1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak obliczyć termin porodu? Różnice między USG a kalkulatorem z OM

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Precyzyjne obliczenie terminu porodu jest niezwykle trudne – szacunkowo jedynie 3–5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym czasie. Jak określić najbardziej prawdopodobną datę porodu? Kierować się datą ostatniej miesiączki (OM) czy terminem z USG?

Ciąża trwa średnio 40 tygodni, choć z biologicznego punktu widzenia jest ona około dwa tygodnie krótsza. Wynika to z przyjętego sposobu liczenia daty porodu – od początku ostatniej miesiączki. Robi się tak, ponieważ krwawienie miesięczne jest widoczne – w przeciwności do owulacji, którą łatwo przeoczyć. A to właśnie wtedy dochodzi do zapłodnienia.

Innym sposobem obliczania terminu porodu jest badanie ultrasonograficzne, czyli USG wykonywane w I trymestrze ciąży.

Jak obliczyć ? Oto dwa najpopularniejsze sposoby:

Termin porodu a data ostatniej miesiączki (OM)

Aby w ten sposób obliczyć datę porodu, należy działać zgodnie z regułą Naegelego. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące, potem dodaj rok i siedem dni. Wzór wygląda następująco:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + 1 rok + 7 dni

Przykład: Jeśli pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadał 1 stycznia 2022, to poród przewiduje się na 7 października tego roku.

Reguła Naegelego sprawdza się w przypadku kobiet regularnie miesiączkujących, których cykl menstruacyjny trwa 28 dni. W przypadku dłuższych cykli do wyniku dodaje się liczbę dni, o którą są dłuższe. W przypadku krótszych cykli – analogicznie – od uzyskanej daty odejmujemy liczbę dni.

Obliczenie terminu kalkulatorem z OM

Najprostszym sposobem na obliczenie terminu porodu jest skorzystanie z kalkulatora daty porodu online. Wystarczy wprowadzić datę ostatniej miesiączki, aby poznać prawdopodobną datę porodu oraz informacje dotyczące rozwoju dziecka.

Termin porodu a badanie USG

Jak liczyć termin porodu w przypadku cykli nieregularnych? Zastosowanie reguły Naegelego nie dałoby miarodajnych wyników, dlatego zaleca się przeprowadzenie badania USG – najlepiej zaraz po potwierdzeniu ciąży pozytywnym wynikiem testu.

Podczas badania USG lekarz dokonuje pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) płodu – na tej podstawie można obliczyć jego dokładny wiek. Badanie ultrasonograficzne wykonywane do 13. tygodnia ciąży pozwala również na dość precyzyjne wskazanie przewidywanej daty porodu. Najlepiej udać się na badanie przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży – nie należy z nim zwlekać.

Termin porodu z USG uznaje się bardziej wiarygodny, zwłaszcza jeśli różnica między datą z miesiączki a datą z USG jest większa niż 5–7 dni.

Termin porodu z miesiączki i USG – z czego wynika różnica?

Termin porodu z USG często różni się od terminu z ostatniej miesiączki. Wynika to z tego, że owulacja nie występuje jak w zegarku – może nastąpić wcześniej lub później niż zwykle, co przesuwa termin porodu. Tempo rozwoju dziecka również zależy od indywidualnych predyspozycji.

Najbardziej miarodajne jest dokonanie porównania pomiędzy przewidywanym czasem narodzin na podstawie USG a terminem porodu z OM. To plus doświadczenie lekarza daje najlepsze efekty. Ustalenie przewidywanego terminu porodu jest szczególnie ważne w późniejszych etapach ciąży – może informować o różnych patologiach, np. o cukrzycy ciążowej lub hipotrofii płodu.

Można więc powiedzieć, że najlepiej jest wyznaczać termin porodu zarówno na podstawie USG, jak i daty ostatniej miesiączki.

Źródło:

https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/jak-obliczyc-termin-porodu

https://mamadu.pl/137667,jak-ustalic-poczatek-ciazy

https://www.aptaclub.co.uk/pregnancy/practical-tools-and-tips/due-date-calculator.html

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze