1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak szybko zasnąć? Domowe sposoby na sen

(Fot. materiały partnera)
Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób – zarówno młodszych, jak i starszych. Bez odpowiedniej dawki snu trudno o prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych organizmu, ale też o koncentrację, wydajność w pracy czy dobre samopoczucie. Problemy z zasypianiem mogą mieć różną naturę. Jak szybko zasnąć? Poznaj domowe sposoby na sen.

Sposób numer 1: dużo ruchu

Siedzący tryb życia, będący udziałem coraz większej grupy osób, może również wpływać negatywnie na zdrowy i spokojny sen. W końcu ludzki organizm przez tysiące lat był przyzwyczajony do sporej dawki ruchu. Dziś, choć większość zadań mogą wykonać za nas maszyny, warto jednak skłonić ciało do wysiłku. Na 2-3 godziny przed snem dobrze przejść się na spacer, pobiegać czy poćwiczyć na domowym orbitreku. Każdy rodzaj wysiłku cardio jest pożądany. Po takiej aktywności organizm jest lepiej dotleniony i odprężony. To z kolei sprzyja szybszemu zasypianiu.

Sposób numer 2: odpoczynek od ekranów

Urządzenia z elektronicznymi wyświetlaczami, takie jak komputery, smartfony czy telewizory, mogą wpływać niekorzystnie na proces zasypiania. Dlatego też, aby uniknąć ich niekorzystnego wpływu, warto przynajmniej na godzinę przed pójściem spać zrezygnować z przesiadywania z telefonem w dłoni czy przed ekranem komputera.

Sposób numer 3: lekkie kolacje i napary ziołowe

Jeżeli należysz do osób, które na krótko przed snem jedzą obfite kolacje, nawyk ten może źle wpływać na Twój proces zasypiania. Zamiast się wyciszyć, układ pokarmowy na dobre rozpocznie trawienie i będziesz pracować na pełnych obrotach. Dlatego też optymalne będzie zjedzenie ostatniego posiłku na trzy godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Wsparciem w zasypianiu mogą być różnego typu napary ziołowe, takie jak lawenda, melisa czy szyszki chmielu. Mają one działanie uspokajające, a warto wiedzieć, że jedną z głównych przyczyn problemów z zaśnięciem są napięcia nerwowe i stres. Stąd też takie działanie może mieć sens. Wieczorami warto unikać także napojów kofeinowych i energetycznych, które zaburzają naturalny cykl organizmu. Wsparciem mogą być również preparaty ziołowe, bazujące między innymi na wyciągu z melisy, dostępne w aptece internetowej DOZ: https://www.doz.pl/apteka/k4957-Spokojny_sen.

Sposób numer 4: suplementacja magnezu i witaminy D

Jeśli chodzi o sposoby na sen, to warto przyjrzeć się również równowadze pierwiastków. Niedobór pewnych witamin i minerałów w organizmie może przyczyniać się do problemów z szybkim zasypianiem. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji należy udać się na badania, by poznać poziom magnezu i witaminy D w ciele. W przypadku pojawienia się niedoborów warto rozpocząć suplementację.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze