1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kiedy pęcherz odmawia posłuszeństwa – co warto wiedzieć na temat nietrzymania moczu?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Dla wielu osób zdarzające się sporadycznie upuszczenie kilku kropel moczu zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Często zjawisko to pozostaje bagatelizowane nawet wtedy, kiedy zaczyna pojawiać się coraz częściej. Niekiedy wynika to z niskiej świadomości, czym jest nietrzymanie moczu. Innym razem jest formą zaprzeczania jego obecności wynikającą z poczucia wstydu. Utrata kontroli nad pęcherzem wciąż jest bowiem postrzegana jako wstydliwy problem osób starszych. Tymczasem okazuje się, że tak naprawdę na skutek działania różnych czynników może pojawić się ona w każdym wieku. Czym tak naprawdę jest nietrzymanie moczu? Jakie są jego objawy i jak z nim skutecznie walczyć? Pora dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Mianem nietrzymania moczu (NTM) określa się każdorazowe oddanie choćby kilku jego kropel, które odbywa się w sposób mimowolny, niekontrolowany przez pacjenta. Pierwszym zwiastunem utraty kontroli nad pęcherzem jest zazwyczaj upuszczanie niewielkiej ilości moczu podczas wykonywania czynności związanych z większym wysiłkiem oraz podczas kichania lub kasłania. W każdej z tych sytuacji w jamie brzusznej wzrasta bowiem ciśnienie, w wyniku czego pojawia się nacisk na cewkę moczową. Jeżeli mięśnie odpowiedzialne za kontrolę jej ujścia są osłabione, wówczas pojawia się niekontrolowany wyciek moczu. Do osłabienia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za sprawowanie kontroli nad pęcherzem może dochodzić na skutek działania różnych czynników. Od ich charakteru uzależniony jest przebieg dolegliwości.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Wśród czynników przyczyniających się do osłabienia siły mięśni dna miednicy wymienia się zarówno te o charakterze przejściowym, jak i stałym. Do pierwszej grupy przyczyn NTM zalicza się przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego, zażywanie niektórych leków, nadużywanie takich substancji jak alkohol i kofeina, a także przebyte zabiegi chirurgiczne. W przypadku tych ostatnich pojawia się w okresie rekonwalescencji i zazwyczaj mija po powrocie do pełnej sprawności. Do drugiej grupy czynników zalicza się naturalne procesy starzenia organizmu, a także zmiany hormonalne zachodzące w organizmie u mężczyzn w okresie andropauzy, u kobiet zaś menopauzy.

Czy nietrzymanie moczu da się wyleczyć?

Do wyeliminowania nietrzymania moczu o charakterze przejściowym zazwyczaj wystarcza usunięcie głównej przyczyny odpowiedzialnej za jego wystąpienie. NTM o charakterze stałym zaś wymaga wdrożenia odpowiednich metod postępowania.

W leczeniu nietrzymania moczu wykorzystuje się przede wszystkim farmakoterapię. Często jest ona uzupełniana fizjoterapią skoncentrowaną na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie Kegla. Ich wykonywanie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty, gdyż niewłaściwe ćwiczenia mogłoby nie tylko nie pomóc, ale wręcz nasilić problem. U osób, u których utrata kontroli nad pęcherzem jest zaawansowana, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Wybór metody leczenia uzależniony jest od rodzaju przyczyny odpowiedzialnej za utratę kontroli nad pęcherzem oraz stopnia jej zaawansowania. Wpływ na skuteczność leczenia ma też czas pomiędzy wystąpieniem pierwszych objawów nietrzymania moczu a zgłoszeniem się do lekarza. Szybko pojęte działania dają większe szanse na powrót do pełnej sprawności. Niestety nie zawsze podjęcie leczenia umożliwia odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Zdarza się, że pomaga ono jedynie zminimalizować skutki dolegliwości odczuwane przez pacjenta.

Sposoby na nietrzymanie moczu

Skutecznym sposobem na walkę ze skutkami NTM jest dbanie o higienę intymną w należyty sposób. Co to oznacza? Poza częstym myciem i zmianą bielizny osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu powinny stosować na co dzień chłonne produkty, takie jak wkładki, majtki chłonne lub pieluchomajtki. Ich stosowanie znacznie ułatwia utrzymanie wysokiego poziomu higieny intymnej, ogranicza ryzyko przeciekania, a przez to poprawia odczuwany przez pacjenta komfort. Wybór rodzaju produktów chłonnych powinien być podyktowany stopniem zaawansowania utraty kontroli nad pęcherzem oraz indywidualnymi potrzebami w tym zakresie. Najwyższy stopień ochrony zapewniają pieluchomajtki. Wkładki zaś bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku mimowolnego oddawania niewielkich ilości moczu. Warto wybierać produkty o wysokiej jakości, wykonane z materiałów bezpiecznych dla skóry. To bardzo istotne, gdyż mają one bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą miejsc intymnych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze