. Dlatego lepiej dmuchać na zimne, by cieszyć się zdrowymi oczami i dobrym wzrokiem przez wiele długich lat.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze