1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dlaczego zdrowa żywność jest ważna?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Lekarze biją na alarm – jedną z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji jest otyłość. Jak podają statystyki - około 28% wszystkich mężczyzn i 21% wszystkich kobiet, cierpi na nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale coraz częściej także dzieci i młodzieży.

Rosnąca masę ciała to wynik wielu czynników – m.in. szerszego dostępu do produktów niezdrowych, gwarantujących szybkie zaspokojenie głodu, naszprycowanych konserwantami i „ulepszaczami” smaku, które pobudzają apetyt. Coraz mniejsza koncentracja na konieczności zbilansowania posiłku i nieczytanie etykiet to równia pochyła dla naszego zdrowia.

Dlatego też coraz częściej podkreśla się, jak ważna jest zdrowa żywność i wybieranie sklepów, które gwarantują nam produkty pozbawione składników szkodliwych i niebezpiecznych. Czy naprawdę jesteśmy tym, co jemy?

ABC odżywiania

Odżywianie jest podstawowym procesem życiowym człowieka, bez którego nie moglibyśmy poprawnie funkcjonować. To dzięki zawartości talerza nasz organizm może koncentrować się, regulować procesy, pracować, uprawiać sport.

Nie jest tajemnicą, że zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie zdrowej żywności i zbilansowana dieta może nie tylko zahamować proces starzenia, ale także wspiera mechanizmy, które dzieją się wewnątrz organizmu. To, co jesz, wpływa na twój układ neurologiczny, wydalniczy, pokarmowy i nierzadko - na stan Twojej skóry, paznokci i włosów.

Co ważne – na odpowiednio zbilansowanym posiłku zyska również twój mózg, który za „dobre paliwo” podziękuje ci lepszą koncentracją, kreatywnością i efektywniejszą zdolnością zapamiętywania.

Co się dzieje, gdy jemy niezdrową żywność?

Znasz to uczucie, gdy ogarnia cię ogromna bezsilność, zmęczenie i brak chęci do wykonywania codziennych obowiązków? Czy wypadają ci włosy? Czy twoja skóra nabrała lekko szarego odcienia? Czy twoje wyniki badań wskazują, że w organizmie dzieje się walka lub istnieje stan zapalny? Czy często chorujesz, nie tylko w okresie jesienno-zimowym?

Wszystkie te elementy to pewne sygnały, które daje ci twój organizm. Bardzo często przyczyną ich pojawienia się jest niewłaściwa dieta – np. wzbogacona o produkty nasycone GMO, antybiotykami, stymulatorami wzrostu i konserwantami, które zatruwają Twój organizm od środka.

Niemalże każdy produkt, klasyfikowany jako fast food, posiada dodatki smakowe i barwiące, a także aromaty, które są główną przyczyną alergii, nowotworów i chorób cywilizacyjnych.

Dlaczego wszystkie te elementy pojawiają się w składach popularnych produktów spożywczych? Głównie dlatego, że producenci, aby zmniejszyć koszty produkcji, stosują pewne triki, które mają za zadanie np. przedłużyć świeżość jogurtu, ketchupu czy dżemu.

W ostateczności, społeczeństwo dość niefrasobliwie sięga po produkty, rzadko kiedy czytając naklejony etykiety. A szkoda, bo na sklepowych półkach, odnaleźć możemy np.:

  • Składniki z grupy „E” - co ważne nie wszystkie składniki oznaczone symbolem E są szkodliwe (w rzeczywistości każdy z dodatków musi zostać przebadany, aby zostać dopuszczonym do spożycia). W tym wypadku szkodliwy jest ich nadmiar, dlatego zwróć szczególną uwagę na etykiety naklejane na np. puszkach, słoikach, torebkach instant i zupkach ekspresowych. Wśród najczęściej stosowanych są m.in. E112, E128 i E220, czyli dwutlenek siarki, który przedłuża świeżość np. warzyw i owoców.
  • Azotany - dodatek poprawiający smak wędlin, nadający im intensywnego, pozornie zdrowego, różowego koloru. Najczęściej stosowany jest azotan sodu V i azotan sodu III, który neutralizuje dodawane do mięs przeciwutleniacze.
  • Kwas fosforowy - najczęściej występujący w napojach gazowanych. Wykazuje się silnymi właściwościami demineralizującymi, wpływając na wypłukiwanie cennych składników z naszych kości i zębów.
  • Karagen - jeden z najczęściej stosowanych zagęszczaczy, stosowanych na przykład w galaretkach i dżemach. Składnik ten wykazuje się właściwościami rakotwórczymi, powodując owrzodzenie jelit.
  • Guma arabska - silny alergen, wpływający na zmiany skórne. Najczęściej stosuje się go w słodyczach, takich jak, np. czekoladowe pralinki.
  • Glutaminian sodu - najpopularniejszy wzmacniacz smaku, stosowany najczęściej w kostkach bulionowych. Co ciekawe - lekarze wskazują, że istnieje coś takiego, jak uzależnienie od glutaminianu sodu, którego znajdziemy głównie w produktach mocno przetworzonych. Nadmiar glutaminianu w diecie powoduje zaburzenia nastroju, bezsenność, zaburzenia rytmu serca i oczywiście otyłość.

Zdrowa żywność… czyli?

Od lat naukowcy na całym świecie próbują poznać i określić, czym właściwie jest zdrowa żywność. W dużym uproszczeniu są to produkty oparte na ekologicznej uprawie, bezpieczeństwie składników i na przejrzystości działań, prowadzonych przez producenta.

Oczywiście zdrowa żywność to pojęcie względne i każdy może rozumieć je w dowolny sposób. W rzeczywistości jednak chodzi o to, aby wybierać produkty posiadające stosowne certyfikaty i aby dobierać produktu bazujące na naturalnym i bezpiecznym składzie. Ważnym jest, aby producenci przestrzegali odpowiednich norm produkcyjnych oraz działali z myślą o bezpieczeństwie naszej planety. Producenci, którzy działają zgodnie z filozofią less waste i przestrzegają norm, związanych z ekologią, zużywają nawet o 50% mniej energii, wspierając tym samym naszą planetę, która ma ograniczone zasoby.

Co więcej - badania przeprowadzone w USA, głównie przez Uniwersytet Virginia, wskazały, że produkty ekologiczne posiadają nawet ponad 20% więcej żelaza; prawie 30% więcej magnezu i o ponad 15% mniej szkodliwych azotynów. Ponadto warzywa i owoce z upraw ekologicznych posiadają więcej antyoksydantów, które np. przeciwdziałają starzeniu się skóry.

Co możesz zrobić? Wybieraj , gwarantujący dostawę świeżych, najwyższych jakości produktów. Pamiętaj, że w ten sposób dbasz o swój organizm, dostarczając mu najcenniejszych witamin i składników odżywczych. Nie odmawiaj sobie składników, które mają za zadanie zagwarantować ci sprawność i doskonałe samopoczucie – tu chodzi o Twoje życie!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze