1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Masaż tajski – pasywna joga, która uwalnia napięcie

Podstawą masażu tajskiego jest intensywne działanie na liniach energetycznych i punktach spustowych, zwanych czasami punktami wyzwalania. (Fot. iStock)
Podstawą masażu tajskiego jest intensywne działanie na liniach energetycznych i punktach spustowych, zwanych czasami punktami wyzwalania. (Fot. iStock)
Nie ma nic wspólnego z relaksującym mizianiem po ciele olejkiem, a mimo tego coraz więcej zestresowanych Polaków korzysta z dobroczynnego działania masażu tajskiego. Bo rozluźnia ciało, rozciąga i pobudza energię. Warto jednak wiedzieć, że ta intensywna terapia nie jest odpowiednia dla każdego.

Rozmawiam z Evangeline W. Romero, terapeutką z Nice Spa w Warszawie. Evangelina jest Filipinką z międzynarodowym doświadczeniem w azjatyckich terapiach manualnych. Zanim trafiła do Nice Spa, pracowała w wielu luksusowych spa, między innymi na Filipinach i w Dubaju. Jej wiedza, doświadczenie i niezwykła energia poprawiają codzienną jakość życia wielu osób.

Evangeline W. Romero Evangeline W. Romero

Masaż tajski – na czym polega?
To nie jest zwykły masaż, to terapia manipulacyjna, w której wykorzystujemy kilka metod: przede wszystkim delikatne techniki uciskowe oraz rozciąganie, którego celem jest rozluźnienie ciała. Podstawą masażu tajskiego jest intensywne działanie na liniach energetycznych i punktach spustowych, zwanych czasami punktami wyzwalania.

Co to są punkty spustowe?
Punkty spustowe (ang. trigger points) to nadwrażliwe miejsca w ciele, różnego rodzaju zgrubienia, guzki w mięśniach wyczuwalne pod dłonią masażysty w naciągniętych pasmach powięzi. Są one przyczyną bólu, sztywności i napięcia w ciele. Mogą też powodować napięciowe bóle głowy. Podczas masażu tajskiego wykwalifikowany terapeuta poprzez uciski neutralizuje punkty spustowe – niweluje w ten sposób napięcie i ból, usuwa zakwasy oraz uwalnia przepływ energii.

Najczęściej napięte są mięśnie w okolicach szyi, obręczy barkowej, dolnej części pleców i obręczy biodrowej.
Warto jednak wiedzieć, że punkty spustowe często wcale nie znajdują się w miejscach, w których pacjent odczuwa ból. Jeśli na przykład kogoś bolą plecy, terapeuta będzie szukał punktów spustowych w dolnej części pośladków, żeby stamtąd uwolnić napięcie.

To oznacza, że terapeuta musi być wykwalifikowany, znać anatomię, wiedzieć gdzie uciskać.
Tak, to jest bardzo ważne. Oryginalny masaż tajski czerpie z podstawowych metod leczenia stosowanych w tradycyjnej medycynie Wschodu – akupunktury i akupresury, które opierają się na systemie meridianów. Wzdłuż meridianów znajdują się punkty, które są stymulowane przez nakłuwanie, nacisk lub ciepło w celu rozwiązania problemu zdrowotnego. Przy masażu tajskim stosujemy nacisk.
Jednym z elementów masażu tajskiego jest też refleksologia koncentrująca się na uciskaniu konkretnych miejsc na stopach i dłoniach. Masowanie miejsc zwanych refleksami wpływa korzystnie na ukrwienie narządów wewnętrznych oraz wzmacnia siły witalne organizmu.

Terapeuci, podczas masażu tajskiego, do uciskania używają nie tylko swoich dłoni…
Dla wielu osób, które przychodzą na masaż tajski po raz pierwszy, to może być zaskakujące, że masażysta oprócz swoich kciuków i dłoni wykorzystuje do pracy wiele części swojego ciała, bardzo intensywnie pracuje używając również łokci, przedramion, a także kolan i stóp.

Wyjaśnijmy – masaż tajski odbywa się na podłodze (materacu) albo specjalnym łóżku, nieco szerszym od tradycyjnego, na którym terapeuta, podczas wielu ćwiczeń i technik, ściśle współpracuje z pacjentem, zwłaszcza przy rozciąganiu.
O masażu tajskim mówi się często, że to pasywna joga – dużo w tym prawdy. Podczas masażu terapeuta intensywnie rozciąga ciało pacjenta – ćwiczenia wymagają oczywiście współpracy. Osoba masowana przyjmuje wiele pozycji, które wywodzą się z pięciu zasadniczych postaw jogi pasywnej: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej i odwróconej.

Dodatkowo warto wiedzieć, że oryginalny masaż tajski robi się bez użycia olejków – dlaczego?
W masażu tajskim zależy nam na działaniu uciskiem i dlatego nie stosujemy olejków, żeby terapeuta miał kontrolę nad siłą parcia, nie może być poślizgu. Oryginalny masaż tajski robi się „na sucho” i w odpowiednim ubraniu, żeby zapewnić komfort pacjentowi i terapeucie. Oczywiście jeśli ktoś życzy sobie lżejszą formę masażu i ma akurat taki dzień, że bardziej potrzebuje relaksującego gładzenia po skórze, w Nice Spa modyfikujemy formułę i robimy tak, jak życzy sobie klient. Jednak oryginalny masaż tajski robiony jest zawsze bez olejku.

Jak się przygotować do masażu tajskiego?
Nie należy jeść przynajmniej godzinę przed zabiegiem. Lepiej również nic nie pić. Zwłaszcza alkoholu ponieważ podczas masażu tajskiego możliwe jest podwyższenie ciśnienia tętniczego. Tuż przed zabiegiem, w gabinecie, pacjent jest proszony o założenie specjalnego stroju do masażu tajskiego – jest to obszerna bluzka i szerokie spodnie, wygodne do ćwiczeń rozciągających. Należy również zdjąć wszystkie ozdoby z ciała. Nie chodzi jedynie o komfort klienta i terapeuty, żeby nie zaczepić, czy poranić ciała, ale przede wszystkim o to, by materiały z których zrobione są nasze ozdoby nie zakłócały przepływu energii.

Od czego zaczyna się masaż tajski?
Zwykle od otarcia stóp ciepłym ręcznikiem. W Nice Spa każdy zabieg, również masaż tajski zaczynamy od przyjemnej kąpieli stóp. W drewnianej kanie przygotowujemy ciepłą wodę z ziołami – imbirem i trawą cytrynową, które tworzą napar detoksykujący, dodatkowo stopy peelingujemy solą himalajską, co daje natychmiastowe bardzo przyjemy uczucie lekkości. Dodatkowo częstujemy pacjentów naparem z mango, by mogli poczuć się jak na wakacjach w Azji.

Czy każdy może skorzystać z relaksującej techniki masażu tajskiego? Czy są jakieś przeciwskazania?
Klasyczny masaż tajski jest zalecany przede wszystkim osobom, które są podatne na stres, mają bóle mięśniowe, kręgosłupa, czy nerwobóle. Na pewno jest to również świetny sposób na regenerację i odzyskanie równowagi energetycznej dla osób wysportowanych oraz aktywnych.
Jednak nie wszystkie techniki oraz pozycje stosowane w masażu tajskim są dobre dla wszystkich – zwłaszcza jogowe pozycje rozciągające.
Nie jest to terapia odpowiedni dla osób starszych i tych, które prowadzą bardzo bierny tryb życia – nie robią nic poza siedzeniem za biurkiem. Dla nich techniki stosowane podczas masażu tajskiego będę po prostu zbyt intensywne.
Przeciwskazaniami zdrowotnymi są: wysokie ciśnienie, poważne zwyrodnienia kręgosłupa, sztuczne stawy, osteoporoza, ciąża, choroby neurologiczne wpływające na rdzeń kręgowy, leczenie onkologiczne.

Czy azjatyckie podejście do masażu różni się od europejskiego?
Masaż tajski, jako część kultury Azji, koncentruje się na przepływie energii przez ciało i utrzymaniu harmonii. Różnica między podejściem europejskim i azjatyckim jest taka, że azjatyckie techniki mają zawsze na uwadze dystrybucję tej energii oraz pracę z ciałem, często bardzo głęboką, leczniczą. W stylu europejskim wykorzystuje się techniki gładzenia i oklepywania – ich celem jest przede wszystkim relaks.

Czy masaż tajski powinien boleć?
Masaż tajski może być odczuwalny dla osób masło elastycznych, niezbyt wysportowanych, nierozciągniętych, ze sztywnymi plecami. To nie jest najlepszy sposób na relaks dla ludzi zupełnie nieaktywnych.

Dlaczego Polacy tak bardzo pokochali masaż tajski? Staje się on coraz bardziej popularny.
Bo to terapia, która oferuję kilka rzeczy w jednym – jest treningiem dla ciała, relaksem dla umysłu i daje poprawę ogólnego samopoczucia. Przede wszystkim to bardzo potrzebne ciału rozciąganie relaksujące mięśnie, które podczas masażu tajskiego robi za nas terapeuta, co jest bardzo przyjemne. To również rozciąganie naszych stawów, bardzo często usztywnionych przez siedzący tryb życia. Przez techniki uciskowe natychmiast odpływa z ciała stres. Po sesji masażu tajskiego czuć przypływ energii, ponieważ wszystkie techniki pobudzają cyrkulację krwi oraz limfy, co dotlenia mięśnie, organy wewnętrzne, promuje wzrost komórek i poprawia samopoczucie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze