1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Prezbiopia: wada wzroku występująca po 40 roku życia

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Prezbiopia to stan, w którym widzenie z bliska jest coraz trudniejsze. Do osłabienia wzroku dochodzi już u wielu osób po 40 roku życia. Początkowo obserwuje się osłabienie widzenia z bliska, a następnie także z daleka. U pań pojawiają się kłopoty z wykonaniem makijażu, a u panów występują trudności w dokładnym goleniu. Szczęśliwie, dzięki rozwojowi nauki, o prezbiopii wiemy coraz więcej. Jakie są jej symptomy i jak się ją koryguje?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia, to stan w którym widzenie z bliska staje się dla nas coraz trudniejsze. Jak wskazują eksperci, nie jest to jednak ani wada wzroku, ani choroba. Zmiany te wynikają z naturalnych procesów starzenia się gałki oka, w której obniża się zdolność do akomodacji. Jest to stan, w którym “punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do pracy z bliska np. czytania staje się trudna lub wręcz niemożliwa”. .

Jakie są objawy prezbiopii?

Prezbiopia dotyczy większości osób po 40. roku życia. Jednym z pierwszych jej objawów jest osłabienie widzenia z bliska. Początkowo obserwuje się zamazywanie obrazu, zwłaszcza pod koniec dnia lub przy słabym oświetleniu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest trudność w widzeniu z daleka, po okresie długiego patrzenia na przedmioty z bliska. Wynika to z tego, że wraz z wiekiem maleje elastyczność soczewki oka i w konsekwencji możliwość obserwowania przedmiotów z różnych odległości.

Jakie są metody korekcji prezbiopii?

Do podstawowych metod korekcji prezbiopii zalicza się noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a nawet chirurgię okulistyczną. Niewątpliwie najczęściej stosowaną metodą jest noszenie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. Pogorszenie się zdolności do widzenia znacząco wpływa na jakość życia i nierzadko wywołuje frustrację. Dlatego warto nie zwlekać z konsultacją u specjalisty i jak najszybciej zacząć korygować wadę.

Posiadając receptę na okulary, należy udać się do sprawdzonego optyka. Listę polecanych specjalistów znajdziesz . Doświadczony ekspert dobierze odpowiednie szkła, ale także i oprawki. Dzięki temu, noszone okulary nie tylko pomogą przywrócić dawną jakość życia, ale także będą dobrze dopasowane do naszych potrzeb i stylu.

Rozwiązaniem często polecanym przez optyków są okulary progresywne. Okulary z takimi soczewkami posiadają kilka obszarów korekcji, pozwalających użytkownikowi widzieć wyraźnie na każdą odległość. W górnej części soczewek znajduje się obszar do dali, zapewniający komfortowe pole widzenia na przykład podczas prowadzenia samochodu, oglądania telewizji, filmu w kinie lub podziwiania krajobrazu. Obszar pośredni, to środkowa część soczewek okularowych, w której moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży.

Strefa ta, umożliwia użytkownikowi wyraźne widzenie na dystansach pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza samochodu. Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska. W obszarze tym moc soczewek jest największa, co gwarantuje komfortowe, szerokie pole widzenia.

Warto podkreślić, że jeśli obserwujemy u siebie osłabienie widzenia, nie powinniśmy tego bagatelizować. Regularna kontrola wzroku i odpowiednio dobrane okulary, nie tylko podniosą jakość życia, ale także umożliwią wykonywanie ulubionego hobby czy bezpieczne prowadzenie samochodu.

Bibliografia

  • D. Olkowska. Prezbiopia–metody korekcji. Optyka, 2021
  • T. Tokarzewski. Potrzeby korekcyjne pacjentów 40+. Ophtherapy Vol. 3/Nr 4(12)/2016 (s. 294-298).
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze