1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Naturalne sposoby na przeziębienie

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Przeziębiamy się średnio 3 razy w roku, a dzieci nawet 6–8. Podpowiadamy jak domowymi sposobami szybko wyleczyć przeziębienie.

Za 80–90 proc. infekcji górnych dróg oddechowych odpowiadają wirusy, które dostają się do organizmu drogą oddechową. Smog, dym papierosowy oraz przesuszone przez kaloryfery i klimatyzację powietrze ułatwiają im to, ponieważ osłabiają mechanizmy obronne w błonie śluzowej nosa i gardła.

Jak szybko wyleczyć przeziębienie

Wodnisty katar, drapanie w gardle, uczucie rozbicia oraz bóle stawów to . Choć inwazji wirusa na organizm nie udało się powstrzymać, to jednak możemy złagodzić przebieg. Jak? – Zapewniając organizmowi jak najlepsze warunki do zdrowienia, czyli odpoczywając i dbając o nawodnienie i stosując naturalne substancje przeciwzapalne – mówi dr Małgorzata Drabek, pediatra, specjalista rehabilitacji.

Produkując duże ilości wydzieliny, organizm stara się usunąć wirusa z błon śluzowych. Aby mu to ułatwić, trzeba dużo pić. – Najlepiej ciepłe płyny, np. napar imbiru z cytryną i miodem, cynamonem, goździkami (można też je żuć) czy kurkuminą. Godna polecenia jest również herbata z dodatkiem soku malinowego, mrożonych lub suszonych malin, które zawierają salicylany, czyli naturalne substancje podobne do aspiryny.

Warto też sięgnąć po syrop czarnego bzu, który ma działanie przeciwwirusowe oraz preparaty homeopatyczne, np. Thymuline, która wspomaga mechanizmy obronne.

Na katar, kaszel i gorączkę

Wodnisty katar jest dość uciążliwy, ale jeśli tylko jesteśmy w stanie, lepiej nie nadużywać kropli do nosa. Te wprawdzie zmniejszają obrzęk, ale spowalniają usuwanie wirusa z błon śluzowych. – Zamiast kropli warto zastosować inhalację z soli fizjologicznej oraz preparaty homeopatyczne, np. Allium cepa – mówi dr Drabek. Gdy nos jest „zatkany”, ulgę przyniesie Apis mellifica lub Nux vomica, a przy gęstej żółtej wydzielinie pomocny będzie Kalium bichromicum. Podrażnioną skórę wokół skrzydełek nosa warto posmarować maścią majerankową.

– Suchy i męczący kaszel łagodzą: syrop z bzu czarnego, kisiel z malin i siemienia lnianego oraz preparaty homeopatyczne, takie jak Drosera lub Bryonia – wymienia dr Drabek. – Gdy staje się mokry, warto sięgnąć po preparaty wykrztuśne z lukrecją, korzeniem prawoślazu, żywokostu, tymianku, eukaliptusa, a z homeopatii po Ipeca.

A co z gorączką?

Jeśli termometr nie wskazuje więcej niż 38 stopni C, lepiej jej nie zbijać. W czasie gorączki organizm wytwarza interferony – substancje, które stymulują aktywność układu odpornościowego i hamują namnażanie wirusów. Na samym początku infekcji, gdy czujemy silne osłabienie, gorączka dopiero się zaczyna, a następnie utrzymuje się na stałym, niezbyt wysokim poziomie – warto sięgnąć po Ferrum phosphoricum. Przy wysokiej gorączce, potach i zaczerwieniu skóry pomocna będzie Belladona. Jeśli mimo to temperatura się nasila, możemy dołączyć tradycyjne leki, gdyż leki homeopatyczne nie wchodzą z nimi w interakcje. Gdy infekcji towarzyszą bóle mięśniowe i kostne, bóle stawów, dreszcze oraz ból głowy i gałek ocznych – sięgnij po Gelsemium sempervirens.

Pierwsze objawy infekcji i jak sobie z nimi radzić – opowiada dr Joanna Gzik

O tym, jak rozpoznać pierwsze objawy infekcji i jak sobie z nimi skutecznie radzić naturalnymi metodami, opowiada dr Joanna Gzik w rozmowie z Dorotą Mirską-Królikowska, redaktorką naczelną portalu .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze