1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Trójogniskowe soczewki PanOptix − czyli dobre widoki na przyszłość po 40. i 60. roku życia

Renata Przemyk, ambasadorka trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix firmy Alcon (Fot. materiały partnera)
Renata Przemyk, ambasadorka trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix firmy Alcon (Fot. materiały partnera)
Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix firmy Alcon należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie soczewek wewnątrzgałkowych. Ich innowacyjna konstrukcja optyczna sprawia, że zapewniają dobre widzenia zarówno do bliży, dali, jak i odległości pośrednich. Stosuje się je podczas zabiegu usunięcia zaćmy oraz jednej z trwałych metod korekcji wzroku – zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE). Dla kogo są stworzone i kiedy można je zastosować?

Problemy ze wzrokiem często pojawiają się wiekiem

Część problemów ze wzrokiem jest nieuchronną konsekwencją upływających lat. Jedną z nich jest prezbiopia, która jest efektem utraty zdolności akomodacyjnej przez oko. Osoby z prezbiopią doświadczają pogorszenia widzenia na bliskie odległości. Żeby przeczytać gazetę czy skorzystać ze smartfona, muszą odsuwać je jak najdalej od oczu. Prezbiopia rozwija się zasadniczo u wszystkich osób po 40. roku życia, u każdego w indywidualnym tempie.

Drugim problemem związanym ze wzrokiem i wiekiem, równie powszechnym co prezbiopia, jest zaćma. To choroba polegająca na utracie przejrzystości przez soczewkę oka – w wyniku tego zmętnienia do oka dostaje się mniej światła. Przez to widziane obrazy stają się nieostre, a kolory tracą intensywność. Zaćma w zaawansowanym stadium może doprowadzić do znacznego upośledzenia widzenia, a nawet do całkowitej ślepoty.

Zarówno zaćma, jak i prezbiopia istotnie wpływają na komfort życia, szczególnie jeśli jesteśmy aktywni. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, gdy takie problemy pojawiają się u osób, które wcześniej miały już wadę wzroku – dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm.

Jak radzić sobie z wadami wzroku?

Korekcja zaawansowanej prezbiopii, która utrudnia widzenie także odległości pośrednich, oraz takiej, która występuje razem z innymi wadami wzroku, wymaga zastosowania zaawansowanych okularowych szkieł progresywnych lub multifokalnych soczewek kontaktowych. Niektóre osoby posługują się kilkoma parami okularów, zmieniając je w zależności od wykonywanej czynności, co stanowi znaczne utrudnienie w codziennym życiu.

W przypadku wystąpienia zaćmy jedyną możliwością przywrócenia wyraźnego widzenia jest zabieg chirurgiczny. Polega on na wymianie naturalnej soczewki oka, która uległa zmętnieniu, na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Obecnie dzięki trójogniskowym soczewkom wewnątrzgałkowym, takim jak PanOptix, taki zabieg może jednocześnie wyeliminować inne problemy ze wzrokiem – prezbiopię, astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa zapewnia dobre widzenia zarówno do bliży, dali, jak i odległości pośrednich, a w wersji torycznej koryguje również astygmatyzm. Zabieg usunięcia zaćmy może być więc jednocześnie zabiegiem refrakcyjnym.

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki i dlaczego warto się na nią zdecydować

Trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe mogą być również zastosowane u osób, które nie mają jeszcze zaćmy, ale chcą trwale rozwiązać swoje problemy z widzeniem wynikające z prezbiopii i wad wzroku. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE, ang. Refractive Lens Exchange) jest alternatywą dla laserowej korekcji wzroku i polecany jest zwłaszcza osobom po 40. roku życia, z wysokimi wadami wzroku i prezbiopią, oraz tym, którzy z różnych powodów, takich jak np. cienka rogówka czy zespół suchego oka, są zdyskwalifikowane do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi RLE, zyskują całkowitą niezależność od okularów czy soczewek korekcyjnych. Niezwykle ważne jest to, że osoby te nie doświadczą w przyszłości problemów z zaćmą, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zmniejszenia jakości widzenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ zaćma jest zmętnieniem naturalnej soczewki oka, a ta podczas zabiegu RLE zostaje zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Na taki krok, ze względu na zespół suchego oka oraz niemożność przyzwyczajenia się do noszenia okularów, zdecydowała się Renata Przemyk. Zachwycona efektami i wygodą, jakie dają soczewki Alcon, stała się ambasadorką marki i na podstawie własnych doświadczeń promuje zabieg RLE jako najlepszą metodę leczenia wad wzroku.

Renata Przemyk, ambasadorka trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix firmy Alcon (Fot. materiały partnera) Renata Przemyk, ambasadorka trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix firmy Alcon (Fot. materiały partnera)

Zabieg RLE technicznie nie różni się niczym od zabiegu usunięcia niewielkiej zaćmy. Główną różnicą jest to, że RLE dąży do uzyskania wyraźnego widzenia u osób z wadą wzroku przy braku zaćmy, ale też możliwości zapewnienia widzenia bez okularów. Eksperci rekomendują wybór soczewek wewnątrzgałkowych, które mają wskazanie do zabiegów RLE, bo tylko takie pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak halo i glare. Zaliczają się do nich np. soczewki z linii PanOptix. Zabieg RLE, tak jak wszystkie procedury medyczne, nie jest rozwiązaniem wskazanym dla każdego i wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego powinien być poprzedzony rozmową i badaniami kwalifikacyjnymi, a o możliwości jego wykonania zawsze decyduje specjalista.

Soczewki PanOptix Alcon – trwały sposób na problemy ze wzrokiem

Wykonując codzienne czynności, takie jak praca z komputerem, patrzymy najczęściej na odległość ok. 60 cm. Dlatego, aby uniknąć potrzeby zakładania wtedy okularów, najbardziej korzystne jest wszczepienie trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych, które, tak jak soczewki PanOptix, mają punkt skupiania światła dla odległości pośrednich ustawiony tak, by zapewniać ostre widzenie właśnie na takim dystansie. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre soczewki trójogniskowe mogą mieć ustawiony punkt skupiania światła dla odległości pośrednich poza zakresem najbardziej naturalnym dla przeciętnej osoby. Niektóre z nich zaprojektowane są np. tak, by zapewniać najlepsze widzenie odległości pośrednich na dystansie ok. 80 cm.

Soczewki trójogniskowe, w tym soczewki PanOptix dostępne są wyłącznie w prywatnych klinikach okulistycznych – zarówno w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy, jak i RLE. Choć leczenie zaćmy jest refundowane, to pacjenci nie mogą dopłacać do zabiegu na NFZ, by dostać soczewki trójogniskowe – jedyną opcją jest płatny zabieg w prywatnej klinice, którego koszty zależą od wybranych w rozmowie ze specjalistą metody (np. z wykorzystaniem lasera femtosekundowego) i soczewki. Zabieg RLE nie jest więc refundowany.

Lista klinik, które oferują pacjentom trójogniskową soczewkę PanOptix znajduje się na stronie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze