1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?

Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?

(Fot. materiały partnera)
Ból zęba czy głowy to powszechne dolegliwości, które mogą zdarzyć się każdemu. Zazwyczaj wystarczy wziąć wtedy tabletkę przeciwbólową, aby szybko pozbyć się dyskomfortu. Problem pojawia się natomiast, gdy bóle występują u kobiet w ciąży.

Wiele ciężarnych boi się sięgać po środki przeciwbólowe w przypadku różnych dolegliwości. Niepotrzebnie – istnieją leki, które można brać bezpiecznie w ciąży, aby szybko pozbyć się bólu głowy czy zęba. Jednym z takich specyfików jest paracetamol.

Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży?

Paracetamol to jeden z niewielu leków przeciwbólowych, które można stosować w okresie ciąży. Niewielka ilość medykamentu przenika do krwi dziecka, jak ma to miejsce zresztą w przypadku każdego rodzaju lekarstw. Niemniej paracetamol w ciąży podawany w niewielkich, terapeutycznych dawkach jest w pełni bezpieczny dla płodu i ciężarnej. Może być stosowany przez cały okres ciąży – również w pierwszym i ostatnim trymestrze. Popularnym lekkiej bazującym na paracetamolu jest Apap, który może być stosowany w przypadku gorączki, przeziębienia, bólu zęba czy głowy.

Należy przy tym wiedzieć, że absolutnie nie zaleca się stosowania w ciąży leków z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mogą one bowiem wywoływać groźne skutki uboczne, włącznie z poronieniem, przedwczesnym porodem albo śmiercią dziecka.

Dawkowanie paracetamolu w ciąży

Paracetamol jest bezpieczny w przypadku kobiet ciężarnych i rozwijającego się dziecka, jednakże pod warunkiem jego odpowiedniego stosowania. Należy zatem zachować ostrożność, przyjmując ten lek. Nie powinno się przyjmować go przez dłuższy czas (czyli powyżej 5 dni) oraz zbyt często. Nie wolno też przekraczać dozwolonej dawki, czyli 4 gramów na dobę. Po każdej aplikacji medykamentu należy zrobić przynajmniej 4-godzinną przerwę.

Przeciwwskazania

Paracetamol, jak zresztą każdy inny – również bezpieczny – lek, nie zawsze może być przyjmowany. Leku tego nie powinny spożywać kobiety cierpiące na ciężką niewydolność nerek lub wątroby i niektóre choroby wrodzone albo mające alergię na paracetamol bądź jakiś składniki tego leku, czyli kwas stearynowy, skrobię żelowaną, powidon czy wosk carnauba.

Objawy przedawkowania

Jak już wspomniano wcześniej, paracetamol należy przyjmować tylko w ściśle określonych dobowych dawkach. Pierwsze objawy przedawkowania, czyli przyjęcia zwiększonej dawki leku, są widoczne u ciężarnej dość szybko, nawet w ciągu ok. pół godziny od spożycia. Są to symptomy charakterystyczne dla stanu ogólnego zatrucia organizmu, takie jak m.in. brak łaknienia, bóle brzucha, bladość skóry, wysypka, zaburzenia orientacji, senność, wymioty bądź nudności, nadmierna potliwość albo osłabienie. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub też zaobserwowania objawów przedawkowania, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Paracetamol a inne leki

Paracetamolu nie powinno się stosować z niektórymi lekami, z którymi może on wchodzić w interakcje. Do owych farmaceutyków należą np. niektóre leki stosowane w schorzeniach wątroby (cymetydyna, ryfampicyna), wybrane leki przeciwpadaczkowe czy też inne leki zawierające paracetamol, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania tej substancji.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze