1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Niepłodność – skąd się bierze i czy można ją skutecznie leczyć?

(Fot. materiały partnera)
Niepłodność jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych, z jakim borykają się współczesne pary. Według statystyk problemy z zajściem w ciążę dotyczą aż 15–20 proc. par, które planują powiększenie rodziny. Problem ten systematycznie narasta, a sama niepłodność jest obecnie zaliczana do grupy chorób społecznych, które dotyczą coraz większej liczby osób. Na szczęście problemy z płodnością nie przekreślają całkowicie szansy na posiadanie własnego potomstwa – w dzisiejszych czasach leczenie niepłodności jest bowiem coraz bardziej skuteczne.

Kiedy mówi się o niepłodności? Jak rozpoznać problem?

Wiele par decyzję o posiadaniu potomstwa podejmuje dość spontanicznie. Odstawienie antykoncepcji zazwyczaj przynosi efekty już po kilku miesiącach. Czasami jednak starania o dziecko przedłużają się i pomimo wielu prób do zapłodnienia nie dochodzi. Jeśli para po roku starań o zajście w ciążę nadal nie osiąga tego celu, możemy już mówić o problemach z płodnością. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności i omówić z nim sytuację. Bardzo często okazuje się bowiem, że pod względem zdrowotnym wszystko jest w porządku i należy po uzbroić się w cierpliwość.

Niekiedy diagnostyka ukazuje jednak, że problemy z zajściem w ciążę wynikają z określonych problemów zdrowotnych. Pewną przeszkodę w zajściu w ciążę może stanowić także wiek, zwłaszcza jeśli partnerzy swoje najbardziej płodne lata mają już za sobą. U kobiet, które ukończyły już 30. rok życia, podejrzenie niepłodności pojawia się po 6-miesięcznych bezowocnych staraniach o poczęcie. Warto także mieć świadomość, że na płodność wpływa ostatecznie bardzo wiele czynników – przewlekły stres, używki i niezdrowy tryb życia mogą bowiem powodować istotne problemy z zajściem w ciążę, a samo ich wyeliminowanie przynieść pożądane rezultaty.

(Fot. materiały partnera)

Skąd w dzisiejszych czasach biorą się problemy z płodnością?

Problemy z płodnością mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Ważne jest więc zbadanie pod tym kątem obojga partnerów, aby można było postawić właściwą diagnozę oraz wdrożyć skuteczne leczenie niepłodności. Problemy z poczęciem ze strony kobiet są najczęściej spowodowane brakiem owulacji z powodów hormonalnych, schorzeniami nadnerczy, zespołem policystycznych jajników, niedrożnością jajowodów oraz endometriozą. U mężczyzn niepłodność najczęściej wynika z pogorszenia jakości nasienia. Wpływa na to m.in.: palenie papierosów, stresujący tryb życia, a także postępujące zanieczyszczenie środowiska.

Leczenie niepłodności wymaga dokładnego stwierdzenia przyczyny problemów z poczęciem oraz wdrożenia stosownych metod, które ją wyeliminują. Jeśli niepłodność jest spowodowana chorobą, należy zastosować odpowiednią kurację, która zwiększy szansę na zajście w ciążę. Jeśli problemy z poczęciem wynikają natomiast z prowadzenia złego trybu życia, należy go zmienić, a więc np. rzucić palenie, wyeliminować alkohol, wprowadzić zdrową dietę oraz unikać stresu. Współczesne pary mogą także skorzystać z dostępnych technik wspomaganego rozrodu, w tym m.in. z stymulacji cyklu, inseminacji czy in vitro. Leczenie niepłodności stoi obecnie na znacznie wyższym poziomie niż 10–15 lat temu, co pozwala większej liczbie par spełnić marzenie o posiadaniu upragnionego potomstwa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze