1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Kinesiotaping twarzy i ciała – co to za zabieg?

Szczególnie popularny jest kinesiotaping twarzy – określany także metodą naturalnego odmłodzenia twarzy. (Fot. iStock)
Szczególnie popularny jest kinesiotaping twarzy – określany także metodą naturalnego odmłodzenia twarzy. (Fot. iStock)
Pomogą na bóle kolan, zespół cieśni nadgarstka czy spuchnięte kostki. Do tego zlikwidują podwójny podbródek i zredukują zmarszczki. O czym mowa? O specjalnych plastrach i taśmach na twarzy, które – naklejone we właściwy sposób – czynią cuda. Nie wierzysz? Poznaj kinesiotaping twarzy oraz ciała.

Kinesiotaping – co to jest?

Kinesiotaping to inaczej plastrowanie dynamiczne. I chodź obie nazwy brzmią nietypowo i wywołują zdziwienie u osób, które słyszą je po raz pierwszy, to jest to zupełnie bezpieczna metoda naklejania specjalnych plastrów/taśmy na twarz i powierzchnię ciała, która ma bardzo szerokie zastosowanie – zdrowotne i estetyczne.

Taping to właśnie naklejanie za pomocą taśmy, a kinesio pochodzi od kinezjologii – nauki zajmującej się ruchem ciała człowieka.

Nie wystarczy jednak po prostu byle jak przykleić plaster dynamiczny – w zależności od tego, w jakim miejscu i w jaki sposób zostanie on przytwierdzony, będzie miał trochę inne działanie. Plastry mogą wpłynąć pobudzająco lub wyciszająco na aktywność mięśni. Pomagają pozbyć się bólu w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego (np. bólu kolan czy barków), zmniejszają obrzęki, zapobiegają kontuzjom (stabilizując stawy) i poprawiają ukrwienie. Do tego przyspieszają procesy gojenia po operacjach i przy leczeniu blizn, a także są wykorzystywane przy korekcji wad postawy.

Plastry do kinesiotapingu wykonane są z bawełny (z dodatkiem lycry) i specjalnego kleju medycznego. Są elastyczne, wodoodporne, przepuszczają powietrze i są hipoalergiczne.

Ale jak to się dzieje, że plastry działają?

Kinesiotaping sprawia, że bardzo elastyczna taśma delikatnie unosi skórę, tworząc dodatkową przestrzeń między nią a mięśniami. W ten sposób reguluje się przepływ płynów w okolicy naklejenia plastra – krew i limfa swobodniej się przemieszczają, co przyspiesza proces gojenia się tkanek – stany zapalne zostają wyeliminowane, a krwiaki i obrzęki znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Plastrowanie twarzy oraz ciała rozluźnia mięśnie, zmniejszając ich napięcie na receptory skórne, co wpływa na odczuwanie bólu – a właściwie, w tym przypadku, jego nieodczuwanie. Dzięki temu organizm tak naprawdę leczy się sam!

Jednocześnie naklejenie plastrów nie usztywnia ciała i nie krępuje ruchów, a wręcz umożliwia dynamiczną pracę taśmy ze skórą i mięśniami – stąd nazwa plastry dynamiczne. Co ważne – plastry oddziałują na ciało przez całą dobę, chociaż nie mają w sobie ani grama leku.

Taśmy naklejone na ciało działają do 5–6 dni, a potem tracą swoje właściwości i trzeba je wymienić. Najlepiej zrobić przerwę (minimum 24 godziny) przed naklejeniem kolejnych plastrów, żeby zmyć resztki kleju, co pozwoli zmniejszyć ryzyko podrażnień przy kolejnym zastosowaniu.

Z kolei jeśli chodzi o długość stosowania, to plastry dynamiczne można wykorzystywać bez ograniczeń czasowych. Pamiętajcie tylko o tym, żeby podczas kinesiotapingu twarzy bądź ciała nie spożywać alkoholu i się nie opalać. A poza tym można z nimi normalnie funkcjonować – chodzić, ćwiczyć, a nawet się kąpać.

Trzeba też podkreślić, że kinesiotaping to metoda uzupełniająca – nie główna – w walce z dolegliwościami. Obecnie ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii – szczególnie w sektorze sportowym. Szczególnie praktykowany jest kinesiotaping kolana (stabilizujący rzepkę).

Kinesiotaping twarzy – pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Od jakiegoś czasu popularnym trendem na Instagramie jest także plastrowanie dynamiczne twarzy, czyli kinesiotaping estetyczny. W przeciwieństwie do kinesiotapingu „zdrowotnego” zadaniem estetycznego tapingu twarzy jest przede wszystkim poprawienie wyglądu twarzy, szyi, dekoltu i biustu.

Szczególnie popularny jest kinesiotaping twarzy – określany także metodą naturalnego odmłodzenia twarzy. Odpowiednio zaaplikowane taśmy wymodelują linię twarzy, rozluźnią napięcia mięśniowe (ekspresowa pomoc przy bruksizmie), wygładzą „kurze łapki”, zmniejszą widoczność zmarszczek (świetnie radzą sobie z lwią zmarszczką!). Ponadto taping twarzy poprawia elastyczność i jędrność skóry, a także zmniejsza widoczność blizn i pozwoli pokonać podwójny podbródek. Prawda, że to brzmi kusząco?

Kinesiotaping estetyczny jest świetną alternatywą dla botokstu i wypełniaczy. Oczywiście kluczem do sukcesu jest tu nie tylko odpowiednie naklejenie taśm na twarz, lecz przede wszystkim regularność ich stosowania.

Eksperci podkreślają, że kinesiotaping twarzy najlepiej działa w połączeniu z masażem manualnym – dopasowanym do kondycji i potrzeb skóry – który poprzedzi plastrowanie dynamiczne twarzy.

Efekt masażu i kinesiotapingu twarzy utrzymuje się jednak do 3 dni. Dopiero regularne powtarzanie kinesiotapingu na twarz pozwoli zniwelować zastoje i obrzęki oraz zmniejszyć zmarszczki na znacznie dłużej.

Kinesiotaping twarzy to także świetne rozwiązanie na noc – plastry wykonują za nas pracę, gdy śpimy. Nawet sam twórca kinesiotapingu – doktor Kenzo Kase, japoński chiropraktyk – zdradził, że wraz z żoną stosują plastrowanie dynamiczne podczas snu, co nie tylko zapobiega zmarszczkom, lecz także workom pod oczami. Oczywiście przed pierwszą aplikacją lepiej pójść do specjalisty, który pokaże nam, w jaki sposób przyklejać plastry i taśmy na twarz.

Plastrowanie twarzy trwa od 3 do 10 godzin.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory?

Różowe, czarne, niebieskie – które wybrać? Tak naprawdę zależy to od naszych upodobań i naszego nastroju – bez względu na kolor sposób działania taśm jest taki sam. Różnokolorowe taśmy zostały stworzone głównie z myślą o najmłodszych – żeby plastrowanie dynamiczne było chętniej przez nich akceptowane.

Natomiast to, co ma znaczenie, to jakość taśm i ich odpowiednia aplikacja.

Kinesiotaping – skutki uboczne

Tak naprawdę plastrowanie dynamiczne nie powoduje żadnych skutków ubocznych – o ile przykleja je nam profesjonalista i są one stosowane zgodnie z zaleceniami. Zwłaszcza jeśli chodzi o kinesiotaping „zdrowotny”. Gdy sami przykleimy taśmy, możemy zrobić to nieskutecznie lub niechcący podrażnić sobie skórę.

Poza tym przed podjęciem decyzji o zastosowaniu plastrowania dynamicznego fizjoterapeuta powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. W związku z tym plastrowanie najlepiej pozostawić specjalistom, którzy odpowiednio dobiorą szerokość plastra i odpowiedni poziom jego rozciągnięcia.

Istnieją też pewne przeciwwskazania do kinesiotapingu, m.in. reakcje alergiczne na klej akrylowy, stany zapalne i infekcyjne skóry oraz jej uszkodzenia czy zakrzepica żył.

Kinesiotaping – cena zabiegu

Cena plastrowania dynamicznego zależy tak naprawdę od danego specjalisty i od tego, czy korzysta się tylko z tej usługi, czy jest ona uzupełnieniem bardziej rozbudowanej terapii. Najczęściej koszty naklejania plastrów przy rehabilitacji wahają się miedzy 100 a 120 zł. Same plastry kosztują około 20/30 zł za 5 metrów – cena może rosnąć w zależności od długości rolki i jakości materiału. Często zdarza się też, że taśmy są już wliczone w cenę wizyty. Wtedy płacimy po prostu za aplikację.

Kinesiotaping tarzy i ciała jest coraz bardziej popularną metodą, która stanowi świetne uzupełnienie zabiegów zarówno w fizjoterapii, jak i medycynie estetycznej. Tanio, bezboleśnie, za to efektywnie. To co – próbujesz?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze