1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Porozmawiajmy o menopauzie: dojrzała znaczy piękna

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Czas nie musi działać na niekorzyść twojej urody. W jej zachowaniu pomogą nowoczesne kremy, które pozwolą ci z dumą spoglądać w lustro. O tym, jak zimą pielęgnować skórę w wieku okołomenopauzalnym, rozmawiamy z dr hab. n.med. Ewą Trznadel-Grodzką, specjalistą dermatologiem.

Po czym poznać, że w skórze zachodzą zmiany okołomenopauzalne?
Z czasem obserwujemy, że nasza skóra robi się wiotka, przegrywa z grawitacją i w konsekwencji pojawiają się na niej zmarszczki. Zmienia się gęstość, jędrność i poziom nawilżenia skóry. U niektórych osób pośrodku twarzy widać rozszerzone pory. Zmieniają się także proporcje twarzy, opadają policzki i tworzą się bruzdy. A żeby tego było mało, to czasem dochodzi jeszcze tzw. pstry wygląd skóry, czyli poszerzone naczynka i zmiany barwnikowe.

Kiedy możemy spodziewać się tych zmian?
Statystycznie wiek menopauzy naturalnej to 51 lat, ale dotyka ona już kobiety 40-letnie lub dopiero 60-letnie.

Czy wszyscy starzejemy się w ten sam sposób?
Starzenie mamy zapisane w genach, ale dużo większy wpływ mają tzw. czynniki środowiskowe. W wieku okołomenopauzalnym na jaw wychodzą wszystkie grzechy młodości. Kiedy mamy 20 lat i leżymy w pełnym słońcu na egzotycznej plaży, to mało kto wybiega w przyszłość i myśli o starzeniu się. A każde niekontrolowane opalanie przyspiesza pojawienie się zmarszczek. Również nasza mimika, którą nie zawsze kontrolujemy, przez lata się utrwala i pozostawia ślady w postaci bruzd na twarzy.

Jakie procesy zachodzą w skórze, która traci napięcie i jędrność?
Przede wszystkim degeneracji ulegają włókna kolagenowe, stanowiące podporę skóry, i zanikają włókna elastyny, które odpowiadają za sprężystość. Maleje ilość glikozaminoglikanów (GAG) i kwasu hialuronowego, o których potocznie mówi się, że są to makrogąbki, które chwytają i zatrzymują wodę w skórze. To z kolei skutkuje spadkiem grubości skóry, która nie radzi sobie z wiązaniem wody.

Dlaczego tak ważne są estrogeny?
W miarę upływu czasu jajniki produkują coraz mniej hormonów juwenilnych, m.in. estrogenów. A to one ratują skórę przed starzeniem, bo stymulują syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Estrogeny wpływają też na podziały komórkowe w naskórku, co przyspiesza jego złuszczanie. Po 40. roku życia, kiedy zaczyna ich brakować, proces ten wydłuża się z 28 nawet do 35 dni.

Czy od tych zmian można uciec?
Nie da się ich całkowicie uniknąć, bo starzenie jest wpisane w każdą komórkę skóry, ale można je znacząco spowolnić. Trzeba jak najwcześniej zacząć profilaktykę, prowadzić zdrowy tryb życia, chronić skórę przed słońcem, odpowiednio ją oczyszczać i przede wszystkim codziennie stosować pielęgnację dobraną do potrzeb skóry w tym wieku.

Jak powinnyśmy dbać o skórę, kiedy pojawiają się na niej pierwsze oznaki menopauzy?
Pielęgnacja przeciwstarzeniowa łagodząca skutki zmian hormonalnych powinna opierać się na intensywnym nawilżaniu, odżywianiu skóry, wspieraniu funkcji obronnych i ochronnych naskórka oraz pobudzaniu jego zdolności regeneracyjnych. Te trzy zadania doskonale realizuje pielęgnacja bogata w lipidowe składniki aktywne o olejowych formulacjach.

Z jakich etapów powinien składać się codzienny rytuał pielęgnacyjny?
Podstawa to oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka, makijażu i sebum. Polecam łagodne olejowe syndety, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Na co dzień odpowiednie będą kremy odżywcze i nawilżające z kojącymi formułami. Na noc wybierajmy preparaty wspierające regenerację, bogate w lipidy, fitohormony i antyoksydanty. Mocno wysuszonej i napiętej skórze ulgę przyniesie serum. Ma wyższe stężenie składników aktywnych i działa niemal natychmiastowo.

O szkodach, jakie powoduje na skórze słońce, wiemy już bardzo dużo. Ostatnio, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, coraz więcej mówi się o smogu. W jaki sposób jest on powiązany ze starzeniem się skóry?
Pyły i substancje gazowe wchodzące w skład smogu ze względu na swój rozmiar (poniżej 2,5 mikrometra PM 2,5 i poniżej 10 mikrometrów PM10) łatwo przenikają przez barierę ochronną naskórka i dostają się w głąb skóry. Powodują osłabienie bariery ochronnej i degradację lipidów naskórka odpowiedzialnych za nawilżenie. Przyczyniają się też do nadprodukcji wolnych rodników, powstania stanów zapalnych i trądziku różowatego. Konsekwencją działania smogu jest słabsza regeneracja naskórka, suchość, utrata jędrności, a w efekcie przedwczesne starzenie się skóry.

Jak możemy się chronić przed smogiem?
Do pielęgnacji dziennej należy wybierać produkty, które wykazują działanie anti-pollution. Mają one za zadanie chronić skórę przed wnikaniem do niej cząsteczek zanieczyszczeń oraz przeciwdziałać skutkom ich działania. Taką funkcję spełniają olejowe receptury Oilage Dermedic.

Dr hab. n.med. Ewa Trznadel-Grodzka, specjalista dermatolog (Fot. materiały partnera) Dr hab. n.med. Ewa Trznadel-Grodzka, specjalista dermatolog (Fot. materiały partnera)

Nie daj się emocjom

Ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ściśle związane są wahania nastroju. Zdarza się, że emocje odmawiają Ci posłuszeństwa? Do głosu dochodzą gniew, złość czy lęk? Nie daj im za wygraną. Pomyśl sobie, że to naturalne, nie karz się za to, co odczuwasz, znajdź czas, żeby się sobą zaopiekować. Jesteś kobietą dojrzałą, znasz swoją wartość, jesteś aktywna i ciekawa świata. Uprawiaj sport, więcej czytaj lub wybierz się w podróż życia. Zadbaj koniecznie o swój relaks, bo zmęczona twarz dodaje nam lat.

Zrezygnuj ze słodkości

Chcesz opóźnić pojawienie się kolejnych zmarszczek? Wyklucz z diety cukier, gdyż przyspiesza on starzenie się skóry. Powoduje procesy glikacji, zachodzące na skutek połączenia z głównymi białkami podporowymi skóry: kolagenem i elastyną. Powoduje to ich usztywnienie, czego konsekwencją jest utrata napięcia i elastyczności.

Chroń się przed smogiem

W opinii wielu lekarzy ochrona skóry przed smogiem staje się równie ważna, co konieczność obrony przed promieniowaniem słonecznym. Oprócz stosowania specjalistycznych kremów z dodatkiem lipidów i antyoksydantów należy regularnie oczyszczać skórę. Po przyjściu do domu warto od razu przemyć twarz delikatnym syndetem z kompleksem anti-pollution, a następnie wklepać warstwę kremu.

Dojrzała i wrażliwa

Zdarza się, że po 40. urodzinach twoja skóra staje się bardziej wrażliwa, a nawet nadreaktywna. Objawia się to zaczerwienieniem, pieczeniem i zwiększonym napięciem. Dzieje się tak dlatego, że sucha i mniej elastyczna skóra szybciej reaguje na drażniące działanie czynników środowiskowych oraz np. na niektóre składniki kosmetyków. Dlatego osoby z wrażliwą skórą muszą ostrożnie korzystać z zabiegów, uważać na dietę oraz wybierać do codziennej pielęgnacji preparaty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie i klinicznie.

Receptury dla skóry dojrzałej

Dla kobiet, które wkraczają w wiek okołomenopauzalny, powstała , łącząca w sobie aktywne składniki pochodzenia naturalnego, które intensywnie oddziałują na wrażliwą skórę, nie powodując podrażnień. Gama Dermedic OILAGE to innowacyjne receptury łączące w sobie bogactwo olejów z lekką w aplikacji formułą kremu. Sercem tej gamy jest innowacyjny kompleks TriOleum, czyli połączenie 3 olejów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W jego skład wchodzi:

  • Olej z soi składający się m.in. z lecytyny, ograniczającej transepidermalną utratę wody oraz witaminy młodości, czyli witaminy E.
  • Olej z awokado, zawierający niezbędne dla regeneracji i wyglądu skóry, witaminy A, E, D oraz B3.
  • Olej z wiesiołka dostarczający skórze minerałów, takich jak: cynk, selen, magnez i wapń.

Kompleks trzech olejów w połączeniu z izoflawonami sojowymi, czyli fitoestrogenami stymulującymi produkcję kwasu hialuronowego, umożliwia wielokierunkowe działanie na skórę. Dodatkowym składnikiem tej gamy jest Menofit, czyli oczyszczone peptydy z liści karczocha, które dodatkowo zagęszczają strukturę skóry, zwiększają ilość kwasu hialuronowego i wygładzają zmarszczki. W recepturach kremów Oilage znajdziemy również Reforcyl – opatentowany kompleks ekstraktu z gynostemmy, czystka i L-glutaminy, który wspiera antyoksydacyjny system obronny skóry i redukuje głębokość zmarszczek. W odżywczym kremie na dzień Oilage zastosowano dodatkowo formułę termoregulacyjną CoolPoint, która działa dwutorowo – chłodzi nadmiernie rozgrzaną skórę i jednocześnie chroni ją przed wzrostem temperatur podczas uderzeń menopauzalnych. W każdym preparacie znajduje się również chroniąca przed smogiem formuła Anti-Pollution, która stymuluje funkcje obronne naskórka.

przywracający gęstość skóry poprawia jej grubość, elastyczność i gładkość, a dzięki formule CoolPoint chłodzi skórę.

Krem na dzień (Fot. materiały partnera) Krem na dzień (Fot. materiały partnera)

Skoncentrowany krem przeciwzmarszczkowy pod oczy rewitalizuje skórę, redukuje opuchliznę i cienie pod oczami.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy (Fot. materiały partnera) Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy (Fot. materiały partnera)

Serum antyoksydacyjne intensywnie rewitalizuje skórę, chroni przed wolnymi rodnikami, poprawia nawilżenie, przywraca spójność i gęstość naskórka

Serum antyoksydacyjne (Fot. materiały partnera) Serum antyoksydacyjne (Fot. materiały partnera)

Naprawczy krem na noc przywracający gęstość skóry intensywnie regeneruje skórę, usuwa oznaki zmęczenia, redukuje zmarszczki.

Krem na noc (Fot. materiały partnera) Krem na noc (Fot. materiały partnera)

Produkty są dostępne w aptekach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze