1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak przygotować się do porodu i pierwszych tygodni po narodzinach dziecka?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Dziewiąty miesiąc to czas, kiedy przyszła mama zaczyna coraz częściej myśleć o porodzie i o tym, że już niedługo powita na świecie swojego maluszka. Poród i pierwsze tygodnie spędzone z noworodkiem to czas zarówno piękny i radosny, jak i trudny. Sprawdź, jak przygotować się do tego wyjątkowego okresu.

Wyprawka do szpitala

Jednym z podstawowych elementów przygotowania do porodu jest skompletowanie wyprawki do szpitala. Należy pamiętać zarówno o potrzebach dziecka, jak i mamy. Warto przygotować dwie osobne torby, co znacznie usprawni zlokalizowanie rzeczy przeznaczonych dla każdej ze stron. Wyprawka do szpitala powinna być gotowa już na kilka tygodni przed terminem porodu – nigdy nie wiadomo przecież, kiedy zacznie się akcja porodowa. Kompletowanie można zacząć pod koniec 7. lub na początku 8. miesiąca ciąży.

Wyprawka do szpitala dla mamy

W wyprawce do szpitala dla mamy powinny znaleźć się rzeczy potrzebne przed porodem, w jego trakcie oraz po porodzie. Nie oznacza to jednak, że torba powinna pękać w szwach. Należy skupić się na najpotrzebniejszych akcesoriach, które znacznie ułatwią pobyt w szpitalu.

Zacznijmy od tych elementów wyprawki, które są niezbędne do przyjęcia na oddział. W pierwszej kolejności zadbaj o zabranie dowodu osobistego, karty ciąży oraz dokumentacji medycznej. Potrzebny będzie również NIP pracodawcy lub osobisty, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Nie zapomnij też o lekach, które przyjmujesz.

Do torby z wyprawką włóż:

  • wygodne ubrania,
  • koszule nocne,
  • szlafrok,
  • bieliznę i skarpetki,
  • 2 ręczniki,
  • kapcie oraz klapki pod prysznic,
  • 2 biustonosze do karmienia,
  • kosmetyki (m.in. szampon, żel pod prysznic, dezodorant, delikatny płyn do higieny intymnej, produkty pielęgnacyjne),
  • chusteczki higieniczne oraz ręcznik papierowy,
  • wkładki laktacyjne.

Co jest potrzebne do porodu? Przede wszystkim koszula porodowa lub luźny podkoszulek. Pamiętaj jednak, że ubrania te mogą pobrudzić się w trakcie porodu i będzie trzeba je po prostu wyrzucić.

Wraz z przyjściem dziecka na świat rozpoczyna się połóg, dlatego zadbaj o przygotowanie wyprawki do szpitala również pod tym kątem. Niezbędne będą jednorazowe przewiewne majtki poporodowe oraz podpaski lub wkłady poporodowe. Specjalne środki higieniczne zapewnią większy komfort w tym szczególnym okresie. Weź ze sobą wodę niegazowaną, kubek i sztućce, pieniądze, telefon oraz ładowarkę. Przyda się także zapas przekąsek (również dla przyszłego taty), bo na miejscu nie zawsze jest możliwość kupienia czegoś do jedzenia, zwłaszcza gdy poród zacznie się wieczorem lub nocą.

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Kompletując wyprawkę dla noworodka do szpitala, należy pamiętać, że pobyt może się lekko przedłużyć. Mogą wpłynąć na to: cesarskie cięcie, problemy z karmieniem lub żółtaczka u dziecka.

Wyprawka dla noworodka – lista:

  • 4 body z krótkim lub długim rękawem,
  • 4 pary pajacyków lub śpioszków,
  • 2 pary skarpetek,
  • 2 bawełniane czapeczki bez sznurków,
  • rękawiczki niedrapki,
  • pieluszki dla noworodka,
  • kocyk,
  • rożek lub śpiworek,
  • ok. 5 tetrowych lub flanelowych pieluszek,
  • dziecięcy ręcznik z kapturkiem.

Do pielęgnacji noworodka w szpitalu niezbędne będą: chusteczki nawilżane, oliwka dla dzieci, krem do pupy dla noworodka, jałowe gaziki i sól fizjologiczna. Zaleca się, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się po powrocie do domu. Kosmetyki do kąpieli noworodka potrzebne będą więc dopiero po wyjściu ze szpitala. Pamiętaj też o wcześniejszym zakupie fotelika samochodowego, w którym bezpiecznie przewieziesz dziecko.

Przed przygotowaniem wyprawki do szpitala dla noworodka warto skontaktować się też ze szpitalem, aby określić, co jest wymagane podczas pobytu. Zdarza się, że większość kosmetyków dla noworodka jest już dostępna na miejscu.

Plan porodu – szczególny element wyprawki do szpitala

Jak się przygotować do porodu? Świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie planu porodu. Pozwoli on oswoić się ze wszystkimi procedurami, etapami porodu oraz ułatwi uporządkowanie informacji dotyczących przebiegu całego procesu i zasad panujących na porodówce. To także sposób na skonfrontowanie swoich oczekiwań z możliwościami, które oferuje szpital. Spisanie takiego dokumentu jest też podsumowaniem wszystkiego, czego można domagać się od obsługi medycznej.

Plan porodu można spisać samodzielnie lub posiłkować się gotowymi wzorami. Jest to pomocne zwłaszcza w przypadku mam, które rodzą po raz pierwszy i nie do końca odnajdują się we wszystkich procedurach. W przykładzie takiego planu znajdziesz m.in. zasady dotyczące porodu naturalnego, cesarskiego cięcia, prawa pacjentki lub dostępne formy łagodzenia bólu. Warto podkreślić też, że przed porodem należy sprawdzić, czy wybrany szpital oferuje możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego.

Który szpital wybrać? Pora na wycieczkę

Po przygotowaniu planu porodu i określeniu swoich oczekiwań, warto poszukać szpitala, który je respektuje. Możesz bazować na opiniach znajomych, ale dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie kilku placówek. Pozwoli to zrewidować oczekiwania, zobaczyć, jak wygląda szpital, i dowiedzieć się, co oferuje. Rzetelnie sprawdzone informacje i świadome wybranie szpitala zapewni większy komfort przyszłej mamie i dziecku.

Oznaki porodu – dowiedz się, jak rozpoznać nadchodzący poród

Nie da się przeoczyć oznak nieuchronnie zbliżającego się porodu. Jak w takim razie rozpoznać, kiedy powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala? Najistotniejsze są dwie przesłanki: odejście wód płodowych oraz skurcze w regularnych, kilkuminutowych odstępach.

To, że poród zbliża się wielkimi krokami przepowiadają również sygnały, które pojawiają się kilka dni lub tygodni wcześniej. Można zaliczyć do nich:

  • „opuszczenie się brzucha”,
  • skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa,
  • odejście czopa śluzowego,
  • znaczne zmęczenie lub wyjątkowy przypływ energii,
  • mniej wyczuwalne ruchy dziecka.

Dieta przed porodem – jedz lekkostrawnie

Istotnym elementem ciąży jest zdrowa i zbilansowana dieta. Należy pamiętać, że w II i III trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy oraz składniki mineralne. W ostatnich miesiącach kobieta potrzebuje też prawie 500 kcal dziennie więcej niż w okresie przed ciążą [1].

III trymestr to czas, w którym mogą nasilać się objawy takie jak: zgaga, zaparcia lub wzdęcia. Pod uwagę trzeba wziąć także okoliczności poporodowe – nacięcie krocza przy porodzie naturalnym, cesarskie cięcie lub pojawienie się hemoroidów. Aby zmniejszyć odczuwalność tych niedogodności, warto przejść na dietę lekkostrawną, a także pamiętać o [2]:

  • ograniczeniu spożycia kwasów (cytrusy, chleb na zakwasie, kiszona kapusta, ocet itp.),
  • unikaniu smażonych potraw i tych typu fast food,
  • piciu dużej ilości wody i napojów fermentowanych (np. maślanka, jogurt),
  • spożywaniu otrębów i płatków owsianych,
  • znacznym ograniczeniu soli.

Poród potrafi być bardzo męczący, dlatego organizm będzie potrzebował dużo energii. Nie unikaj jedzenia przed porodem, zwracaj jedynie uwagę na to, co spożywasz.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży i po porodzie

Zarówno w ciąży, jak i w okresie po porodzie należy odpowiednio zadbać o pielęgnację skóry. Ciężarne kobiety często borykają się z problemem rozstępów czy nadmierną suchością i swędzeniem skóry. Warto korzystać z kosmetyków w ciąży, które zadbają o kondycję skóry. Po narodzinach maluszka nadal możesz wykorzystywać kosmetyki dla kobiet w ciąży, a także używać produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry noworodka.

Kosmetyki po porodzie nie muszą być drogie, ale ważne, żeby były delikatne i przeznaczone dla niemowląt – możesz wykorzystać lub pielęgnacyjny krem pod prysznic HiPP Babysanft. Linia Hipp Babysanft to produkty przeznaczone do pielęgnacji od 1. dnia życia, które idealnie odpowiadają potrzebom suchej i wrażliwej skóry. Oliwka dla noworodka świetnie sprawdzi się do delikatnego masażu ciała dziecka i mamy. Produkty te zawierają niezwykle wartościowy ekologiczny olejek migdałowy BIO.

Połóg – co warto wiedzieć?

W 1. dobie po narodzinach maluszka rozpoczyna się połóg, który kończy się 6 tygodni po porodzie. Co to jest połóg? Jest to okres intensywnej regeneracji dróg rodnych i całego organizmu kobiety. W tym czasie następuje obkurczenie rozciągniętej macicy oraz gojenie się ran poporodowych; możesz odczuwać też silne zmęczenie i znaczny spadek energii. W trakcie połogu pojawia się krwawienie oraz wydalanie resztek śluzu i błon (odchody połogowe).

Pamiętaj, aby w tym czasie szczególnie dbać o higienę intymną, zrezygnować z aktywności fizycznej i unikać przemęczania. Daj sobie czas na to, aby wrócić do formy, połóg jest zupełnie naturalnym stanem.

Przeczytaj także:

Opieka poporodowa w szpitalu

Podczas pobytu w szpitalu zarówno mama, jak i noworodek mają zapewnione wsparcie lekarzy i położnych. Wykorzystaj ten czas, aby odpowiednio przygotować się do opieki nad maluszkiem po powrocie do domu. Zadawaj pytania, obserwuj zabiegi pielęgnacyjne i chłoń informacje. W większości szpitali w Polsce można skorzystać też z pomocy doradcy laktacyjnego, który pomoże w razie trudności z karmieniem.

Witaj w domu – jak samodzielnie zadbać o noworodka?

Wraz z powrotem do domu rodzice stają przed takimi wyzwaniami, jak: pierwsza kąpiel noworodka, samodzielne przewijanie, higiena i pielęgnacja dziecka. Wiele czynności wykonuje się intuicyjnie, w niektórych przydadzą się fachowe wsparcie i rzetelna wiedza. Ważne jednak, abyś obserwowała potrzeby swojego dziecka, nauczyła się rozpoznawać jego płacz, a także odpoczywała, gdy maluch śpi.

Wsparciem mogą okazać się bliscy (tata, dziadkowie, przyjaciółka, rodzina), którzy odciążą młodą mamę w obowiązkach. Pomoc przyda się podczas kąpania i karmienia noworodka, ale także w prozaicznych czynnościach – np. gotowaniu posiłków. Jeśli nikt z bliskich nie będzie towarzyszyć ci w pierwszych tygodniach, możesz przygotować się do tego czasu przed porodem – np. zamrozić ugotowane wcześniej posiłki, kupić zapas pieluszek, ubranek oraz niezbędnych dla dziecka akcesoriów.

Wyprawka dla mamy i noworodka… do domu

Większość wyprawki do szpitala pokrywa się z tym, co przyda się po powrocie noworodka do domu. Jest jednak kilka rzeczy, które ułatwią opiekę nad maluszkiem. Co kupić dla noworodka? Warto zadbać o takie kwestie, jak: łóżeczko, wózek, wanienka do kąpieli, przewijak lub poduszka do karmienia. Pomocny może okazać się też laktator, który pozwoli odciągnąć mleko i podgrzewacz do butelek, aby mleko było ciepłe przed podaniem. Ciekawymi rozwiązaniami są również podgrzewacz do chusteczek, specjalny śmietnik na pieluszki lub elektroniczna niania. Mamie przydadzą się wygodne ubrania, staniki i koszule do karmienia oraz kosmetyki do pielęgnacji.

[1] Instytut Matki i Dziecka, https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

[2] Instytut Matki i Dziecka, https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze