1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Profilaktyka ratuje życie. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem. (Fot. iStock)
4 lutego obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem. (Fot. iStock)
Lista tzw. czerwonych flag zawiera zespół niepokojących objawów, których lepiej nie lekceważyć. Opracowali ją specjaliści z uwagi na to, że większość nowotworów jest wciąż zbyt późno diagnozowana.

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 roku po to, aby symbolicznie wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również po to, by przypomnieć o znaczeniu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych i potrzebie czujności onkologicznej.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ i LECZ!, przypomina, że współcześnie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych pod warunkiem ich wczesnego wykrycia. Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Choć wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, to specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.

Oto 15 objawów, które wymagają konsultacji z lekarzem:

  1. Uporczywy kaszel lub chrypka utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie.
  2. Krew w odkrztuszanej plwocinie.
  3. Trudności z oddychaniem, duszności.
  4. Zmiana w wyglądzie pieprzyków na skórze.
  5. Niewyjaśniona zmiana nawyków związanych z wypróżnianiem – biegunka lub zaparcie utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie.
  6. Niewyjaśniony ból trwający dłużej niż 3 tygodnie.
  7. Utrata masy ciała z nieznanych przyczyn.
  8. Utrata apetytu.
  9. Utrzymująca się zgaga, niestrawność lub wzdęcia.
  10. Trudności z przełykaniem.
  11. Krew w moczu, spermie lub stolcu.
  12. Przewlekłe zmęczenie (trwające przez 3 miesiące).
  13. Wyczuwalne guzki lub obrzmienia w piersiach, węzłach chłonnych, jądrach lub innych miejscach ciała, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej.
  14. Nasilone pocenie się w nocy.
  15. U kobiet – przedłużające się do 10 dni krwawienie miesiączkowe lub nietypowe krwawienia międzymiesiączkowe (w tym także krwawienia po stosunku seksualnym), a także krwawienia z dróg rodnych u kobiet po menopauzie.

Oprócz raka piersi, płuc, czy prostaty jednym z najczęściej występujących nowotworów jest rak pęcherza moczowego. Do podstawowych objawów zalicza się tutaj bezbolesny, przemijający krwiomocz (czyli pojawienie się krwi w moczu), częste oddawanie moczu (więcej niż 8 razy w ciągu dnia i 2 razy w nocy) oraz ból podczas oddawania moczu. Mogą też występować bóle brzucha lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nawracające infekcje układu moczowego, a także niezamierzona utrata masy ciała (o więcej niż 10 proc. w ciągu 6 miesięcy) oraz przewlekłe zmęczenie.

Pierwszym badaniem, które należy wykonać przy pojawieniu się dolegliwości mogących sugerować raka pęcherza, jest badanie ogólne moczu. Pamiętajmy jednak, że do tego powszechnego, ale też ważnego badania należy się odpowiednio przygotować, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny:

  • W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz z wysokobiałkowej diety.
  • Mocz do badania należy pobrać rano, zaraz po wstaniu z łóżka.
  • Przed pobraniem moczu należy starannie umyć ciepłą wodą zewnętrzne narządy moczowo-płciowe, a następnie wytrzeć je jednorazowym ręcznikiem. Do mycia nie należy używać środków dezynfekujących.
  • Mocz pobieramy do jednorazowego pojemniczka, wypełniając go maksymalnie do ¾ pojemności.
  • Pobieramy mocz z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pierwszą partię moczu oddajemy do sedesu, a dopiero kolejną (mniej więcej, gdy jesteśmy w połowie oddawania moczu) – do pojemnika. Następnie odsuwamy pojemniczek i ostatnią partię moczu znowu oddajemy do sedesu.
  • Próbkę moczu dostarczamy do laboratorium maksymalnie w ciągu 2 godzin (a jeśli jest to niemożliwe, przechowujemy ją w lodówce).
  • Nie należy przynosić do badania moczu pobranego podczas menstruacji ani bezpośrednio przed nią lub po niej (chyba że lekarz zdecyduje inaczej).

W przypadku podejrzenia jakiegokolwiek nowotworu pacjentowi przysługuje tzw. karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), która działa jak priorytetowe skierowanie na badania. Osoba posiadająca kartę DiLO ma prawo do szybszej diagnostyki onkologicznej i leczenia. Zgodnie z założeniami czas wykonania wstępnej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć u takiego pacjenta 28 dni, a czas wykonania diagnostyki pogłębionej – 21 dni. Łącznie od momentu podejrzenia raka do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni.

Źródło: materiały prasowe kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze